Skupinový systém neskončil v koši

Vedenie Asociácie tenisových profesionálov (ATP) v stredu predčasne ukončilo experiment so skupinovým systémom na turnajoch. O dôvodoch sme sa zhovárali so Slovákom JURAJOM ČÍŽOM, šéfom oddelenia strategického plánovania ATP v Londýne.

Svetová jednotka Švajčiar Roger Federer bol jedným z najväčších kritikov skupinového systému tenisových turnajov.Svetová jednotka Švajčiar Roger Federer bol jedným z najväčších kritikov skupinového systému tenisových turnajov. (Zdroj: SITA/AP)

Prečo vznikol tento experiment?

„Po vlaňajšom príchode Etiennea de Villiersa na post šéfa ATP sme robili veľa prieskumov verejnej mienky, investovali sme okolo 300-tisíc dolárov v rôznych krajinách sveta. Chceli sme zistiť, ako pritiahnuť k tenisu čo najviac divákov, ako ho urobiť zaujímavejším. V priebehu experimentu sme zistili, že 58 percentám fanúšikov sa skupinový systém pozdával a 38 percent nám naznačilo, že by mohol zvýšiť ich záujem o tenis v televízii. Zvlášť sa im páčilo, že hráči odohrajú v skupinách dva zápasy a že budú môcť svojho obľúbenca vidieť viackrát. Preto sme to chceli otestovať. Menším turnajom by to mohlo pomôcť aj marketingovo. Televízie mohli dostať presný rozpis aspoň dvoch zápasov favoritov v skupinách, zatiaľ čo pri k.o. systéme nikto dopredu nevedel, ako sa bude turnaj vyvíjať.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Aké boli prvé ohlasy?

„Už prvý turnaj v Adelaide začiatkom roka ukázal, že nápad má jeden zádrh. V skupine hrali traja hráči, postupoval víťaz. Ak jeden hráč vyhral obe stretnutia, bolo jasné, že postúpil. No v prípade, že jeden duel prehral, nemal už postup len vo vlastných rukách. To tenisti cítili, nepozdávalo sa im to a na hráčskych mítingoch nám to dali najavo. Prieskum ukázal, že až 80 percent divákov bolo po prvých turnajoch k testovaniu zhovievavých.“

Experiment prežil len päť turnajov, hoci sa mal testovať na trinástich. Prečo?

„Reálne prichádzalo k zložitým situáciám, najmä v prípade, ak niektorý z hráčov v skupine odstúpil alebo vzdal rozohraný súboj. Podľa stanovených pravidiel nového systému výhra dosiahnutá odstúpením súpera neplatila ako výhra, zápasy takéhoto hráča sa anulovali a platil len výsledok zápasu zvyš­ných dvoch hráčov v skupine. V turnaji ostal iba jeho víťaz. Lenže toto bol priestor na možné špekulácie. Odstúpim a pomôžem kamarátovi, aby postúpil. Alebo odstúpim, lebo prvý zápas som prehral, druhý asi nevy­hrám, a tak si radšej urobím voľno a budem sa pripravovať na ďalší turnaj. Regulárnosť turnaja mohla byť vážne ohrozená. Hlasy za zrušenie experimentu silneli zo strany hráčov i médií. Preto sme sa ho rozhodli ukončiť.“

SkryťVypnúť reklamu

Vopred ste s takýmito si­tuá­ciami nerátali?

„Určite áno, ale od stola sme nedokázali zhodnotiť, aký veľký bude ich reálny dosah. Pokiaľ problém nebudeme schopní vyriešiť, a zatiaľ nevieme ako, nápad so skupinovým systémom sme uložili do zásuvky. Nehodili sme ho do koša. Radi by sme sa raz k nemu vrátili, lebo má svoje pozitíva, a tie by mohli prevážiť.“

Systém skupín nebol jedinou zmenou, ktorú chystáte. Aké sú tie ďalšie?

„Zistili sme, že diváci nerozumejú systému turnajov, preto ho chceme sprehľadniť. Zlepšiť jeho štruktúru, zmeniť tenisový kalendár, ale v súlade s hráčskou prípravou na jednotlivé vrcholy sezóny. Mužská séria ATP Masters (v hierarchii druhá za štyrmi turnajmi Grand Slamu - pozn. red) by nemala mať deväť, ale osem turnajov a na nich by povinne mali štartovať všetci hráči z prvej desiatky. Radi by sme pridali dva turnaje, ktoré sa budú hrať spoločne so ženami. Podobne, ako je to teraz v Indian Wells a v Miami. Záverečný Turnaj majstrov by sa mal presunúť zo Šanghaja do Európy. Na ďalších desiatich-jedenástich vybraných turnajoch by sa mali objaviť traja až piati hráči z prvej desiatky.“

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa to podarí, zmeny budú platiť od roku 2009. Niektoré však už platia, ktoré?

„Na turnajoch série ATP Masters už nehrá 64, ale len 56 hráčov. Preto môže mať osem najlepších v prvom kole voľno. Aby si mohli oddýchnuť, lebo počas roka hrajú veľa zápasov. Finále série sa hrá na dva a nie na tri víťazné sety. Bolo to príliš náročné. Poslednú výnimku má Miami. Veľký dôraz kladieme na marketing, pripravujeme veľa projektov. Chceme k tenisu pritiahnuť viac ľudí. Vďaka prehľadnejšiemu systému turnajov budú môcť ľahšie sledovať, ako sa vyvíja sezóna. Z týždňa na týždeň. Do kariet nám nahráva, že vyrástla mimoriadne zaujímavá generácia tenistov. Každý z nich je iný, každý má nejaký príbeh. To by ľudí mohlo zaujímať.


Aký bol skupinový systém?

SkryťVypnúť reklamu

Testovali sa dva modely. Pre 32 a 24 hráčov. Alternatívu pre 48 hráčov už nestihli otestovať. Životaschopnejší bol ten pre 24 hráčov. Hralo sa v ôsmich skupinách po troch, víťazi postúpili do štvrťfinále, kde sa pokračovalo už klasickým vyraďovacím spôsobom. Pre kombináciu skupinového a vyraďovacieho sa mu hovorilo aj hybridný systém.

Nový formát mal byť zaujímavý preto, že hráči sa na dvorci objavili minimálne dvakrát, diváci, médiá i sponzori mali istotu, že favoriti ani po prehre hneď nevypadnú.

Experiment otestovali na turnajoch v Adelaide, Delray Beach, Viňa del Mar, Buenos Aires a Las Vegas. Potom ho vedenie Asociácie tenisových profesionálov ukončilo.

(slo)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 564
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 280
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 708
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 074
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 251
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 924
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 846
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 413
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu