BRATISLAVA. Parlament včera po dvojdňovej debate schválil deklaráciu o budúcnosti Kosova. Nakoniec vybral verziu navrhnutú vládnou koalíciou, ktorú upravil pozmeňujúcim návrhom František Mikloško z KDH. Nepodporilo ju len SMK, ktoré sa zdržalo.
Vyhlásenie vládu ani diplomaciu k ničomu nezaväzuje. Píše sa v ňom, že úplná a neobmedzená nezávislosť provincie nie je v záujme stability regiónu a riešenie musí vychádzať z rešpektovania „legitímnych požiadaviek Srbska“. Z deklarácie vypadol odsek, ktorý nepriamo pripúšťa, že Kosovo môže byť aj samostatné a poslanci odstránili poznámku o zodpovednosti prvej Dzurindovej vlády za destabilizáciu Balkánu, keď povolila prelety počas operácie NATO proti Miloševičovmu Srbsku.
V debate opäť padali ostré vyjadrenia a zúčastnili sa jej najmä poslanci z SDKÚ, KDH, SNS a Smeru.
„Česť a národná hrdosť SNS sa skončila pred dverami Elektry,“ povedal Pavol Hrušovský o koaličnom návrhu, ktorý bol podľa neho viac prokosovský ako pôvodný návrh Slotovej strany. „Chcete prekryť, že budete hlasovať za suverénne a nezávislé Kosovo,“ hovoril koalícii Mikuláš Dzurinda. Podľa Borisa Zalu zo Smeru však koalícia nepodporuje „nič, čo by k samostatnému Kosovu mohlo viesť“, iba sa otvára priestor, aby sa o provincii mohlo diskutovať.
Poslanci sa obviňovali, kto je schizofrenický, kto počúva straníckych šéfov a kto zasa „cudzie mocnosti“. Poslanec Juraj Horváth zo Smeru opozícii adresoval, že z nej hovorí „modrý boľševik“.
Minister zahraničia Ján Kubiš sa poslancov pýtal, „ako je možné, že 26 štátov niečo nevidí a my to vidíme“. Rezolúcia vraj bude významným faktorom pri rozhodovaní o postoji Slovenska pri hlasovaní v Bezpečnostnej rade.
Kubiš sa však v predchádzajúcich dňoch vyjadril, že rezolúcia nie je pre diplomaciu záväzná a jeho rezort sa bude riadiť postojom vlády. Ako by sme mohli v OSN hlasovať , neprezradil.
Autor: knm