Evolúcia namiesto revolučných zmien taká je zrejme taktika nového turkménskeho prezidenta Gurbangula Berdymuchamedova, ktorý zasadol do prezidentského kresla pred mesiacom.
Turkmenbašiho dedičstvo
Od svojho nástupu do najvyššej funkcie, v ktorej vystriedal legendárneho totalitného vodcu a „otca všetkých Turkménov“ Saparmurata Nijazova, pomaly, ale isto likviduje jeho neslávne dedičstvo. Ruší zákony, ktoré robili z Turkménska jednu z najizolovanejších a najabsurdnejších štátov na svete.
Berdymuhammedov sa vzdal práva pomenovávať si mestá a okresy ako chce a prenechal to na zákonodarcov. Za Turkmenbašiho, ktorý zomrel vlani v decembri, boli takmer všetky veľké mestá pomenované podľa jeho vkusu. Existovalo tak viacero miest aj s jeho menom.
Dôchodky, internet a lieky
Školákov a študentov zbavil povinnosti každodenne prisahať vernosť krajine a jej vodcovi veľkému Turkmenbašimu. Tento zvyk zostane už len pri preberaní diplomu.
Od leta sa dokonca zase dôchodcom budú vyplácať dôchodky, ktoré im Nijazov zrušil s tým, že sa o nich majú postarať ich deti.
V Ašchabade sa objavili prvé dve verejne prístupné internetové kaviarne. Vďaka zmenám v daňových zákonoch sa Turkméni zase dočkajú zahraničných liekov vrátane tých najobľúbenejších – ruských. Za Nijazova boli odkázaní len na domácu produkciu farmaceutického priemyslu. Prevratná sa zdá byť zmena, vďaka ktorej sa môžu občania Turkménska zase legálne sťažovať na políciu a súdy.
Všetky zmeny sa konajú bez revolučného náboja a bez toho, aby sa úplne negovala epocha Nijazova. Na niektoré jeho nápady, ako napríklad na stavbu rezervácie pre tučniaky za milióny dolárov v pustej púšti, sa však nenápadne zabúda.
Kozmetické úpravy
Ďalším odklonom od kultu osobnosti je „vyčistenie“ prezidentskej zástavy, kde bolo donedávna vyšité meno Nijazova. Teraz ho nahradili slová „prezident Turkménska“.
Napriek všetkým zmenám si nový prezident Berdymuchamedov dáva dobrý pozor, aby svojho predchodcu verejne neohováral a pri každej príležitosti zdôrazňuje, že zostáva verný odkazu veľkého Nijazova alias Turkmenbašiho. Všetko, čo robí, sú vraj len kozmetické zmeny.
Nežná substancia
Nový prezident medzitým opatrne vyslovil v Turménsku takmer zakázané slovo „demokracia“. Vyhlásil, že je to „nežná substancia, ktorú nemožno zavádzať iba na základe hotových importovaných modelov“.
Podľa analytikov si Berdymuchamedov uvedomuje neudržateľnosť stavu pripomínajúceho stredovek, ale na druhej strane nechce prísť o všetky právomoci.
Má v úmysle ponechať ich prezidentskému úradu čo najviac a nemá nič proti tomu, aby vo všetkých ústredných novinách fotografiu Nijazova vymenili za jeho vlastný portrét z úryvkov jeho inauguračnej reči.