BRATISLAVA. „Vláda si už zvykla, že tlač, najmä denníky SME a Pravda, vystupujú ako noviny SDKÚ.“ Aj takto včera reagovala hovorkyňa premiéra Roberta Fica Silvia Glendová na otázku, čo premiér vie o nominácii Juraja Širokého mladšieho do Transpetrolu.
Nie je to prvýkrát, čo Glendováútočila na novinárov. Podľa odborníkov je to neprofesionálne.
Spomienky Fiťmovej
Bývalá hovorkyňa Mikuláša Dzurindu Miriam Fiťmová hovorí, že Glendová to nemá ľahké. Aj ona mala najprv pocit, že im médiá idú po krku. „Je to prirodzené. Ak žijete z peňazí daňových poplatníkov, musíte skladať účty. Ten tlak je veľký a médiá, či sa nám to páči, alebo nie, sú strážcami demokracie, robia si svoju prácu,“ povedala Fiťmová. Glendová podľa nej často požíva politický a osobný podtón, čo nepovažuje za štandardné.
Hovorkyňa Glendová
Glendová včera povedala, že akokoľvek by sa Úrad vlády snažil zmeniť prístup k novinárom, výsledok by bol nulový. „Presvedčenie niektorých novinárov je oveľa silnejšie ako snaha byť objektívny.“ Dodala, že vláda si je vedomá, že aj bez podpory médií musí pokračovať vo svojej práci. „Je to pre nás veľmi ťažké, ale zároveň motivujúce.“
„Komunikácia vlády sa rozbieha. Prospelo by jej viac otvorenosti, transparentnosti, menej skrývania a útočného prístupu,“ hovorí šéf jednej z veľkých PR agentúr Štefan Vadócz. „Potrebujú viac skúseností a vytvoriť si lepší vzťah k médiám. Občas by mali priznať chybu a nemali by sa báť vyjadriť sa ku kontroverznejším témam.“
Podľa Vadócza je dobrým komunikátorom premiér Robert Fico. „Občas možno používa viac neverbálnej komunikácie v rámci intonácie, tempa reči a zdôrazňovania ako by bolo vhodné.“ Ficova prednosť sa pre • avuje v krízových situáciách, keď komunikuje aj za iných ministrov.
Fiťmová hovorí, že na Ficovi vidno, že je pod enormným tlakom. Ako novinárka si pamätá, že sa v minulosti viac usmieval, čo odkedy nastúpil do vlády, ešte nevidela.
Jahnátkova kríza
V krízovej situácii sa ocitol minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek, keď pre časopis Trend rečnil o korupcii. Najprv povedal, že tvrdil niečo iné, potom, že má vlastnú nahrávku, a diskusiu ukončil tým, že už k tomu nemá čo povedať. Autor rozhovoru Gabriel Beer o ministrovi napísal, že je naivne úprimný a neobratný. Jahnátkov hovorca Branislav Zvara to nechcel komentovať. Povedal, že minister mediálny tréning absolvoval.
Kubišova kauza
Krízu zažil aj minister zahraničných vecí Ján Kubiš. Agentúra SITA ho citovala, ako na zahraničnom výbore poslancom povedal, že jeho srbský kolega Vuk Draškovič mu hovoril, že v Srbsku sa pri referende o novej ústave falšovali výsledky. Minister to ani dnes nevníma ako zlyhanie. „Minister to nepovažuje za svoju chybu, ale za neserióznosť a neprofesionalitu niektorých slovenských médií,“ povedal jeho hovorca Ján Škoda. Agentúru minister nazažaloval. Z rokovania výboru zvukový záznam neexistuje.
Minister absolvoval mediálny tréning ešte ako generálny tajomník OBSE. „Som presvedčený, že mediálny tréning potrebujú ministri aj hovorcovia. Tým najlepším tréningom je však život sám. S ministrom Kubišom pravidelne, najmä však po tlačových konferenciách rozoberáme, ako sme prezentovali názory ministerstva, ako sme reagovali na otázky novinárov,“ dodal Škoda.
Minister Jahnátek mohol ľudsky priznať chybu
Bývalá novinárka Soňa Bullová, dnes už Pötheová, radí ako komunikovať sedem rokov. Špecializuje sa na krízové situácie. Roky spolupracovala s novou poradkyňou premiéra Ľubicou Mižičkovou. Nikoho zo súčasnej vlády teraz neškolí.
Čo je pre politika najväčší škandál?
„Očakávali by sme, že politika môže položiť odhalenie korupčného škandálu. Málokedy sa stane, že je dotiahnutý do konca aj z hľadiska vyvodzovania zodpovednosti. Vážnym problémom je aj zneužitie právomoci verejného činiteľa. Politika to vždy postihne. Nalepí sa nálepka nedôveryhodnosti.“
Viete takúto nálepku odstrániť?
„Je to dlhodobá práca. Snažiť sa nanovo získať dobrý imidž je ťažké. Treba na tom pracovať rok, rok a pol. Príkladom človeka, ktorý si zlepšuje imidž, je napríklad Ivan Lexa. Aj keď je to smutné.“
Ktoré situácie boli pre vás najvážnejšie?
„Napríklad odchod ministerky Brigity Schmögnerovej z SDĽ do zahraničia. Vážna bola aj pochybná kauza Rehákovci.“
Aká je nová vláda?
„Sú neskúsení. Všetkým trochu prirástla stolička k zadku a radi sa vidia na obrazovke. Platí to o všetkých politikoch, ale aj ľuďoch. Raz robili v Taliansku prieskum, po čom Taliani najviac túžia. Vyšlo z toho, že viac než 90 percent z nich túži objaviť sa aspoň raz v televízii.“
Krízu nedávno zažil minister Jahnátek po výroku pre časopis Trend. Najprv povedal, že to nepovedal, potom, že má inú nahrávku, a nakoniec, že už k tomu povedal všetko. Čo mal v tejto situácii urobiť?
„Je to postup bežný u nás, ale nie je vhodný. Ide o sitáciu, keď už je mlieko vyliate. Nemal sa k tomu vôbec vyjadrovať a nemal sa ho nikto zastávať. Hovorca má ťažkú úlohu. Je naivné hovoriť, že to bolo inak, keď to majú novinári nahrané. Treba sa ospravedlniť, priznať chybu, čím sa stáva politik ľudským, a treba z toho vyvodiť nejaké dôsledky. Určite mal povedať, že hovoril o neštandardných postupoch, ale to neznamená, že také budeme používať, a mal zdôrazniť, že odmieta korupčné správanie. Mohol to zachrániť.“
Najvýraznejšia z hovorcov je Silvia Glendová. Ako ju hodnotíte?
„Hovorca nemá prezentovať seba. Má budovať svojou tvárou dôveryhodnosť toho, za koho hovorí.“
Je dobrá taktika útočiť na novinárov?
„Pán premiér je človek, ktorý si to môže dovoliť. Je premiér, ale musí vedieť, čo hovorí, niesť mieru zodpovednosti. On to aj vie. Z pohľadu politiky a rozdeľovania moci to robí veľmi dobre, ale mal by si budovať lepšie vzťahy s médiami. Silvia Glendová je hovorkyňa. Dostala sa do situácie, keď sa z nej pomaly stáva politička. Chýba jej nadhľad a nemá emocionálny odstup. Z dlhodobého hľadiska to nie je dobrá taktika.“
Ktorý zo súčasných ministrov pôsobí najskúsenejšie?
„Minister kultúry Maďarič. Je profesionálny. Nie je všade. Minister vnútra Kaliňák má sympatie verejnosti, ale podľa mňa už svoj vrchol popularity zažil.“
Akí sú politici pri tréningoch?
„Veľmi sebavedomí a myslia si, že vedia všetko. Manažéri, s ktorými som robila, sú profesionáli. Dajú si poradiť, nikdy nemeškajú. S politikmi je to nevďačnejšia robota.“
Aký bol premiér Dzurinda?
„Chvíľu vynikajúci, ale potom bolo vidno, že bol pretrénovaný. Mal také gesto, ktoré voláme hruštička, čo bol signál pretrénovanosti. Dobre komunikovala pani Radičová. Páčila sa mi aj Lucia Žitňanská.“
Reakcie
Silvia Glendová často reaguje na články v médiách platenými správami v tlačových agentúrach.
Október 2006
Slovenská televízia, ktorá je platená z koncesionárskych poplatkov si svojím konaním nesplnila svoju verejnoprávnu povinnosť. Pokrývať spravodajsky oficiálne pracovné cesty najvyšších ústavných činiteľov aj sám p. Kyška zaradil k povinnostiam, vyplývajúcim z verejnoprávneho charakteru STV.
S poľutovaním konštatujeme, že šéfredaktor spravodajstva STV použil účelovú dezinterpretáciu a zavádzanie na neopodstatnený a politicky motivovaný útok na predsedu vlády, čím zásadným spôsobom spochybnil profesionalitu svoju, ale takisto profesionalitu spravodajstva STV.
Reakcia na to, že STV neposlala s Ficom na služobnú cestu redaktora.
September 2006
Zahmlievanie podstaty článku p. Palatu spôsobom, že išlo o „satirický protinacionalistický príspevok, ktorý pracuje s prostriedkami zveličenia“ nie je možné akceptovať. Je zrejmé, že forma článku jeho autora neoprávňuje tvrdiť, že informácie v ňom uvedené nie sú pravdivé.
Autor článku v telefonickom rozhovore potvrdil autenticitu informácií uvedených vo svojom článku. Ani jedným slovom nevyvrátil ani nespochybnil vetu uvedeného článku, ktorý sám podpísal.
Z tohto je zrejmé, že denník Lidové noviny ani v najmenšom nevyvrátil manipuláciu s titulkom rozhovoru, kvôli ktorému je vláda a Slovenská republika neustále atakovaná aj na medzinárodnej úrovni. Z tohto dôvodu sa denník okrem iného uchýlil k tvrdeniu, že išlo o zveličenie.
Reakcia na glosu českého redaktora o tom ako vznikal titulok rozhovoru s Jánom Slotom.