Daň z prenájmu

Pribúda vlastníkov bytov, ktorí prenajímajú byty za účelom "vylepšenia" si príjmu. Patria k nim napríklad, tí, ktorí zobrali hypotekárny úver, kúpili novú nehnuteľnosť a starý byt prenajímajú, aby im tento príjem napomohol uhrádzať mesačné splátky. ...

Pribúda vlastníkov bytov, ktorí prenajímajú byty za účelom "vylepšenia" si príjmu. Patria k nim napríklad, tí, ktorí zobrali hypotekárny úver, kúpili novú nehnuteľnosť a starý byt prenajímajú, aby im tento príjem napomohol uhrádzať mesačné splátky. Prípadne sú to aj ľudia, ktorí kúpili dva alebo tri byty v dobrých lokalitách a prenajímajú ich s cieľom zárobku. Ako je to v týchto prípadoch s daňovou povinnosťou? Existujú nejaké oslobodenia?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Príjmy z prenájmu sú od zdanenia oslobodené iba do určitej výšky.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 2006, za ktorý sa podáva daňové priznanie už iba do konca tohto mesiaca, boli od dane oslobodené príjmy do 23650 Sk. Pre príjmy z prenájmu nadobudnuté v tomto roku, za ktoré sa bude daňové priznanie podávať na budúci rok, je limit pre oslobodenie 24900 Sk. Znamená to, že ak budete mať v roku 2007 príjem z prenájmu bytu vo výške 115000 Sk, z tejto sumy bude od dane oslobodených 24900 Sk. Zvyšok budete zdaňovať a do daňového priznania uvediete ako príjem 90 100 Sk. Ak ste počas roka prenajímali viaceré nehnuteľnosti (byty, chaty, pozemky), limit pre oslobodenie platí pre všetky príjmy dosiahnuté z prenájmu spolu. Netreba však zabudnúť na jednu dôležitú skutočnosť. Okrem príjmov za prenájom nehnuteľností sa uvedené oslobodenie vzťahuje aj napríklad na príjmy z prevodu cenných papierov, z prevodu opcií, ako aj príležitostné príjmy. V prípade, ak ste mali počas roka viaceré príjmy z tejto kategórie, sumu, ktorá je oslobodená, si môžete uplatniť iba raz z takto dosiahnutých príjmov.

SkryťVypnúť reklamu

Prenájom a výdavky

K príjmom z prenájmu si môžete uplatniť výdavky. Tieto však musíte krátiť pomerom, v akom je suma oslobodených príjmov k celkovým príjmom. Pri uplatnení výdavkov máte na výber dve možnosti, a to výdavky v skutočnej výške alebo paušálne percentom z príjmov. Pri voľbe uplatňovania výdavkov je potrebné zvážiť daňovú výhodnosť a zámer daňovníka s prenajímanou nehnuteľnosťou v blízkej budúcnosti. Dôvodov je viacero.

Výhodou uplatňovania paušálnych výdavkov je napríklad nízka administratívna náročnosť pri spracovaní daňového priznania.

Potrebujete živnosť?

Ak ide výlučne iba o prenájom ako taký, zväčša sa zdaňuje podľa § 6 odstavca č. 3 zákona o dani z príjmov. Vtedy sa nejedná o podnikanie a nie je potrebné živnostenské oprávnenie. Ak však prenajímateľ poskytuje nájomcovi aj služby (napríklad upratovanie, drobné opravy, údržbu, bezpečnostné služby), živnostenské oprávnenie sa vyžaduje. Prenajímateľovi vtedy vzniká aj registračná a oznamovacia povinnosť voči daňovému úradu a takýto príjem sa zdaňuje ako príjem z podnikania podľa § 6 odstavec 1 rovnakého zákona so všetkými dôsledkami, ako je napríklad platenie odvodov do poistných fondov.

SkryťVypnúť reklamu

Byt od cudzinca

Pokiaľ prenajímanú nehnuteľnosť vlastní cudzinec, vznikajú určité povinnosti spojené s odvedením dane aj pre nájomcu. Ešte v minulom roku platil starý systém, keď nájomca za zaplatený prenájom vlastníkovi musel uhradiť štátu preddavkom 19percentnú daň z príjmu (tzv. zabezpečenie dane). Od januára tohto roka však platia pozmenené pravidlá. Zabezpečenie dane už uhrádza len ten nájomca, ktorý si prenajíma nehnuteľnosť od vlastníka - príslušníka štátu, ktorý nie je členom Európskej únie.

Ak ste povinní zraziť zo zaplateného prenájmu preddavok vo výške 19 % aj v tomto roku, uhradiť ho musíte do 15ho dňa každého kalendárneho mesiaca za predchádzajúci mesiac. Túto skutočnosť ste povinní oznámiť miestne príslušnému správcovi dane daňovníka. Ak zabezpečenie dane nevykonáte, prípadne ju nevykonáte v správnej výške alebo zrazenú daň neodvediete včas, budú ju od vás vymáhať ako nezaplatenú daň. Vtedy hrozia vysoké sankcie až vo výške 4násobku úrokovej sadzby NBS platnej v deň vzniku daňového nedoplatku (aktuálna úroková sadzba NBS k 19. 3. bola 4,75 %).

SkryťVypnúť reklamu

Dagmar Bednáriková

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 551
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 257
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 706
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 039
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 146
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 932
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 830
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 430
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu