BRATISLAVA. Poslanci by pravdepodobne zajtra mali rozhodnúť o tom, ako by malo vyzerať digitálne vysielanie na Slovensku. Konečným výsledkom malo byť zvýšenie kvality aj šírky ponuky televízneho vysielania. To, že zákon o digitálnom vysielaní, ktorý je v druhom čítaní, je pre vysielateľov dôležitý, ukázali aj rozbroje a následne dohody predchádzajúce schvaľovaniu zákona v parlamente.
Súkromní vysielatelia a Slovenská televízia so znením návrhu nesúhlasia, a preto spoločne naformulovali návrh zmien v zákone. Na ich predloženie do parlamentu si vybrali poslanca Rafaela Rafaja (SNS).
Teraz sú znova kamaráti
Podľa žurnalistu Jána Kálala z digizone.cz návrh zákona dáva súkromným vysielateľom nôž na krk a má skôr „slabosť pre regionálne a miestne televízie, ale nie pre súkromné stanice celoštátneho charakteru“.
Spokojná nie je ani STV. Jej vedenie verilo, že do zákona prelobuje vznik samostatného verejnoprávneho multiplexu. Oficiálne ho zasa predložila Magda Vášáryová (SDKÚ). Napokon však ani táto alternatíva neprešla cez prvé čítanie a mediálny výbor.
Výsledkom je, že na predchádzajúce nezhody sa zabudlo a všetci súčasní vysielatelia už v lobingu postupujú spolu. „Zmyslom spoločnej iniciatívy vysielateľov je umožniť rýchle prijatie tohto zákona a začať bez zbytočných obštrukcií a komplikácií prechod Slovenska na digitálne vysielanie. Odstraňuje aspoň tie najzávažnejšie nedostatky pôvodného textu,“ hovorí Nikolaj Savický z STV.
„Bez prijatia nášho pozmeňovacieho návrhu zákona je aktuálny návrh pre nás nedostatočný, neuspokojivý a nevyhovujúci,“ hovorí generálny riaditeľ televízie Markíza Václav Mika.
Vysielatelia navrhujú zriadenie prechodného multiplexu, do ktorého budú zaradené všetky súčasné celoplošné televízne programy (Jednotka, Dvojka, Markíza, Joj, TA3), podporujú vytvorenie samostatného verejnoprávneho multiplexu pre STV a zároveň nie postupný prechod z terestriálneho na digitálne vysielanie, ale ochranu dostupnosti analógového vysielania po celý čas prechodu.
Podľa Miku viedol televízie k dohode záujem o ochranu trhu a diváka. Rizikom podľa neho bola možnosť prechodného zníženia pokrytia územia a nedostatočnej penetrácie set-top boxov.
Dohoda tak zrovnoprávnila postavenie súčasných vysielateľov. K dohode STV, Markízy, JOJ sa napokon pridala aj TA3, ktorá očakáva od digitalizácie zvýšenie pokrytia.
Obávať by sa mohli budúci konkurenti
Jednota všetkých televízií nemusí byť pre poslancov signálom, aby za návrhy poslanca Rafaja dvihli ruky. Ak totiž niečo navrhujú už fungujúce televízie, neznamená to, že to bude vyhovovať aj ich potenciálnym digitálnym konkurentom.
Podľa člena Rady STV a mediálneho analytika Miroslava Kollára, ak by spoločný návrh vysielateľov prešiel, vysielatelia budú vo výhode proti potenciálnym možným konkurentom. Markíza, JOJ, TA3 a STV neprídu o súčasné pokrytie a budú mať navyše lepšiu možnosť získať licencie pre tematické kanály. Ak by prešiel spoločný návrh vysielateľov, „proces prechodu na DVB-T môže byť pomalý a pred rokom 2011 sa v podstate nič intenzívne nemusí diať“, povedal Kollár.
Nevznikne tak priestor na reálne rozšírenie programovej ponuky, čo bol jeden z najčastejšie citovaných benefitov prechodu na DVB-T, a vstup potenciálnych nových televízií na trh v horizonte dvoch-troch rokov, dodal Kollár.
Aj požiadavka na samostatný verejnoprávny multiplex sa podľa neho dostala do úzadia preto, že podľa tohto návrhu sa nedá očakávať skôr ako v roku 2012.
Potvrdzujú to aj samotné televízie: „Nie sme znevýhodnení oproti STV, keďže tá dostane vlastný multiplex, až keď bude prechod na digitál definitívne ukončený,“ povedal hovorca televízie JOJ Ľudovít Tóth.
V takomto svetle je ambícia manažmentu STV spustiť už v roku 2008 športový kanál (STV3) podľa Kollára otázna, keďže štyri roky ho budú môcť vysielať len cez satelit alebo kábel, čo by znamenalo prístup len pre polovicu slovenských domácností.
„Nejasnosť okolo verejnoprávneho multiplexu znevýhodňuje STV a zákon prakticky likviduje regionálne televízne vysielanie,“ hovorí aj podpredseda rady Peter Malec.
A pripomína ešte jeden problém. To, ako budú súkromným televíziám odnímané platné analógové frekvencie, stále nie je jasné. V praxi to podľa neho môže „vyvolať isté problémy“.
Digitálny zákon
cieľom je zabezpečiť, aby po roku 2012 nevysielala na Slovensku ani jedna televízia analógovo. Náhradou by mal byť príjem signálu DVB–T, ktorý bude takisto chytiteľný anténou
diváci budú potrebovať zariadenie na spracovanie signálu – set–top box
štát už nebude televíziám požičiavať licencie. Tie ich budú môcť získať od prevádzkovateľov takzvaných multiplexov
televízie Markíza a JOJ majú licencie na viaceré významné analógové frekvencie platné aj po roku 2012. Preto, ak sa rozhodnú digitalizáciu blokovať, tá sa zastaví, ale štátu hrozí arbitráž