BRATISLAVA.¶ Nové cenové opatrenie platné od januára znížilo pevné mesačné platby na vozidlo záchrannej zdravotnej služby o 20-tisíc korún. Ročne sa platba na zabezpečenie technického, materiálneho a personálneho chodu stanice znížila o 240-tisíc korún.
„Súčasný paušál je akceptovateľný, obmedzuje však aktivity v oblasti vzdelávania a tréningov zdravotníckeho personálu našej spoločnosti,“ povedala hovorkyňa ZZS Falck Záchranná Jana Pôbišová.
„S najväčšou pravdepodobnosťou budeme musieť obmedziť investičné aktivity a vzdelávanie zamestnancov,“ povedal riaditeľ Emergency Medical Service Ján Hencel.
Podľa riaditeľa ZZS Kysuce Iva Hybranta ak by sa platby ešte znížili, záchrannú zdravotnú službu by sa nemuselo oplatiť prevádzkovať.
Rezort zdravotníctva schválil od januára prevádzkovateľom záchranky vyplácať mesačnú paušálnu platbu 840-tisíc korún na rýchlu lekársku pomoc a 510-tisíc korún na rýchlu záchrannú pomoc. „Uvedené ceny považujeme zatiaľ za primerané,“ povedala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Silvia Balázsiková. Výška ceny je podľa rezortu stanovená tak, aby pokrývala ekonomicky oprávnené náklady súvisiace s prevádzkovaním záchrannej zdravotnej služby. Rezort podľa Balázsikovej v súčasnosti analyzuje zmeny v systéme, na základe čoho pristúpi k ďalším krokom.
Časté zmeny podmienok neprospievajú podľa analytika INESS Juraja Karpiša investíciám v tejto oblasti. „Nebude sa tam potom investovať toľko, ako by sa mohlo,“ povedal. Ďalšie zníženie paušálu by podľa Pôbišovej mohlo byť v niektorých prípadoch dokonca likvidačné pre obmedzenie skvalitňovať vozové, prístrojové a materiálne vybavenia staníc. „Najviac by však bola ohrozená motivácia, vzdelávanie a mzdové ohodnotenie záchranárov, čo by v konečnom dôsledku viedlo k ohrozeniu ľudských životov,“ povedala Pôbišová.
Podľa výkonného riaditeľa Združenia zdravotných poisťovní Eduarda Kováča branie peňazí záchrankám pod zámienkou, že ich je veľa, poškodí systém zdravotnej starostlivosti.
Cena za zdravotnú starostlivosť
Pre poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, ktorý má povolenie na prevádzkovanie ambulancie záchrannej zdravotnej služby v 24-hodinovej službe v stanici záchrannej zdravotnej služby:
510-tisíc korún mesačne na jedno vozidlo ambulancie rýchlej zdravotnej pomoci;
840-tisíc korún mesačne na jedno vozidlo ambulancie rýchlej lekárskej pomoci;
910-tisíc korún mesačne na jedno vozidlo ambulancie rýchlej lekárskej pomoci vrátane mobilnej intenzívnej jednotky, ktoré sú v nepretržitej prevádzke