Signalizácia pre pestovateľov

Po krátkom ochladení, ktoré bolo pre vývoj vegetácie veľmi priaznivé (spomalilo jej vývoj a dodalo potrebnú vlahu), nastalo opäť mierne oteplenie. Súčasná signalizácia bude preto skôr pripomenutím niektorých už uverejnených upozornení.

Ešte stále možno vykonať predjarný postrek jadrovín, najmä jabloní. Najvyššia účinnosť je pri teplotách aspoň 10 stupňov. Ošetruje sa od pokročilého "myšieho uška" do fázy ružového kvetného púčika. Z povolených prípravkov sa používa Oleoekol. Ak sa ošetruje po oteplení nad 16 stupňov aspoň v jednom dni, zásah je účinný aj proti dospelcom kvetovky jabloňovej. Je vhodné použiť väčšie množstvo postrekovej tekutiny (aspoň 800 litrov na hektár), čím sa dosiahne vyššia účinnosť postreku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V najteplejších oblastiach upozorňujeme na kvetovku jabloňovú, ktorá je známym, aj keď menej rozšíreným škodcom jabloní. Samičky na jar kladú vajíčka priamo do zavretých zelených kvetových pukov. Vyliahnuté larvičky vyžierajú vnútrajšok puku, v dôsledku čoho sa neotvorí, ale zostane zoschnutý s typickou pologuľovitou čiapočkou. Vyššia škodlivosť však býva len v blízkosti lesov alebo parkov, v ktorých chrobáky dobre prezimujú, preto aj ochrana má význam iba v miestach pravidelného výskytu. Orientačný prah škodlivosti je 15 chrobákov na 100 kvetových púčikov. Postrekuje sa len pred kvitnutím stromov v štádiu zelených kvetových pukov (neskôr už ošetrenie nemá význam), avšak až pri teplotách nad 16 stupňov. Postrekom sa musia zasiahnuť chrobáky. Používajú sa prípravky Calypso 480 SC, Karate 2,5 WG, Karate Zeon 5 SC alebo Zolone EC.

SkryťVypnúť reklamu

Pripomíname aj ošetrovanie viniča proti kučeravosti, avšak iba v miestach pravidelných škodlivých výskytov. Paušálne ošetrovanie nie je opodstatnené. Najvhodnejším spôsobom je biologická ochrana pomocou dravého roztoča Typhlodromus pyri. Jarný postrek je najúčinnejší počas slnečných dní pri teplote 12 až 15 stupňov. V tomto období, teda pred pučaním alebo počas pučania, keď sa na vrcholoch púčikov objavuje slabá vata, je účinný prípravok Sulka. Neskôr v štádiu pučania možno aplikovať Sulikol K, Thiovit Jet alebo Kumulus WG, ktoré sa môžu použiť aj hneď po vypučaní, avšak s nižšou koncentráciou. Od štádia pučania až do štádia troch listov možno použiť Oleoekol. Bez ohľadu na vegetačné štádium je povolený prípravok Ortus, ktorý možno aplikovať aj počas vegetácie postrekom na list.

SkryťVypnúť reklamu

V najteplejších oblastiach hneď po odkvitnutí (pre vyššie polohy ešte stále pred kvitnutím) marhúľ, neskôr aj čerešní a višní, odporúčame ošetrenie proti monilióze kvetov a výhonkov marhúľ, čerešní a višní, ale iba na náchylných odrodách v miestach pravidelných výskytov. Keďže pršalo aj do kvetu marhúľ, je predpoklad zvýšeného výskytu tejto choroby. Z prípravkov sú na ošetrenie povolené Horizon 250 EW, Ornament 250 EW, Rovral 50 WP, Rovral Flo, Signum a Sporgon 50 WP, na marhule aj Baycor 25 WP. Množstvo postrekovej tekutiny má byť vyššie - 1000 litrov na hektár.

Skorú červivosť plodov sliviek spôsobujú piliarky. Najteplejšie oblasti, kde niektoré skoršie kvitnúce slivkoviny už uvoľňujú lupienky kvetov na zem, upozorňujeme, že ochrana proti piliarkam spočíva v dôkladnom postreku stromov hneď po ich odkvitnutí, keď opadávajú posledné korunné lupienky kvetov (nie skôr, keď ešte lietajú včely). Ošetrenie má význam iba v miestach pravidelných škôd. Na dostatočný účinok postačuje jeden dôkladný postrek hĺbkovým prípravkom Zolone EC.

SkryťVypnúť reklamu

Stanislav Barok

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 336
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 894
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 689
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 183
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 628
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 386
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 717
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 595
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu