Najdlhšie väznenú nemeckú teroristku Brigitte Mohnhauptovú (57) mali pôvodne prepustiť v utorok. Bývalá šéfka tzv. druhej generácie ľavicovej teroristickej skupiny Frakcia Červenej armády (RAF) však pútala príliš veľkú pozornosť. Tak ju z väzenia pustili už včera po polnoci. Až potom to Wolfgang Deuschl, riaditeľ väznice v Aichachu v Bavorsku, oznámil médiám.
Všetci chcú interview
Mohnhauptová dostala už pred prepustením viac ako 100 žiadostí o rozhovor, či pozvánok do rôznych talkshow. Ani po desaťročiach totiž nemecká verejnosť presne nevie, ako sa udalosti zbehli a kto hral akú úlohu počas krvavej „nemeckej jesene“ v roku 1977.
Mohnhauptová vie o tom dosť. Organizovala vtedy najkrvavejšie akcie: má na svedomí vraždu spolkového generálneho prokurátora Siegfrieda Bubacka i bankára Jürgena Ponta a mala byť zapletená aj do únosu a vraždy šéfa Zväzu zamestnávateľov a priemyselníkov Hannsa-Martina Schleyera. Mohnhauptová však nikdy neposkytla rozhovor a zrejme to nemá v úmysle ani po svojom prepustení. Jej advokát už novinárom odkázal, že chce žiť v ústraní.
Reportérov však neodradil. Už niekoľko dní obliehali bavorskú väznicu a čakali na prominentnú väzenkyňu. Vedenie väznice tak prinútili k niekoľkým zastieracím manévrom. Prvýkrát sa dvere väzenia otvorili včera krátko po polnoci. Podľa agentúr z nich vyšiel minibus, ktorý rýchlo zmizol v tme. Ako sa neskôr ukázalo, Mohnhauptová v ňom nebola. Sedela až v aute, ktoré opustilo budovu neskôr. Na prísne stráženom mieste sa potom stretla so svojimi známymi a odišla.
Vraj bude žiť v Karlsruhe
Šéf väznice neprezradil o jej prepustení veľa. Povedal len, že si odniesla svoje osobné veci, medzi nimi aj niekoľko kníh.
Magazín Focus už predtým informoval, že žiť bude v Karlsruhe. Tam má pracovať v dodávateľskej firme syna svojej dávnej priateľky. V Karlsruhe žije podľa magazínu Der Spiegel aj matka ďalšieho exteroristu a Mohnhauptovej blízkeho komplica Christiana Klara, ktorý na svoje prepustenie ešte len čaká.
Žiť v ústraní však bude pre exteroristku ťažké. Záujem o ňu majú médiá i príbuzní obetí. Na jeseň si navyše Nemecko pripomenie 30 rokov od tragickej „nemeckej jesene“ a nezodpovedaných otázok je stále veľa. Nehovoriac o ospravedlnení, ktoré pozostalí z Mohnhauptovej úst doteraz nepočuli.
Kto ešte sedí
Christian Klar (54)
za 9-násobnú vraždu a 11-násobný pokus o vraždu dostal doživotie, žiadosť o milosť skomplikovalo jeho vyhlásenie, že treba „poraziť kapitalizmus“.
Eva Sybille Hauleová (52)
odsúdená za 3-násobnú vraždu a 23-násobný pokus o vraždu na doživotie, minimálny trest vyprší v auguste tohto roka.
Birgit Hogefeldová (50)
odsúdená za vraždu a bombový útok na doživotie, minimálny trest jej vyprší až v roku 2011.
Riaditeľ väznice Wolfgang Deuschl to médiám oznámil neskôr. FOTO – TASR/AP |