Skutočný pokles cien by však vonkoncom nemusel byť dobrou správou pre Slovensko. Mohlo by to znamenať, že ekonomika podnikateľov a krajiny ide dole kopcom.
Ako v rozhovore pre S-reality povedal Mikuláš Cár z Národnej banky Slovenska, v lepšom prípade by pokles cien znamenal enormný prebytok ponuky bývania na trhu.
V horšom by to mohlo byť signálom, že ľudia strácajú istotu, že sa ich príjmy budú zlepšovať. Kde je však zdravá hranica cenového rastu, aby si mladý človek popri hypotekárnom úvere mohol dovoliť založiť si ešte aj rodinu? Tú je i podľa odborníkov ťažké presne definovať.
Pozrime sa ale na problém peňazí a bývania aj z druhej strany. Keď kupujeme byt, hoci v staršej sídliskovej bytovke, dobre si uvedomujeme hodnotu každej stovky korún na meter štvorcový navyše. Zarážajúce však je, ako rýchlo mnohé nasťahované rodiny strácajú záujem o nadobudnuté hodnoty. Vandalizmus, výtržníctvo a nedodržiavanie základných hygienických návykov sa často stanú niečím, čo sa radšej prehliada. Pritom je zrejmé - každý z týchto prehreškov uberá z peňazí. Či už zo spoločného fondu, z ktorého napokon treba hradiť dodatočné upratovanie a opravy, ale aj z ceny nehnuteľnosti, ako takej. Málokto sa už zamyslí nad tým, že tu nejde len o každodenný život, ale aj o starostlivosť o vložené investície. Byt v zničenom dome jednoducho stráca na hodnote.
V dnešnej prílohe S-reality sme pre vás pripravili nielen rozhovor a prehľad o ďalšom cenovom vývoji na trhu s nehnuteľnosťami na bývanie, ale aj postup, ktorý možno zvoliť keď sa poriadok v bytovom dome vymyká z rúk. Prinášame tipy na nové bývanie, s architektmi sme sa porozprávali na tému mrakodrapov vo svete i u nás. Na štvorstránke nájdete stručný prehľad pripravovaných administratívnych projektov v hlavnom meste Slovenska.
Halka Tytykalová