BRATISLAVA. Koaličná rada včera prvýkrát zasadla vo vile Elektra Vladimíra Mečiara v Trenčianskych Tepliciach. Predseda HZDS dodnes jasne nevysvetlil, odkiaľ na ňu zobral peniaze.
Robert Fico aj Ján Slota išli do vily tajne, bez toho, žeby o tom dopredu informovali novinárov. Hovorkyňa premiéra Silvia Glendová ešte hodinu pred rokovaním na otázku, či bude koaličná rada, odpovedala: „Nemám túto informáciu.“
Po rokovaní šiel pred novinárov len Fico. Slota odišiel a Mečiar sa neukázal vôbec.
Fico tvrdil, že nešlo o klasickú koaličnú radu, ale „o spoločenské stretnutie spojené s príjemnou večerou“.
Premiér však oznámil, že rokovali o Kosove, Zákonníku práce a podpore ministrovi hospodárstva Ľubomírovi Jahnátkovi, ktorého chce opozícia odvolať po výrokoch o korupcii v zbrojárskom priemysle.
Otázky o Elektre považuje premiér za nechutné, išli tam vraj preto, lebo Mečiar je po operácii srdca. Chirurug Peter Mečiar povedal, že Vladimír Mečiar nemá žiadne zdravotné problémy, pre ktoré by nemohol opustiť domov.
Koalícia už raz v Trenčianskych Tepliciach rokovala – vo vládnej vile, ktorá je od Elektry dve minúty cesty autom. Fico a Slota Mečiara v Elektre v minulosti navštívili.
Fico pritom v minulosti Mečiara tvrdo kritizoval pre jeho majetok a aj Elektru. „Ja som v štátnych službách od roku 1992, vy od roku 1990. Presne viem, aké majú príjmy poslanci a predseda vlády. Musel by som žiť ako korytnačka 250 rokov, aby som v tejto štátnej službe zarobil toľko peňazí, ako vy teraz hovoríte,“ povedal vtedy Fico Mečiarovi. o nákladnej rekonštrukcii vily v roku 2002.
O Ficovi a Elektre hovoril v roku 2005 aj Ficov vtedajší blízky spolupracovník a podpredseda Smeru Igor Šulaj. „Nemyslím si, že Robert by išiel do určitých nehnuteľností, ktoré majú buď pofidérny finančný pôvod, alebo sú z určitého nakradnutého majetku.“ Šulaj to povedal potom, čo sa začalo uvažovať, že sa schôdzka vtedajšej opozície uskutoční v Mečiarovej rezidencii.
Mečiarovi kolegovia boli prekvapení
Ľudia z HZDS nevedeli, prečo Mečiar usporiadal koaličnú radu u seba doma, a nie v blízkej vládnej vile. „Neviem, či chodí aj mimo vily. Návštevy prijíma vo vile, ale viem, že chodí aj na rehabilitácie. Neviem však, či chodí von, alebo chodia za ním,“ povedala ústredná tajomníčka HZDS Zdenka Kramplová. Mečiar je po operácii by-passu.
Podpredseda Smeru Dušan Čaplovič hovorí, že rokovanie v Elektre bola nevyhnutnosť. „Iná možnosť nebola. Pán Mečiar je stále práceneschopný, treba sa zísť a niektoré veci vykonzultovať,“ povedal. Či mu jeho zdravotný stav nedovoľoval ísť niekde inde, nevedel.
Bohatá manželka
Fico pred voľbami ako jednu zo svojich hlavných agend presadzoval zákon o preukazovaní pôvodu majetku. „Zrazu po roku 1989 zisťujeme, že sú ľudia, ktorí zarábajú 16–tisíc korún a majú stámiliónové majetky. Mali by sme mať právo spýtať sa ich, odkiaľ na to vzali,“ hovoril.
Pre Elektru Mečiara dlho vyšetrovala finančná polícia. Potom, čo sa prihlásil nemecký podnikateľ Peter Ziegler a povedal, že predsedovi HZDS požičal peniaze on, polícia vyšetrovanie skončila. Nevedela, o aký trestný čin by mohlo ísť. V roku 2005 Mečiar vyhlásil, že Zieglerovi už splatil pôžičku.
„Jednorazovo sme to zaplatili. Nie peniazmi, ale majetkovými právami mojej manželky,“ povedal Mečiar. O aké majetkové práva ide, nevysvetlil. Jeho manželka je neurologička.
Stĺpček Petra Schutza
Summit u Mečiara
Vila Elektra je významný uzol slovenskej politiky. Richard Rybníček tam riešil budúcnosť verejnoprávnej televízie, Rudolf Zajac zdravotnícku reformu. Včerajšia schôdzka tak len podčiarkla nezastupiteľné miesto rodinného sídla Mečiarovcov na budovanie slovenskej demokracie.
Stačí nájsť kľúč na riešenie štátoprávneho usporiadania Kosova a značka Elektra by mohla letieť aj do sveta. Ak existuje Daytonská zmluva alebo dohody z Osla, prečo by nemohla byť aj trenčianskoteplická rezolúcia? Druhá téma – minister Jahnátek – navyše avizovala, že v Elektre upevnia svetový mier aj cez kontrolu zbrojenia.
Tradíciu hostiteľa rokovaní v Elektre by preto mal Vladimír Mečiar rozvíjať. Do úvahy prichádza napríklad pozvať plénum Ústavného súdu na výjazdové zasadanie, až príde na rad zákon o preukazovaní pôvodu majetku. Vhodnejšie miesto sa vybrať nedá. To uzná aj Robert Fico, ktorý ho navrhoval.