Trinásť rokov nepoznala krauliarska štvorstovka mužov na svetových šampionátoch iného ako austrálskeho víťaza. Po triumfe Kierena Perkinsa v Ríme 1994 prišiel hetrik Iana Thorpa, aby ho pred dvoma rokmi v Montreale vystriedal Grant Hackett.
Ten bol favoritom aj včerajšieho finále v Melbourne, no na poslednej päťdesiatke ho prešprintoval nielen Tunisan Ossama Melluli, no aj Kórejčan Park Tae-Hwan.
So zlatom 17-ročného študenta zo Soulu nepočítal nikto. Ani Park. „Keď som pri svojom mene zbadal jednotku, hneď som zabudol, aké to na trati bolo utrpenie,“ priznal zaskočený víťaz.
„Nečakal som, že dokážem tak skoro vyhrať. Už v Melbourne. Najmä, keď vo finále plával aj Hackett – môj idol z detstva. Už to, že sme plávali v jednom finále, je pre mňa česť. A to, že som ho ešte aj zdolal, je veľká česť,“ jasal ázijský tínedžer.
Favorizovaný Austrálčan bol dlho vpredu, no finiš vyšiel lepšie Parkovi. Pred poslednou obrátkou bol až štvrtý, no v cieli zlatý. Hacketta zdolal o 1,13 sekundy. „Neveril som tomu, lebo takmer celé preteky som ho márne stíhal,“ cituje Parka agentúra Reuters.
„Už aj my patríme na plaveckú mapu,“ hrdo hlási denník Korea Times. Park pre svoju vlasť vybojoval prvé zlato v histórii. Je len druhým ázijským mužom, ktorý sa môže hrdiť titulom majstra sveta. Prvým bol v Barcelone 2003 japonský prsiar Kosuke Kitadžima.
Park začal s plávaním ako päťročný. Na radu lekára, keď do ordinácie dochádzal s pravidelnými astmatickým záchvatmi.
Chytilo ho to a keďže bol ochotný makať, tréner Woo Won-ki si ho rýchlo obľúbil. „Je to najhúževnatejší plavec v tíme,“ pochvaľoval si. Park v Tenungu (juhovýchodná časť Soulu) vstáva o pol piatej a uteká do plavárne, odkiaľ po dvoch hodinách tréningu letí na vyučovanie. Potom znovu do bazéna, aby celý deň zakončil hodinou a pol v posilňovni.
Húževnatosť mu vyniesla už účasť na olympiáde v Aténach, kde bol v štrnástich rokoch najmladším členom kórejskej výpravy. Pre pokazený štart ho však diskvalifikovali.
Potom sa o ňom hovorilo, že je to plavec len pre krátke bazény. Vyvrátil to vlani na Ázijských hrách v Dohe, kde získal 7 medailí (3 zlaté, 1 striebornú, 3 bronzové). Zo všetkých najviac.
Kórea po včerajšku dúfa, že na olympiáde v Pekingu 2008 vymaže Park aj nulu v počte plaveckých medailí krajiny pod piatimi kruhmi. „To je aj môj hlavný cieľ. Melbourne je len príprava,“ tvrdí Park.