Nie je vždy jednoduché zistiť, či treba rastlinu presadiť. Musíme ju vybrať z črepníka aj so zeminou, ak sa korene dotýkajú jeho stien aj dna, rastlinu presadíme. Korene majú byť svetlohnedé. Pri oneskorenom presádzaní sú tmavšie, povrch koreňového balu býva husto splstnatený a často cítiť hnilobný zápach.
Niektorým rastlinám sa dobre darí práve v malých nádobách. Korene len prezrieme a rastlinu vysadíme do pôvodného črepníka s čerstvým substrátom. Keď sa dosiahne maximálna veľkosť črepníka, môžeme namiesto presádzania iba čiastočne obnoviť substrát. Odstránime hornú vrstvu a nahradíme ju čerstvou zeminou obohatenou hnojivami.
Presádzame tiež vtedy, ak zemina v črepníku skysla od nevhodného polievania. Pri rozhodovaní o presádzaní pamätáme ešte aj na iné podmienky. Ak sa zdanlivo zdravá rastlina počas vegetácie nevyvíja tak, akoby sa mala, presadíme ju. Keď listy zrazu zožltnú a na koreňoch nájdeme nahnité časti, rastlinu tiež presadíme. Presádzame aj vtedy, keď sa rozrastie natoľko, že už si vyžaduje rozdelenie.
Postup pri presádzaní
1. Rastliny pred presadením polejme, aby sa korene ľahko vybrali z črepníka. Pomôcť si môžeme dlhým nožom.
2. Choré alebo veľmi spletené korene odrežeme a proti infekcii zasypeme dreveným uhlím.
3. Príliš prerastené korene, napríklad pri palmách, môžeme skrátiť.
4. Pri presádzaní môžeme rastliny rozdeliť tak, aby každá časť mala vlastné korene.
5. Na dno črepníka dáme drenáž - štrk, perlit alebo keramzit.
6. Rastliny vložíme do väčšieho črepníka (maximálne o 10 až 12 centimetrov väčšieho) s novou zeminou, pričom ju vysadíme tak hlboko ako bola predtým.
7. Zeminu okolo koreňov pritlačíme a zalejeme, prihnojovať začneme 10 až 14 dní.
Katarína Kettmannová
FOTO - ARCHÍV