Najprv rakovinu prežili, teraz sa vrátila. Zákerná smrteľná choroba znovu postihla hovorcu Bieleho domu Tonyho Snowa (na snímke SITA/AP) a manželku prezidentského kandidáta a bývalého senátora Elizabeth Edwardsovú. Ich boj dnes sleduje celý národ.
Rakovina na najvyšších miestach v americkej politike však nie je nič výnimočné, mali ju mnohí prezidenti. Médiá aj politici o tejto zákernej chorobe hovoria úplne otvorene.
Pre vysokoamerických politikov pritom nebolo vždy typické hovoriť o svojich zdravotných problémoch. Zlom nastal, keď obrna ochromila vojnového prezidenta Franklina Delana Roosevelta. Američania očakávajú od svojich lídrov však skôr stopercentné zdravie.
Bill Clinton počas kampane v roku 1992 každé ráno behával, a tak bol v ostrom protiklade s Bushom starším. Aj Bush mladší sa dnes teší perfektnému zdraviu a rád sa ukazuje pri športovaní.
Pokračuje v kampani
Američania preto zvažujú, či Edwards môže byť plnohodnotným prezidentom. Vždy je však lepšie byť úprimný a o zdraví či chorobe hovoriť.
Manželka prezidentského kandidáta demokratov Johna Edwardsa po dvoch rokoch opäť čelí rakovine. Choroba sa teraz už nedá vyliečiť, ale dá sa kontrolovať.
John Edwards napriek tomu pokračuje v kampani na prezidenta. Chce to od neho aj jeho manželka, a tento krok podľa prieskumu CBS News schvaľuje aj 57 percent Američanov. O svojej osobnej tragédii dokonca Edwards hovorili s moderátorkou večerných správ CBS Katie Couricovou, ktorej manžel zomrel na rakovinu hrubého čreva. Novinárka si vyslúžila kritiku za tvrdé otázky. Napríklad, keď sa spýtala, či Edwards nechce z choroby v kampani ťažiť.
Hovorca Bieleho domu Tomy Snow bojuje s chorobou od roku 2005. Na chvíľu sa ju podarilo zastaviť, lekári však tento týždeň zistili, že sa vrátila. Tentoraz na ešte nebezpečnejšom mieste - v pečeni.
Snow, známy konzervatívec, je medzi novinármi veľmi obľúbený. Keď sa dozvedeli, že má znovu rakovinu, objavili sa aj slzy. Podporu Snowovi v televízii okamžite vyjadril prezident George Bush a požiadal ho, aby z Bieleho domu ešte neodchádzal.
Rakovina medzi politikmi
Vo vysokej politike v USA však nie je rakovina ničím novým. Agentúra AP pripomína, že keď sa v roku 1974 Gerald Ford stal prezidentom, jeho manželka Betty oznámila, že má rakovinu prsníka. Tento rok oslávi 89 rokov.
Autor: Michigan