Bývalý predseda SMK Béla Bugár hovorí, že novozvolený šéf strany Pál Csáky účelovo klamal, keď ho obvinil prepojenia na lobistické skupiny. To vraj ovplyvnilo delegátov.
KOMÁRNO. Kongres SMK priniesol vývoj, ktorý síce nikto nevylučoval, bol však predsa len považovaný za menej pravdepodobný. Novým predsedom strany sa po tesnom hlasovaní stal doterajší podpredseda a bývalý vicepremiér Pál Csáky. Z 324 platných hlasov delegátov dostal 169. Doterajší predseda strany Béla Bugár, ktorý viedol SMK od roku 1998, získal 155 hlasov.
Delegáti potom do straníckych funkcií zvolili ľudí, ktorých Csáky navrhol. Aby sa podpredsedom pre strategické otázky a tvorbu programu mohol stať Miklós Duray, Csáky dokonca navrhol zmeniť stanovy strany, ktoré zjazd len krátko predtým schválil. Delegáti mu vyhoveli.
Porazenému Bugárovi ponúkol, aby si sám vybral novú pozíciu v strane, napríklad preňho navrhoval vytvoriť funkciu čestného predsedu. Bugár to odmietol.
Podľa neho Csáky klamal, keď ho obvinil z prepojenia na lobistické kruhy okolo podnikateľa Oszkára Világiho. Toto účelové klamstvo podľa Bugára výrazne ovplyvnilo rozhodnutie delegátov snemu pri voľbe predsedu. „Lož zvíťazila,“ povedal Bugár v diskusnej relácii televízie JOJ Politika.sk. Dôkazom toho, že Csáky účelovo klamal, bola podľa Bugára práve ponuka od nového predsedu, aby sa stal čestným predsedom strany. „Vtedy by mu neprekážalo to, z čoho ma obviňoval?“ opýtal sa Bugár.
Hovorí, že do konca volebného obdobia zostane poslancom Národnej rady a potom chce z politiky odísť.
Analytici sa napriek Durayovej podpore Csákymu nedomnievajú, že by sa strana s novým vedením zradikalizovala. Skôr si myslia, že sa Csáky bude musieť popasovať s možným poklesom preferencií. SMK totiž mnohí voliči stotožňovali s Bugárom, ktorý bol viac charizmatický.
Csáky sám nechcel komentovať, či bol za podporou Duraya nejaký „výmenný obchod“. Napriek súboju a následnému obviňovaniu z klamstiev považuje Duraya len za kolegu.
Analytici: SMK nebude radikálna
Zmena na poste predsedu SMK neznamená automaticky iné smerovanie strany, zhodujú sa analytici.
„Nemyslím, že by mohlo dôjsť k radikalizácii. Niektoré ciele sa síce na stôl dostanú, tie by sa tam však dostali, aj keby zostal Bugár predsedom,“ myslí si politológ László Öllős. Týka sa to napríklad diskusie okolo práva používať maďarčinu v úradnom styku.
Aj keď Csáky nedokáže stranu ovládať sám, zlepšil si pozíciu tým, že sa do vedenia nedostali ľudia, ktorých predtým označil za členov „ekonomickej loby“, povedal Öllős.
Csáky bude teraz zápasiť s možným poklesom preferencií, lebo populárny Bugár už nie je ani členom vedenia, domnieva sa analytik. Podľa Öllősa totiž mnohí voliči stranu s Bugárom stotožňovali. Ani hádky protikandidátov k popularite nového predsedu a druhého najpopulárnejšieho politika SMK neprispejú.
Podľa Grigorija Mesežnikova z Inštitútu pre verejné otázky sa podpora SMK zásadne nezmení. „Výsledok kongresu považujem za veľkú zmenu, charakter strany sa však nezmení.“ Ani on sa neobáva radikalizácie strany.
SMK možno bude strana, ktorá bude svoje požiadavky predkladať razantnejším spôsobom a náročnejšia bude aj spolupráca s SDKÚ a KDH, domnieva sa Mesežnikov.
V politike SMK sa však môže prejaviť rozdiel medzi Bugárom a Csákym. Bugár bol totiž podľa Mesežnikova politikom s výbornými schopnosťami komunikovať.
O ďalšom smerovaní strany sa rozhodne až na programovej konferencii, preto je podľa analytikov len veľmi ťažké odhadnúť ktorým smerom sa uberie. Je tiež otázne, či Bugár bude naďalej mať v strane vplyv, aj keď už nebude mať nijakú funkciu.
Diskutovalo sa tajne
Obaja kandidáti na predsedu SMK v posledných týždňoch, aj na kongrese, zdôrazňovali, že chcú stranu otvoriť, urobiť ju priehľadnejšou. Podmienky na kongrese však boli s týmto plánom v nápadnom rozpore. Novinárov SMK pustila iba na úvodnú hodinovú časť, keď prehovorili Bugár a hostia zjazdu. Všetky diskusie vrátane volebných prejavov, už delegáti počúvali za zatvorenými dverami. Do rokovacej sály vo všeobecnom zmätku novinári na chvíľu prekĺzli, až keď sa oznamovali výsledky voľby predsedu. Niektorých príchodiacich ráno zarazila čierna vlajka vyvesená nad vchodom Jókaiho divadla. Nemala však symbolizovať budúcnosť strany. Pred dvomi týždňami zomrel mladý maďarský herec Attila Kaszás, ktorý sa narodil v Žiharci pri Šali a urobil kariéru v Maďarsku. Kongres sa začal spomienkou a minútou ticha na jeho počesť. Moderátor Vyzdvihol, že v roku 2005 herec so slovenským občianstvom odmietol vysoké maďarské štátne vyznamenanie na protest proti vláde, ktorá pred referendom o dvojakom občianstve voličov vyzývala hlasovať proti nemu.(pm)
Stĺpček Mariána Leška
Stratég Duray
Pokus Bélu Bugára urobiť z Miklósa Duraya radového člena strany sa skončil tak, že radovým členom SMK je teraz Bugár.
Csáky použil Duraya, aby sa stal predsedom a Duray využil Csákyho, aby sa aj oficiálne dostal na pozíciu, akú za Bugára nemal ani neoficiálne. Z Miklósa Duraya sa stal snemom posvätený stratég strany. Keby v tejto „funkcii“ robil len to, o čom už sám povedal, že robiť bude, tak to SMK nasmeruje k radikalizácii. Duray chce vypracovať politický program SMK, ktorý otvorí nové veľké témy a medzi nimi aj program autonómie. Čo celkom stačí na návrat do štádia, ktoré sa zdalo už prekonané. Ale môže byť aj horšie.
Duray nie je iba politikom bojujúcim za práva menšín, ale je aj „stratégom“, ktorý chce svoje spoločenstvo zbaviť statusu menšiny. Zoznam výrokov, ktoré to dokazujú, je dlhý a Durayom stále aktualizovaný. Keď sa to, čo je vlastné podpredsedovi SMK pre stratégiu, stane stratégiou strany, tak sa na sobotňajší snem nebude spomínať ako na deň, keď sa stal predsedom Csáky.