BRATISLAVA – Rok 2001 bude pre slovenské školstvo kľúčovým rokom najmä v oblasti legislatívnych zmien. V tomto roku by mali byť predložené štyri zásadné koncepcie a osem zákonov.
K najdôležitejším zákonom bude patriť zákon o vysokých školách. Vysoké školy by sa mali pretransformovať na tzv. verejné vysoké školy, prejsť na viaczdrojové finacovanie, meniť sa bude postavenie fakúlt a tiež štatúty vysokoškolských pracovníkov. Zákon bude riešiť aj otázku spoluúčasti študentov na štúdiu – poplatky.
V tomto roku sa tiež bude schvaľovať Národný program výchovy a vzdelávania, Národný program rozvoja športu, Koncepcia štátnej starostlivosti o deti a mládež, Koncepcia rozvoja informačnej spoločnosti na Slovensku, nový zákon o mládeži, zákon o SAV, zákon o vede a technike.
Rozsiahlejšie politické diskusie očakáva Ftáčnik v prípade schvaľovania zákona o vysokých školách, najmä o poplatkoch. Ďalšou možnou témou na politické diskusie bude podľa neho zákon o výchove a vzdelávaní. „Tu by mohli vzniknúť konflikty týkajúce sa otázky používania jazyka,“ povedal Ftáčnik.
Oblasťou, ktorá aj naďalej bude politicky citlivá, je neštátne a národnostné školstvo. Doteraz platný zákon totiž podľa ministra len stanovuje, že občania majú právo vzdelávať sa v materinskom jazyku alebo slobodne si zvoliť školu. Problémom sú však konkrétne prípady, pri ktorých sa rušia či zriaďujú napríklad cirkevné školy alebo školy s vyučovacím jazykom menšiny. „Praktické naplnenie práva musí mať nejaké pravidlá, podľa ktorých by si rodičia svoje právo mohli vymôcť. V princípe chceme naďalej garantovať právo slobodného výberu a vzdelávania v jazyku menšiny, ale nastaviť to tak, aby to zodpovedalo všetkým požiadavkám, ktoré majú rodičia a možno aj politické strany, nebude ľahké,“ povedal minister. (mar)