Pondelok, 27. september, 2021 | Meniny má CypriánKrížovkyKrížovky

Po dvojgólovej prehre so Švédskom päťgólová s USA

MOSKVA - Ani v druhom vystúpení na majstrovstvách sveta hokejistov do 20 rokov v Rusku slovenskí hokejisti neuspeli. Tímu USA podľahli vysoko 2:7. Američania sa tak po 2. kole dostali v skupine A na čelo o skóre pred Česko, Slováci, ktorí majú dnes voľný

deň, sa pred posledných Kazachstanom držia len vďaka lepšiemu skóre. Zajtra sa s ním o 13.00 h stretnú pravdepodobne v kľúčovom dueli o štvrté postupové miesto.

Zverenci trénerov Jána Selveka a Jozefa Frühaufa začali aktívnejšie. Už v prvej minúte mal obrovskú príležitosť Škvaridlo, do prázdnej bránky však netrafil. Prvý úder z hokejok Američanov prišiel v 7. minúte - Nowak sa uvoľnil za bránkou a po jeho prihrávke otvoril skóre Hilbert. Vyrovnanie prišlo už o 45 sekúnd, keď tvrdú strelu obrancu Starostu dorazil za chrbát tohtoročnej draftovej jednotky NHL Di Pietra Škvaridlo. Slovenskí hokejisti boli v ofenzíve aktívnejší a pomáhala im aj podpora publika, ich snahu však brzdil rozhodca, ktorý ich úzkostlivo vylučoval. V 12. minúte potrestal Surového vylúčenie Cavosie a o ďalšie štyri minúty využil zaváhanie pred bránkou Di Salvatore.

V úvode druhej tretiny Hilbert tečovanou strelou dal svoj druhý gól zápasu. Sporný moment nastal v 37. minúte, keď strela Umbergera zazvonila na žrdi Budajovej bránky a skončila pod jeho výstrojom. Hlavný rozhodca rozpažil, ale po signalizácii bránkového gól uznal. V závere tretiny vybojoval puk za bránkou Bartovič a po jeho presnej prihrávke vykresal nádej pre slovenský tím druhým gólom Škvaridlo. V 43. minúte ju však definitívne pochoval Taffe.

Jozef Frühauf, tréner SR 20: „Američania boli lepší korčuliarsky a na moje prekvapenie aj kombinačne. Opäť sme inkasovali góly pri našich vylúčeniach. Obrancovia neskoro pristupovali k hráčom, z čoho pramenili časté prečíslenia a góly Američanov. Brankár Budaj za góly nemohol, ale proti Kazachstanu bude chytať Pisár.“

Výsledky - A-skupina: Slovensko - USA 2:7 (1:3, 1:2, 0:2), 8. Škvaridlo, 39. Škvaridlo - 7. Hilbert, 12. Cavosie, 16. Di Salvatore, 28. Surma, 37. Umberger, 43. Taffe, 57. Umberger. SLOVENSKO: Budaj - Vydarený, Starosta, Ďurák, Malec, Velebný, Gábriš, Valentín, Slovák - Švaridlo, Marcel Hossa, Balej - Hvila, Kopecký, Surový - Bartovič, Szabo, Tvrdoň - Dubec, Drotár, Kristín. USA: DiPietro - Hainsey, Meyer, Hale, Martin, Gleason, Forrest, Komisarek, Surma - DiSalvatore, Hilbert, Nowak - Sabo, Taffe, Cavosie - Globke, Umberger, Steckel - Riddle, Dunlop, Vernarsky. Pred 1500 divákmi rozhodovali Pakaslahti - Hämälainen (obaja Fín.), Šeljanin (Rus.), vylúčení: 8:6 na 2 min, navyše Sabo (USA) na 10 min, presilovky: 0:3, oslabenia: 0:0.

1. USA 2 2 0 0 16:3 4

2. Česko 2 2 0 0 11:2 4

3. Švédsko 2 1 0 1 4:3 2

4. Slovensko 2 0 0 2 3:10 0

5. Kazachstan 2 0 0 2 2:18 0

B-skupina: Fínsko - Kanada 2:2 (0:1, 1:1, 1:0), 25. Salmelainen, 53. Rita - 11. Lundmark, 40. Boyes, 2100 divákov.

1. Rusko 2 1 1 0 15:4 3

2. Kanada 2 1 1 0 11:2 3

3. Fínsko 2 1 1 0 5:4 3

4. Švajčiarsko 2 0 1 1 5:6 1

5. Bielorusko 2 0 0 2 1:21 0

Dnešný program - A-skupina - 16.30 Kazachstan - Švédsko, 16.30 Česko - USA. B-skupina - 13.00 Bielorusko - Švajčiarsko, 16.30 Rusko - Kanada. (per, tasr)