Podkrovné bývanie navodzuje romantické pocity v podobe krásneho originálneho priestoru zaliateho slnkom, s úžasným výhľadom na okolie. Zopár z nás si možno spomenie na povalu starých rodičov, kde sme sa hrávali. V minulosti však ľudia takéto romantické predstavy nemali. Vtedy podkrovie obývalo služobníctvo a hlavne, slúžilo ako skladisko nepotrebných vecí. V súčasnosti patrí k cenným a vyhľadávaným priestorom. Trendom je ich premena na luxusné byty.
Výstavba podkrovných priestorov je v plnom prúde hlavne v Bratislave, či už ide o nové bytové domy, prístavby alebo nadstavby. Často sú to aj rekonštrukcie starých krovov hlavne v lokalitách, kde sa s výstavbou nových bytových komplexov v blízkej budúcnosti nepočíta. Ak žijeme v rodinnom dome so šikmou strechou a zrazu zistíme, že potrebujeme viac miesta pre život, tak podkrovný priestor je vhodným riešením.
V tom prípade nám odpadávajú problémy s pozemkom a napojením sa na inžinierske siete. Výhodou podkrovia je, že jeho majitelia môžu do veľkej miery určiť, ako dispozične rozvrhnú priestor rozčlenením deliacimi stenami, ponechaním otvorených plôch, či prepojením dvoch podlaží mezonetu alebo rodinného domu v určitých častiach bývania. "Tento priestor môže na prvý pohľad vytvárať veľa nevyužitého miesta. No opak je pravdou. Až teraz sa ukáže kreativita a množstvo nápadov pri vytváraní detských úkrytov a zákutí a, samozrejme, úložného priestoru, ktorého nikdy nie je dosť," vysvetľuje interiérová architektka Katarína Bolešová.
Na streche a oknách záleží
Strecha by určite nemala patriť medzi tie časti domu, pri ktorých sa pri výstavbe snažíme ušetriť. Je vystavená extrémnym vplyvom počasia - v lete horúčava, v zime mráz. Charakter jednotlivých funkčných obytných častí vo významnej miere dokresľuje aj dispozícia rôznych typov okien. "Podkrovné bývanie bez vhodných strešných okien a svetelnosti je ako človek bez zraku," prirovnáva interiérová architektka. Práve výber okien je totiž podľa nej jedným z najdôležitejších kritérií príjemného bývania, s ktorým treba začať pred rekonštrukciou či osadením novej strechy.
Každý typ strechy si vyžaduje konkrétny typ okna, prípadne ich kombináciu pre vytvorenie jedinečných svetelných efektov. Už len použitie väčšieho okna miestnosť, samozrejme, viac presvetlí. "Veľmi zaujímavé je združiť okná v hrebeni sedlovej strechy a tým vytvoriť priestor pre ateliér, ale postačí aj klasické zoskupenie okien, či už vedľa seba alebo nad sebou. Taktiež pri pomúrnici sa dá veľmi vhodne skombinovať strešné okno s vertikálnou okennou časťou a docieliť tak dobrý výhľad aj po ležiačky," vymenúva možnosti Bolešová.
Ako vyberať
Pri výbere okien by sme už mali mať premyslenú dispozíciu bytu, aby nedošlo k chybnému výberu a následne osadeniu okien, ktoré nám môže napríklad znemožniť výhľad. Ak má majiteľ podkrovného priestoru možnosť vybrať si medzi strešným oknom a vikierom, je na mieste zvážiť toto rozhodnutie. Podľa interiérovej dizajnérky možno totiž inštaláciou strešného okna získať až o 40 percent viac svetla pri tej istej presklennej ploche a toto riešenie je aj lacnejšie. Taktiež je vhodné vyberať okná, ktoré pri otvorení nezasahujú do interiéru a tým vytvárajú bezpečný priestor. "Je pravidlom, že veľkosť okna by mala byť minimálne desať percent z plochy danej miestnosti. Predimenzovanie vedie k vysokým tepelným stratám v zime a, naopak, neprimerane malé okná vytvárajú zrakovú a psychickú nepohodu," vysvetľuje Katarína Bolešová. V súčasnosti sú trendom plastové strešné okná, takže sa majitelia podkrovných priestorov nemusia obávať naplánovať šikmé steny aj do kúpeľne a iných priestorov so zvýšenou vlhkosťou. Sú vhodné hlavne kvôli tomu, že sú bezúdržbové. Môžu byť, samozrejme, aj v drevodekóre, no pokiaľ si interiér vyžaduje neutrálnu farbu, tak sú praktickým riešením.
Myslime efektívne
Únik tepla cez strešné okná spôsobuje jednu z najväčších strát energie v podkrovných priestoroch. Preto je vhodné sa zamyslieť nad kúpou nízkoenergetických strešných okien. Existuje niekoľko spôsobov zateplenia strešných okien. Najkvalitnejšie riešenie ponúkajú okná, ktoré majú namontovaný zatepľovací blok už z výroby. Štandardné okná umožňujú namontovať zatepľovaciu sadu pri samotnej montáži do strešného plášťa. Najčastejším, ale aj najmenej kvalitným riešením, je dotesnenie okenného rámu zvyškami tepelnej izolácie alebo žiadne zateplenie. To však môže so sebou priniesť problémy v podobe nadmernej kondenzácie vodnej pary s následným poškodením strešných okien.
Predĺženie životnosti strešných okien
Životnosť okien sa dá predĺžiť ich údržbou. Nemyslí sa tým len umývanie okien, ale i občasné silikónovanie gumenných tesnení, čím sa zabraňuje ich stvrdnutiu. Hlavná je však údržba drevených konštrukcií okien. Zvýšená vlhkosť v niektorých izbách si totiž žiada ich opravu. Znamená to demontáž okien, obrúsenie zbytkov pôvodných povrchových úprav a nanesenie nových náterov, čo v prípade menej kvalitnej povrchovej úpravy u lacnejších strešných okien je už po dvoch až troch rokoch. Preto pokiaľ sa týchto opráv chceme vyvarovať, odporúča sa v rizikových priestoroch uprednostniť celoplastové strešné okná.
Diaľkové ovládania i senzory
Dôležitý je samotný prístup k otváraniu okna, jeho spôsob a jednoduchosť pri otváraní zabezpečuje určitý komfort. Na trhu sú dostupné aj strešné okná s diaľkovým ovládaním alebo v kombinácii so senzorom. Ten v prípade nečakaného dažďa okná pozatvára alebo, ak sa niečo napríklad v kuchyni pripáli, otvorí. Pôsobivé svetelné efekty môžeme tlmiť alebo prípadne ešte viac rozihrať použitím rôznych typov roliet, žalúzií, či už lamelových alebo látkových, interiérových alebo exteriérových v rôznych farebných a materiálových prevedeniach, prípadne môžeme interiér doplniť klasickými závesmi. Praktickým riešením ochrany proti hmyzu sú siete.
Plusy a mínusy
Výhody podkrovného bývania
slnko, svetlo, čerstvý vzduch
výhľad
necítiť dym z výfukov áut
nepotrebujete pozemok, reálne pripojenie na inžinierske siete
uvoľnená dispozícia
možnosť vytvorenia viacúrovňového bývania
detská izba s fantáziou, môže poskytnúť množstvo úkrytov a zákutí
Nevýhody
obmedzená obývateľnosť priestoru
atypický nábytok na mieru, ktorý môže byť finančne náročnejší
potrebná vzduchotechnika, ktorá prináša ďalšie náklady
Kvetoslava Kirchnerová