Medzinárodná spoločnosť s tvrdohlavým iránskym režimom stráca trpezlivosť. Aj preto sa čaká, že Bezpečnostná rada OSN schváli nové sankcie proti Iránu, ak sa nevzdá jadrového programu. Iránsky režim deň pred očakávaným hlasovaním ešte prilial olej do ohňa, keď včera v irackých teritoriálnych vodách v Perzskom zálive zatkol 15 britských námorníkov.
Hotová vec
Päť stálych členov BR OSN (Čína, Francúzsko, Rusko, Veľká Británia a USA) sa na texte rezolúcie už dohodli a jej prijatie by malo byť už len formalitou.
Na schválenie rezolúcie je potrebných 9 z 15 hlasov v Bezpečnostnej rade. Proti sa môže postaviť Južná Afrika, Indonézia či Katar, ktorých hlasy nezavážia, aj keď jednohlasne prijaté rezolúcie majú väčšiu váhu. Americký veľvyslanec pri OSN Alejandro Wolf agentúre AP povedal, že „jednohlasnosť je síce významná, ale skôr symbolická záležitosť“.
Ekonomické sankcie
Pred hlasovaním o rezolúcii mal na pôde OSN v New Yorku vystúpiť iránsky prezident Mahmúd Ahmedínedžád. Cestu v poslednúej chvíli zrušil. Iránsky veľvyslanec pri OSN Džavad Zarif to zdôvodnil tým, že Američania mu udelili víza neskoro a do New Yorku by nedorazil včas. Zastúpi ho minister zahraničia.
Podľa navrhovanej rezolúcie Irán čakajú najmä ekonomické sankcie voči osobám a inštitúciám zapojeným do iránskeho jadrového programu. Bezpečnostná rada si však stále necháva otvorené dvere na kompromis. Na jednej strane sa vyhráža sankciami, ak Irán do 60 dní neprestane s jadrovým programom, na strane druhej mu oznamuje, že balíček ekonomických výhod, ktoré by dostal za vzdanie sa programu, je „stále na stole“.
Návrh rezolúcie rozširuje sankcie uvalené na Irán v decembri. Zakazuje tiež vývoz zbraní z krajiny, uvaľuje embargo na dovoz citlivých materiálov do Iránu a pridáva nové položky do zoznamu inštitúcií a ľudí, ktorým majú zmraziť účty a obmedziť ich cestovné plány.
Je viac ako pravdepodobné, že ďalšie ekonomické sankcie proti Iránu začnú platiť, keďže teheránsky režim nejaví ochotu podrobiť sa požiadavkám svetového spoločenstva. Práve naopak, na všetky výzvy, vyhrážky a ponuky na spoluprácu a ekonomické výhody reagoval vyhláseniami, že jadrový program je jeho nespochybniteľné právo.
Teherán trvá na tom, že jadro chce využívať na mierové účely. Západné tajné služby a vlády sa obávajú, že mu ide o získanie atómovej bomby.
Nové sankcie
Sankcie by mali rozšíriť ešte viac tie, ktoré schválila BR OSN v decembri. Zakazujú vývoz zbraní z krajiny a uvaľujú embargo na dovoz citlivých materiálov.
Irán dostane 60 dní, aby prestal s obohacovaním uránu, ktorý môže byť využitý pri výrobe atómovej bomby.