Irán a Veľká Británia sa čoraz hlbšie ponárajú do svojho „námorníckeho“ konfliktu. Znepokojuje to celý región a vyháňa ceny ropy na polročné maximum.
Irán vyhlásil, že pozastavuje prepustenie zajatej námorníčky Faye Turneyovej (na snímke REUTERS), hoci už včera mala byť na slobode. Vyhrážal sa tiež, že 15 námorníkov, ktorí údajne narušili jeho výsostné vody, môže postaviť pred súd. Ak by ich súdili za špionáž, hrozia im vysoké tresty, podľa niektorých názorov aj smrť.
Británia chce zasa celú kauzu posunúť pred Bezpečnostnú radu OSN. V budove OSN už podľa AP koluje britský návrh, aby svetové spoločenstvo odsúdilo iránske počínanie a požiadalo o okamžité prepustenie námorníkov. Británia argumentuje, že jej ľudia „pracovali“ v Perzskom zálive pod mandátom OSN a na požiadanie irackej vlády.
Londýn tiež pobúrilo, že Iránci ukázali námorníkov v televízii, čo odporuje všetkým medzinárodným konvenciám o zajatcoch.
Spor o mieste zajatia
Námorníkov iránske Revolučné gardy zajali presne pred týždňom, pretože sa podľa nich plavili v iránskych vodách. Vláda v Londýne však tvrdí, že boli v irackých vodách. Obe strany predkladajú dôkazy, ktoré majú podporiť ich tvrdenia. Incident sa stal v spornom mieste. Za svoje ho považujú Irán aj Irak.
Je však čoraz zrejmejšie, že spor o námorníkov je len zástupnou kauzou.
Viacerí analytici vo svetových agentúrach aj televíziách tvrdia, že Irán sa pokúša konfrontáciou s Britániou (a nepriamo s Američanmi) dosiahnuť viaceré ciele.
Podľa niektorých chce odvrátiť pozornosť od svojho jadrového programu, pre ktorý je už v spore s medzinárodným spoločenstvom. Táto taktika je však značne riskantná, lebo iránsky režim teraz svojím nevyspytateľným správaním len nahráva tým, čo tvrdia, že tento „zvláštny“ režim je príliš nebezpečný, aby mal prístup k jadru.
Teherán hrá svoju hru
Nedá sa vylúčiť ani to, že iránska vláda potrebuje „nasýtiť“ radikálov vnútri krajiny a otvorený konflikt s Britmi jej v tom môže pomôcť. Rovnako môže načas umlčať iránsku opozíciu a čoraz nespokojnejšiu verejnosť, ktorá zápasí s ekonomickými problémami spôsobenými izoláciou krajiny.
Iránsky režim však rád ukazuje, že napriek sankciám aj silnej americkej vojenskej prítomnosti v Perzskom zálive ešte stále môže provokovať. Zajatí Briti sú na to ideálnym „materiálom“.