Ak ľudia nesprávne vypočítajú daň na úkor štátu a prídu na to až po 2. apríli, hrozí im finančná sankcia. Tú úrad zníži, ak na chybu prídu sami. Sankcia sa počíta zo základnej úrokovej sadzby Národnej banky.
BRATISLAVA. Pri podávaní daňových priznaní ľudia najčastejšie zabúdajú napísať rodné číslo alebo daňové identifikačné číslo. Daňovníci zabúdajú aj na základné údaje o partnerovi, ak si naňho uplatňujú nezdaniteľnú časť základu dane. „Ide o nedostatočné identifikačné údaje partnera alebo údaje o jeho vlastných príjmoch,“ povedala riaditeľka odboru služieb verejnosti na Daňovom riaditeľstve v Banskej Bystrici Beáta Uhrínová.
Do vlastného príjmu manželky sa napríklad započítava materské a znižuje tak odpočítateľnú položku na partnera. Tá je za minulý rok 90 816 korún, teda rovnako ako na daňovníka. Rodičovský príspevok však medzi vlastné príjmy nepatrí. Nezdaniteľné minimum pre rodičovský príspevok teda neklesá.
Vypíšu, ale nepodpíšu
Ľudia často zvyknú podať daňové priznanie bez podpisu. „Podpisom daňový subjekt preberá zodpovednosť za údaje uvedené v daňovom priznaní, bez podpisu nemožno priznanie považovať za účinne podané,“ povedala Uhrínová.
Bežné sú matematické chyby, napríklad rôzne súčtové nezrovnalosti alebo nesprávne zaokrúhľovanie daňovej povinnosti. „Pri podávaní daňových priznaní cez internet daňová správa neeviduje podobné chyby, pretože pri takomto podávaní sú zabezpečené logické a matematické väzby, ktoré zabraňujú sčítacím a iným chybám,“ doplnila Uhrínová.
Častým nedostatkom pri podávaní daňového priznania sú aj chýbajúce prílohy. Napríklad podnikatelia, ktorí si vedú jednoduché účtovníctvo, musia predložiť výkazy o majetku a záväzkoch, rovnako aj o príjmoch a výdavkoch.
Pri podvojnom účtovníctve úrad požaduje doklady – súvahu a výkaz ziskov a strát.
Na uplatnenie daňového bonusu je potrebná kópia rodného listu alebo potvrdenie od úradu práce.
Sankciu pod 500 korún
úrad nevyrubí
Chyby sa dajú napraviť aj bez finančného postihu. Ak daňovník príde na chybu sám alebo mu ju pripomenie daňový úrad ešte v lehote pre priznanie dane, teda do 2. apríla, a stihne chybu dovtedy opraviť, je to bez sankcií. Po tomto termíne už nie.
Ak niekto príde na chybu, z ktorej mu vyplynie, že má doplatiť daň, až po 2. apríli, musí do mesiaca podať dodatočné daňové priznanie. Bežne sa sankcia vypočíta ako štvornásobok základnej úrokovej sadzby Národnej banky Slovenska. Tá má v súčasnosti 4,75 percenta. Platí to, ak chybu zistí daňový úrad.
Keď na chybu príde daňovník, sankcia je polovičná. Úrok sa počíta z dlžnej sumy. „Úľavou v tomto prípade je práve polovičná sankcia za to, že na chybu prišiel sám daňovník,“ povedala Uhrínová.
Sankčný úrok vyrubí správca dane za každý deň omeškania. Ide o ročný úrok, ktorý sa preratáva na dni. Sankčný úrok sa nevyrubí, ak nepresiahne 500 korún.
Úrady sú otvorené každý deň
Daňové úrady sú posledný týždeň pred záverečným termínom na priznanie dane otvorené dlhšie ako obvykle. Zvyčajne mávajú stránkové dni len dvakrát do týždňa, a to v pondelok a stredu od ôsmej od štvrtej.
Posledný marcový týždeň a, samozrejme, aj 2. apríla, keď vyprší čas na podanie daňového priznania, je na väčšine daňových úradov stránkovým každý deň. Otvorené majú zvyčajne od ôsmej do piatej, a to dokonca bez obedňajšej prestávky. Nie je to všade rovnako. „Každý úrad si stanovuje stránkové hodiny podľa charakteru regiónu,“ povedala hovorkyňa Daňového riaditeľstva Adriana Plešková. Špeciálny pracovný čas každý daňový úrad zverejňuje na svojej internetovej stránke.
(ľja)
Najčastejšie chyby
nesprávne rodné číslo alebo daňové identifikačné číslo
neúplné údaje o manželskom partnerovi, na ktorého si daňovník uplatňuje nezdaniteľné minimum
chýbajú prílohy, napríklad účtovná uzávierka alebo doklad na uplatnenie daňového bonusu
matematické chyby – súčtové nezrovnalosti, nesprávne zaokrúhľovanie
chýbajúci podpis daňovníka
nesprávna metóda pri zdaňovaní zahraničných príjmov
Autor: Ľuboš Jančík