K daniam zrazeným z úrokov sa penzisti dostanú tým, že podajú daňové priznanie. Peniaze im štát vráti najneskôr do 10. mája.
BRATISLAVA. Daňové priznanie musí podať každý, kto z podnikania zarobil vlani aspoň 45 408 korún. Dane priznávajú aj zamestnanci s takýmto a vyšším ročným príjmom, ak im firma neurobila ročné zúčtovanie dane. Tí, čo zarobili minulý rok menej, daňové priznanie podávať nemusia. Mnohým ľuďom sa to však napriek tomu oplatí.
Napríklad dôchodcom, ktorí majú úspory v bankách. Tie im totiž z úrokov strhávajú daň 19 percent.
„Dôchodcom, ktorí nemajú žiaden iný príjem, teda nepodnikajú a nie sú už ani zamestnaní, môže štát daň strhnutú z úrokov vrátiť,“ hovorí spoluautor daňovej internetovej encyklopédie drak.porada.sk Jozef Mihál. Peniaze im štát nedá sám od seba. Donútia ho k tomu tým, že podajú daňové priznanie. Majú na to už len dva dni – dnes a pondelok. Cez víkend sa daňové priznanie priamo podať nedá, daňové úrady nepracujú.
Na príjmy z kapitálového majetku, medzi ktoré patria aj úroky v bankách, sa používa tlačivo B. Dá sa zohnať na každom daňovom úrade, v mnohých kníhkupectvách, ale aj stiahnuť s internetovej stránky Daňového riaditeľstva. „Vyplnené tlačivo treba odovzdať najneskôr v pondelok na daňovom úrade v mieste trvalého bydliska, alebo ho poslať poštou,“ povedal Mihál.
Penzisti sa cez podanie daňového priznania môžu takto dostať nielen k daniam z úrokov, ale aj k daniam, ktoré im firmy strhli v zamestnaní alebo na brigádach. Znovu platí podmienka, že nesmeli za celý minulý rok zarobiť viac ako 45 408 korún. Za rok tak môžu ušetriť vyše osemtisíc korún.
Vo výhode sú tí, ktorí sa penzistami stali 2. januára 2006 a neskôr. Tým štát priznáva nezdaniteľné minimum - za vlaňajšok je to 90 816 korún. Na daniach tak za celý rok môžu získať niečo vyše 17-tisíc.
Pre koho je to výhodné
Penzista, ktorý zarobil menej ako 45 408 korún. Štát mu potom vráti daň, ktorú mu strhla firma.
Nepracujúci penzista, ktorý má vklady v banke. Štát mu strhnutú daň po podaní priznania vráti.
Študenti, ktorým firmy minulý rok strhli zo zarobených peňazí dane. Podajú priznanie, uplatnia si nezdaniteľné minimum 90 816 a štát im vráti daň, najviac 17 255 Sk.
Ten, kto sa stal dôchodcom 2. januára a neskôr a pracuje, môže si uplatniť nezdaniteľné minimum 90 816 korún. Štát im podľa výšky príjmu vráti daň, najviac 17 255 Sk.
Pracujúci dôchodca, ktorého penzia bola vlani nižšia ako 90 816 korún. Rozdiel medzi touto sumu a dôchodkom vyplateným za celý rok mu zníži daňový základ.
Rodičia môžu na deti podať daňové priznanie a získať späť napríklad zrazené dane z úrokov alebo znížiť daňovú povinnosť pri prenajímaní nehnuteľnosti.
Ako postupovať pri vypĺňaní
Dôchodca mal vlani v banke vklad, z ktorého získal úroky 20tisíc korún. Štát mu z toho zrazil daň 3800 korún. Tú môže získať späť, keď vyplní daňové priznanie B. Na prvej strane uvedie svoje osobné údaje. Potom prejde na siedmy oddiel. Do druhého riadku tabuľky číslo dva napíše sumu úrokov, v našom prípade 20-tisíc korún, a to do stĺpca „Príjmy“. V riadkoch 44, 46, 60, 62, 64, 66, 67, 68, 69 a 77 túto sumu zopakuje. Je to jeho základ dane. Do riadkov 78 a 87 napíše daň 3800 korún. V riadkoch 91 a 93 uvedie svoju daňovú povinnosť, teda nulu. Do riadku 98 dá zrazenú daň, znova 3800 korún. Túto sumu napíše aj do riadku 104, kde je miesto pre daňový preplatok. Štát mu ho vráti najneskôr do 10. mája.