Tradičná trikolóra - modrá, biela, červená - dnes až tak veľmi vo Francúzsku neplatí. V uliciach je modrá, červená a oranžová. Modrá je jasná, patrí ku kampani pravicového Sarkozyho. Na červenú majú nárok socialisti a v takom kostýme sa často objavuje Segolene Royalová. A oranžová?
Oranžový je Francois Bayrou. Jeho konkurenti s ironickým tónom komentujú, že sa trápne opičí po Ukrajincoch a pripisuje si tak oveľa väčšiu dôležitosť, ako naozaj má.
Inšpirácia z Ukrajiny
Lenže Bayrou je skutočne revolučne naladený. Teda, aspoň si to myslia tí, čo za ním stoja v kampani a vymýšľajú nápadné a lákavé heslá. Odvážte sa, voľte Bayroua! To je napísané na volebných plagátoch. Na tričkách sa zašlo ešte ďalej: Sexy je ten, kto je v strede.
Francúzske televízie skoro každý deň ukazujú, ako sa v kampani činia mladí prívrženci politických strán. Niekedy sa stane, že pri východe z metra stoja aj červení, aj modrí, aj oranžoví. Oranžoví majú na sebe sexy tričká a okrem letákov rozdávajú aj mandarínku, zrejme nový politický symbol.
Keď sa stal v roku 1981 prezidentom Francois Mitterrand, zašiel do slávneho Panthéonu a na hrobky slávnych Francúzov položil červenú ružu (sprevádza socialistov už roky) - teraz je otázka, či by sa na hrobke objavila mandarínka, keby vo voľbách zvíťazil zase Francois, ale Bayrou.
Moslimovia nie sú Francúzi
Volebná kampaň sa zároveň krúti okolo útržkovitých sloganov a hymnických skladieb. Pred pár dňami napríklad spôsobil rozruch Sarkozy. Vo svojich prejavoch začal spomínať ministerstvo národnej identity a imigrácie. Televízia France 5 tomu cez víkend venovala diskusnú reláciu, ale nikto poriadne nevedel povedať, čo si pod takým ministerstvom predstavuje. Mnohí vravia, že je to odvážny útok proti prisťahovalcom.
Posledné prieskumy ukázali, že skoro 50 % Francúzov si myslí, že v ich krajine je prisťahovalcov príliš a 30 % ľudí nepovažuje moslimských prisťahovalcov za riadnych Francúzov.
Víťazí Internacionála
Pri takých číslach sa potom mení pohľad aj na francúzsku hymnu. Kandidátka z Robotníckeho boja Arlette Laguiller kritizuje Ségolene Royalovú (hoci k nej má bližšie ako k Sarkozymu) za to, že po každom jej mítingu znie Marseillaisa. „Kedysi Marseillaisa znamenala revolúciu. Lenže potom sprevádzala koloniálne vojny a na to by sme príliš hrdí byť nemali. Preto my radšej hráme Internacionálu,“ povedala pre Canal plus.
A nie je to ojedinelý prípad. Internacionála znie aj na iných mítingoch, lebo medzi kandidátmi sú ešte ďalší traja z krajnej ľavice.
Royalová ocenila Turecko
PARÍŽ. Kandidátka socialistov Segolene Royalová prelomila mlčanie a po prvý raz sa jasne vyjadrila o Turecku. „Turecko je veľký národ a ja sa nikdy nepripojím k tým, čo hovoria, že nie je hodné Európy,“ napísala vo svojej knihe. Elyzejská nádej ľavice podporila vstup Ankary do Európskej únie, podľa nej však teraz nie je blok pripravený na rozširovanie.
Royalová tvrdí, že geografia nehrá úlohu, keďže únia nie je teritórium, ale politický projekt. Vyhlásila tiež, že moslimská krajina má miesto v Európe, ktorá „nie je klubom kresťanských národov“. O vstupe by však mali rozhodnúť Francúzi v referende.
Jej hlavní oponenti Anakaru v únii nechcú. „Turecko v Európskej únii nemá miesto,“ povedal Sarkozy. Podobný názor má aj centrista Bayrou.
Podľa prieskumov je väčšina Francúzov proti členstvu Turecka. Išlo aj o jeden z dôvodov odmietnutia euroústavy v roku 2005. (hud)