BRATISLAVA. Peniaze od nich vymáha lučenecká firma Inkaso pohľadávok. Tvrdí, že „príslušný okresný súd“ jej pohľadávku uznal a dáva ľuďom na výber z dvoch možností. Zaplatiť dobrovoľne alebo čakať exekútora.
Ešte väčší šok zažívajú adresáti týchto listov, keď zisťujú, o aký dlh by vlastne malo ísť. Keď lovia v pamäti, mnohí zisťujú, že ho už raz zaplatili.
Príbeh týchto dlhov sa začal v roku 1994, keď sa chystala takzvaná druhá vlna kupónovej privatizácie. Slovenská Poisťovňa vtedy požičala takmer deväťdesiattisíc ľuďom bezúročne po dvetisíc korún, čím ich zaviazala, že kupónovú knižku vložia do jej investičného fondu.
Mečiarova vláda však investičné fondy druhej vlny čoskoro stopla. Tie nemohli ďalej investovať, a tak sa sústredili na vymáhanie požičaných peňazí. Klienti, ktorí dnes dostávajú výzvy s varovaním pred exekúciou, boli vtedy o zaplatenie peňazí požiadaní prvýkrát.
Peniaze od nich však nepýtala Slovenská poisťovňa, ani jej investičný fond. Vymáhaním bola poverená firma ARDS vlastnená aj vtedajšími šéfmi Východoslovenských železiarní na čele s Alexandrom Rezešom. Jeho skupina totiž už vtedy kontrolovala Slovenskú poisťovňu.
Ibaže sa všetko stratilo
Z pohľadu klientov je to stále v poriadku. Problém vznikol, keď sa éra rezešovcov skončila a oni svoju firmu ARDS poslali do krachu. Slovenská poisťovňa tak nedostala nielen svoje peniaze, ale ani zoznam ľudí, ktorí už zaplatili. Aj preto pohľadávky voči občanom predala. Právnici oslovení denníkom SME ľuďom, ktorí teraz dostali výzvu na zaplatenie, radia, nech výzvu ignorujú. V prípade, že im príde aj platobný príkaz, majú proti nemu podať odpor.
Alebo sa treba s vymáhačmi dohodnúť. SME do firmy Inkaso pohľadávok zatelefonovalo a imitovalo klienta, ktorý už pohľadávku zaplatil dávno. Reakcia pracovníčky firmy bola promptná. Ubezpečila, že „ak ste už zaplatili, nemusíte samozrejme platiť druhýkrát“. S dodatkom, že konateľ samozrejme vie zistiť, kto už zaplatil a kto nie. Odpoveď konateľa firmy sa nám zatiaľ nepodarilo získať.
V inej situácii sú občania, ktorí v minulosti určite nezaplatili. Podľa právnikov urobia najlepšie, ak zaplatia. Iba v prípade, že veritelia po stopnutí privatizácie nestihli podať žalobu na súd do dvoch rokov, majú šancu neplatiť. Dlh tak už bol totiž premlčaný.