Dva roky po oranžovej revolúcii Ukrajina upadá do čoraz hlbšej politickej krízy. Spor medzi „prozápadným“ a „provýchodným“ krídlom zašiel až tak ďaleko, že opozícia žiada od prezidenta Juščenka, aby okamžite rozpustil parlament. Sobotňajšia demonštrácia na kyjevskom Majdane pripomenula časy oranžovej revolúcie. Jej účastníci prijali rezolúciu o „okamžitom rozpustení Najvyššej rady a návrate ústavnosti“.
Oranžový blok opäť spolu
Pred hrozbou štátneho prevratu, stratou suverenity a celistvosti štátu varoval z tribúny jeden z vodcov bloku Julie Tymošenkovej, Alexander Turčinov. Podľa neho Ukrajinu riadia klany oligarchov a „vláda sa snaží o štátny prevrat a uzurpáciu moci“.
Vodca hnutia Národná sebaobrana Jurij Lucenko, exminister vnútra, vyzval všetky demokratické sily na zjednotenie a zvrhnutie vlády. „My sme si ťa najali Juščenko, aby si chránil naše práva a slobodu. Zachráň nás pred uzurpovaním moci,“ volal k davu.
Súčasné zjednotenie oranžovej koalície, ktorá sa po vyhraných parlamentných voľbách v roku 2006 rozpadla, môže podľa analytikov naozaj donútiť prezidenta Juščenka k rozpusteniu parlamentu.
Väčšina v Najvyššej rade tvorená komunistami, Socialistickou stranou a Stranou regiónov premiéra Janukovyča ovláda významne politickú situáciu v krajine.
Priaznivci premiéra usporiadali cez víkend míting, a to na Európskom námestí, ktoré susedí s Majdanom. Mnohí obdivovatelia Janukovyča prišli do Kyjeva z východných, proruských častí Ukrajiny. Noc strávili v stanoch v parku vedľa budovy parlamentu. Podľa ukrajinskej polície sa obidvoch akcií zúčastnili desaťtisíce ľudí.
Prezident Juščenko naznačil, že zatiaľ nechce parlament rozpúšťať, ale je pripravený na najrôznejšie scenáre. Pravdepodobne sa o budúcom osude Najvyššej rady rozhodne už dnes. Prezident požaduje zákaz prebiehania poslancov z jednej frakcie do druhej, zmenu zákona o vláde a zastavenie politizácie policajných orgánov. Janukovyč všetky „ultimáta“ odmietol. Experti varujú, že nové voľby neprinesú zmeny. Ukrajina zostane aj po nich politicky rozdelená na dve znepriatelené teritóriá.
Spor dvoch Viktorov
Juščenko a Janukovyč sa delia o moc od augusta 2006.
Odvtedy sa sporia o rozdelenie kompetencií medzi prezidentom, parlamentom a vládou.
Politickú situáciu vyostril prechod niekoľkých poslancov z prezidentovho tábora do vládneho, aj keď to zákon zakazuje.
Janukovyč tak má teraz k dispozícii asi 260 poslancov zo 450.
Jeho tábor vyhlasuje, že ich čoskoro bude mať už 300. To by stačilo na prehlasovanie prezidentských vet a umožňovalo prijať zmenu ústavy.
(čtk)
Autor: Agentúra Epicentrum