Harabin súdu nedá ďalšie peniaze

Zatiaľ jediné efektívne riešenie, ako zachovať Špeciálny súd v Banskej Bystrici, je šetrenie vnútri inštitúcie. Minister spravodlivosti odkázal, že pobočka môže zostať len bez tlaku na dodatočné zdroje zo štátneho rozpočtu.

Budova Špeciálneho súdu v Banskej Bystrici.Budova Špeciálneho súdu v Banskej Bystrici. (Zdroj: FOTO SME – JÁN KROŠLÁK)

BANSKÁ BYSTRICA. Predseda Špeciálneho súdu Michal Truban neprestáva bojovať za zachovanie pobočky Špeciálneho súdu v Banskej Bystrici.

Minister spravodlivosti Štefan Harabin, ktorý je známy svojím záporným postojom k inštitútu Špeciálneho súdu, dal vedeniu podmienku. Truban nesmie čerpať nijaké dodatočné prostriedky zo štátneho rozpočtu.

Predseda Špeciálneho súdu uvažuje o šetrení vnútri organizácie, aby mohol platiť nájomné pre pobočku.

Banskobystrický Špeciálny súd donedávna sídlil v priestoroch Krajského súdu v Banskej Bystrici. Po rozhodnutí nového predsedu krajského súdu Jána Bobora sa však musí do 1. mája vysťahovať a náhradné priestory zatiaľ nemá.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„Uvažovali sme o niekoľkých alternatívach. Chceli sme si priestory požičať na základe zmluvy, ale nenašli sme nijaké prázdne. Hľadali sme aj iné miesto, ale všade prichádza do úvahy len platenie nájomného. Aj napriek tomu nie je nič definitívne rozhodnuté. Uvažujeme, či by sme nenašli peniaze na nájomné po úsporných opatreniach vnútri súdu,“ povedal včera šéf Špeciálneho súdu.

Truban s Harabinom o probléme banskobystrického Špeciálneho súdu ešte osobne nerokovali. Ministrove stanoviská o tom, že by súhlasil so zachovaním pobočky len v prípade, ak by si to nevyžiadalo dodatočné finančné prostriedky, pravdepodobne pozná z médií.

„S ministrom by sme mali rokovať v polovici budúceho týždňa. Ako viem, nemá výhrady proti pracovisku, len nemôžeme čerpať ďalšie peniaze,“ dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Predseda Špeciálneho súdu je presvedčený, že pre rezort by bolo lacnejšie nechať pracovisko v Banskej Bystrici. „Primerané nájomné je cenovo výhodnejšie, ako presťahovanie sa a preplácanie náležitostí zamestnancom,“ konštatoval.

Exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská tvrdí, že atmosféra a vyhlásenia Harabina neprospievajú takej dôležitej inštitúcii, akou je Špeciálny súd.

„O dobré podmienky súdu by sa malo starať ministerstvo spravodlivosti a nemalo by riešiť situáciu odkazmi cez médiá. Ak je dôvod na zachovanie pobočky v Banskej Bystrici, a zdá sa, že áno, tak by to malo ministerstvo vyriešiť. Nepovažujem za normálne, aby si predsedovia súdov dávali výpovede z priestorov,“ zhodnotila Žitňanská.

Definitívne riešenie situácie okolo Špeciálneho súdu v Banskej Bystrici by malo byť známe v polovici budúceho týždňa.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 882
  2. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 942
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 846
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 864
  5. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 2 861
  6. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 2 698
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 361
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 167
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu