Práve pred rokom boli v Minsku masové protesty proti volebným podvodom, z ktorých opozícia obvinila vládu.
Zakázaná demonštrácia
Minský magistrát pôvodne povolil opozičné zhromaždenie v jednom z parkov ďalej od centra, opozícia však s miestom nesúhlasila a demonštráciu zvolala na centrálne Októbrové námestie v centre Minska.
Krátko predpoludním sa v centre Minska zhromaždilo 10– tisíc účastníkov. Väčšina sa snažila dostať na Októbrové námestie. To však polícia vopred uzatvorila, demonštrantov rozdelila a vytlačila do postranných ulíc.
Počas niekoľkých minút sa polícii podarilo demonštrantov rozdeliť na viaceré skupinky. Časť ľudí sa napokon vydala smerom k Akadémii vied, kam postupne dorazili ostatné skupiny demonštrantov.
Dobitá opozícia
V priebehu mítingu dochádzalo aj k zrážkam s políciou, ktorá sa zameriavala na menšie skupinky ľudí, ktorí sa oddelili od hlavnej skupiny demonštrantov. Pri jedenej zo zrážok zbili i opozičného predáka Alexandra Milinkieviča a jeho ženu Inu Kulejovú, ktorí sa demonštrantov zastali.
Pri zásahoch polície v priebehu dňa zadržali niekoľko desiatok ľudí, časť z nich však po skončení demonštrácie prepustili. Dnes sa očakávajú súdy s niekoľkými zatknutými účastníkmi. Pred Akadémiou vied demonštranti včera požadovali prepustenie všetkých politických väzňov vrátane exprezidentského kandidáta Alexandra Kazulina.
„Vláda musí prepustiť všetkých politických väzňov a začať demokratické reformy,“ vyhlásil predseda Bieloruského ľudového frontu Vincuk Viačorka.
Po skončení mítingu sa časť ľudí vydala k Národnej knižnici, kde bol koncert pod patronátom provládneho Zväzu mládeže. Organizátori koncert urýchlene ukončili, keď sa dozvedeli, že sa k nim blíži opozícia. Polícia však pred knižnicou demonštrantov rozohnala pomocou vodného dela a zadržala niekoľko ľudí. Polícia vykonávala v uplynulých dňoch domové prehliadky v bytoch opozičných aktivistov. V Minsku a ďalších mestách bolo za rozdávanie letákov na niekoľko dní uväznených 50 aktivistov.
Kyselina proti Milinkievičovi
V noci na nedeľu neznáme osoby poliali kyselinou automobil opozičného predáka Alexandra Milinkieviča.
Demonštrácie sa včera konali i mimo hlavného mesta. Po celej krajine podľa Rádia Sloboda polícia zadržala viac ako sto ľudí.
Opozícia si každoročne pripomína výročie krátkej nezávislosti, vyhlásené 25. marca 1918. Nezávislosť vydržala len niekoľko mesiacov a vládu nad Bieloruskom prevzala sovietska moc.
Opozícia si tento deň pripomína už od konca 80. rokov minulého storočia. Po rozpade Sovietskeho zväzu oslavy nejaký čas povoľovali. Lukašenko ich však po nástupe k moci znovu zakázal.
Bieloruský režim
Pred rokom v zmanipulovaných prezidentských voľbách vyhral po tretí raz Alexander Lukašenko.
Lukašenko vlani pripustil, že voľby sfalšovali v jeho neprospech, aby vyzerali „európskejšie“.
V krajine neexistuje sloboda slova, s výnimkou niekoľkých periodík tlačených v susednom Rusku a internetových magazínov.
Opoziční lídri aj aktivisti v Bielorusku sú často bití a zadržiavaní. Prístup do televízie nemajú.
Autor: Lubomír Gombos