BRATISLAVA. Organizácia Greenpeace je spokojná s novelou banského zákona, ktorú schválil parlament. Privítala, že kyanidová technológia sa bude môcť použiť pri úprave nerastných surovín len na základe povolenia rezortu životného prostredia.
„Je škoda, že neprešiel návrh, ktorý by úplne zakázal technológiu kyanidového lúhovania, podobne, ako je tomu v Českej republike. Sme však radi, že schválená novela dáva obciam, mestám a regiónom viac právomocí rozhodovať o budúcnosti a zdraví svojich obyvateľov,“ povedal hovorca Greenpeace Juraj Rizman. Ide o pozitívny posun v prospech občanov. (sita)
Novotný sa pomýlil, komisia vznikne
BRATISLAVA. Pri parlamente vznikne Stála komisia pre ústavu a rokovací poriadok. Návrh na jej zriadenie prešiel v Národnej rade vďaka „omylu“ poslanca SDKÚ Viliama Novotného. Ako jediný z opozície sa totiž prezentoval, a tak bol parlament uznášaniaschopný. Za vznik komisie potom hlasovalo všetkých 75 prítomných koaličných poslancov. Na čele komisie bude stáť predseda parlamentu Pavol Paška, ktorý vymenuje na návrh predsedov poslaneckých klubov aj jej členov a odborných konzultantov. Komisia by mala posúdiť ústavu, ústavný zákon o spolupráci parlamentu a vlády v záležitostiach únie, ale aj ústavný zákon o konflikte záujmov. Opozícia so vznikom komisie nesúhlasila.(tasr, r)
USA nás možno oslovia pre základňu
BRATISLAVA. Spojené štáty možno v budúcnosti oslovia Slovensko s možnosťou vybudovať u nás protiraketový systém. Podľa podpredsedu Zboru náčelníkov štábov ozbrojených síl USA admirála Edmunda Giambastianiho sa nedá úplne vylúčiť, že USA budú postupovať tak, ako sa obrátili na Českú republiku a Poľsko. Tieto krajiny si vybrali, pretože majú ideálnu geografickú polohu na reakciu proti akémukoľvek raketovému systému, ktorý by zamieril svoje zbrane proti Európe.