BRATISLAVA. Severomorská ropa Brent zdražela od polovice januára takmer o 13 dolárov za barel na zhruba 61,5 dolára. Podľa analytika rafinérie Slovnaft Mareka Senkoviča sa takýto nárast ceny na začiatku roka neočakával. „Finanční investori, ktorí stáli za poklesom ceny ropy od leta, už nemali záujem pokračovať v znižovaní ceny,“ povedal. Išlo teda aj o špekulácie, tie podľa neho ovplyvňujú pri cene 60 dolárov za barel zhruba tretinu ceny ropy.
Nízka cena ropy, ktorá bola v polovici januára 49 dolárov za barel, však znepokojila producentov ropy ako OPEC či Rusko. Organizácia OPEC následne znížila ťažbu ropy, čo znamenalo jej nedostatok na trhu, a teda aj zdraženie na súčasnú úroveň.
Za nárastom cien je podľa analytika Petra Poskera zo spoločnosti Atlantik aj vyšší rast dopytu v USA a Ázii. Ten spôsobili relatívne nízke ceny palív, veľký hospodársky rast a nákupy do strategických ropných rezerv v USA a Číne.
Senkovič hovorí, že asi 60 dolárov za barel je prijateľných aj pre producentov, aj pre odberateľov ropy a ropných produktov. „Ak by bola cena výrazne vyššia, viac by sa investovalo do alternatívnych palív. Pri tejto cene sa to ešte neoplatí,“ povedal.
Vývoj cien ropy zhruba kopírovali aj ceny benzínu a nafty. Benzín 95 zdražel od začiatku roka asi o 2 koruny za liter a nafta asi o 2,2 koruny za liter.
Ceny palív však nezávisia len od ceny ropy. Ovplyvňuje ich aj počasie, kurz koruny a dolára a vývoj zásob palív v USA.
Napríklad počas tejto teplej zimy sa na rozdiel od minulých rokov viac cestovalo a väčší dopyt po palivách znamenal aj nárast ich cien. Znižovanie zásob v USA znamená opäť rast cien palív v Európe, keďže USA doplňuje zásoby z európskeho trhu.
Výrazný nárast cien ropy analytici neočakávajú. Barel ropy by podľa nich tento rok nemal byť drahší ako 65 až 70 dolárov. Pre palivá to však nemusí platiť. „Mnohé rafinérie totiž ešte nedokončili pravidelnú údržbu, s ktorou súvisí odstavenie výroby,“ povedal Senkovič. V najbližšom čase by teda mohli zdražieť aj o niekoľko korún na liter. Dodal však, že sa motoristi nemusia obávať cien vyšších ako 40 korún za liter.