Esbéeskári nie sú bodyguardi

Stretávate sa s nimi v supermarketoch, v bankách, v hoteloch. Reč je o mužoch v čiernych uniformách s nápisom SBS alebo security. Niekedy sa na nich pozeráte cez prsty ako na dobrých ujov, ktorí by v prípade problémov určite nedokázali zasiahnuť. Objavili

Aj keď sa to vždy na prvý pohľad nezdá, práca esbeeskárov môže byť veľmi riziková. Napríklad v roku 2005 došlo k vražde zamestnanca SBS v Košiciach, nedávno zavraždili zamestnanca SBS v Stupave. Známe sú aj viaceré ublíženia na zdraví.Aj keď sa to vždy na prvý pohľad nezdá, práca esbeeskárov môže byť veľmi riziková. Napríklad v roku 2005 došlo k vražde zamestnanca SBS v Košiciach, nedávno zavraždili zamestnanca SBS v Stupave. Známe sú aj viaceré ublíženia na zdraví. (Zdroj: ARCHÍV)

sa už aj správy, že člena SBS zbili alebo zabili. Čo sa vlastne očakáva od člena súkromnej bezpečnostnej služby?Ľudia majú o práci v súkromných bezpečnostných službách často skreslené predstavy. Zistil to aj Branislav Roman, výkonný riaditeľ jednej z najväčších súkromných bezpečnostných služieb u nás - G4S Security Services, hoci je v tomto biznise iba pol roka. Podľa neho je to práca náročná, zodpovedná a aj nebezpečná, hoci to tak možno niekedy nevyzerá. "Ľudia totiž niekde vidia bezpečnostného pracovníka, ktorý nebudí dojem rýchleho svalnáča, a myslia si, že je to človek, ktorý by možno ani nedokázal dobehnúť páchateľa. Úlohy, ktoré vykonáva, však nie sú často na prvý pohľad viditeľné."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

SBS-kár musí neustále sledovať okolie a registrovať neštandardné situácie. Vyzerá to možno často tak, že tam iba stojí a znudene pozerá, on však vie, čo má sledovať.

Skreslený názor na esbéesky súvisí podľa Branislava Romana aj s tým, že začiatkom 90. rokov sa do tejto sféry dostali pochybné živly. "Pamätám sa na rôzne kauzy. Aj keď sa dnes už sektor vyčistil, SBS-kám takýto imidž zostal. Verejnosť nás stále vníma tak trochu s úsmevom na tvári."

So šírením osvety v tejto oblasti je však trochu problém. Na jednej strane by bolo vhodné, keby sa o tejto sfére viac diskutovalo, na druhej strane však ide o oblasť bezpečnosti, takže príliš otvorená diskusia nie je celkom na mieste. "Je nepísané pravidlo, že to, čo a ako robíme, je skôr záležitosť interného know-how, je potrebná diskrétnosť. Pretože keď niekto vyhľadáva naše služby, má na to dôvody," hovorí Branislav Roman.

SkryťVypnúť reklamu

Preukaz a bezúhonnosť

Slovensko je jednou z mála krajín Európskej únie, ktorá má aj zákon upravujúci poskytovanie súkromných bezpečnostných služieb. Ten ich pôsobenie presne definuje, ale aj limituje. Existuje niekoľko druhov súkromných bezpečnostných služieb. Niektoré poskytujú iba strážne služby. "Niekto potrebuje strážnika, teda človeka, ktorý sleduje okolie a musí vedieť rozpoznávať určité situácie. Je to skôr preventívny typ ochrany. Otázka zásahu je tiež v jeho kompetencii, to je však už komplikovanejšie," hovorí riaditeľ.

Platí, že tento biznis nemôže robiť hocikto. Pracovník SBS musí spĺňať kritériá, ktoré vyplývajú zo zákona. Predovšetkým musí mať preukaz o odbornej spôsobilosti, čiže certifikát, ktorého získanie stojí približne 6000 korún. Záujemcovia o prácu musia najskôr prejsť školením.

SkryťVypnúť reklamu

"Môžeme ľuďom vyjsť v ústrety. Pokiaľ má niekto záujem a nemá peniaze na školenie, môžeme sa dohodnúť na splátkovom kalendári, alebo na odrobení určitého obdobia ako protihodnoty za umožnenie získania odbornosti. Druhou dôležitou požiadavkou je absolútna bezúhonnosť."

Právo kontrolovať

Podľa Branislava Romana si ľudia niekedy mýlia esbéeskarov s bodyguardmi. "Pozrú si film Bodyguard a myslia si, že SBS-kári sú bodyguardi. Bodyguardi sú však špeciálne školení, trénovaní fyzicky aj psychicky, vedia narábať so zbraňami, výbušninami. Ich výkon aj cena sú vysoko nadštandardné. Naše zákony však presne definujú, aké má esbéeskár práva a povinnosti."

Od pracovníkov SBS sa vyžaduje väčšinou ochrana majetku. Ľudia však často nevedia, že v rámci toho môžu aj nahliadnuť do ich do tašiek a prípadne ich legitimovať. Samozrejme, pracovník SBS by mal v takomto prípade vystupovať slušne.

SkryťVypnúť reklamu

Služby SBS využívajú aj banky či obchody.

Ženy sú vítané

Znie to možno prekvapujúco, ale v súkromných bezpečnostných službách ženy nie sú vôbec diskriminované, práve naopak. Sú dokonca pozície, na ktoré sa hodia lepšie ako muži, napríklad ak pôsobia na recepciách firiem či bánk. "Napríklad na recepcii je už príjemný vzhľad plusom. Okrem toho práve ženy vedia niekedy riešiť konfliktné situácie lepšie než muži." Pamätá sa na ne aj pri nových uniformách, ktoré budú tvoriť elegantné kostýmy a šatky namiesto kravát.

Sú vraj spodina

Pozícia bežného pracovníka SBS nepatrí medzi veľmi lukratívne práce. Mnohí aj preto pri tejto práci dlho nevydržia. "Sme úplná spodina. Každý sa k nám tak správa. Aj ľudia, aj naši zamestnávatelia," hovorí jeden z radových členov SBS, ktorý chce zostať v anonymite. Jeho práca vraj rozhodne nie je dobre platená. "Zarobím 45 korún na hodinu a robím 240 hodín mesačne. Čistého mi to vyjde asi trinásťtisíc. Či by som to vymenil za niečo iné? Keby som mohol, tak hneď. Ale nič iné nemám." Tvrdí, že rovnaký názor majú aj jeho kolegovia.

SkryťVypnúť reklamu

Nároky sa zvyšujú

Dalibor Remiš pracuje v bezpečnostnej službe už šestnásty rok. Najprv slúžil ako strážnik, dnes je riaditeľom divízie fyzických služieb. Podľa neho sa od súkromných bezpečnostných služieb vyžadujú stále sofistikovanejšie služby a na zamestnancov sa kladú vyššie nároky. "Teraz sa často sedí v klimatizovanej miestnosti v administratívnej budove, dostávajú sa k nemu výstupy od poplachových zariadení, cez klimatizáciu, signalizáciu, či funguje alebo nefunguje výťah. Vyžaduje sa ovládanie softvérov, stále častejšie potrebujeme strážnika, ktorý ovláda cudzí jazyk."

o o o

Ak sa opýtate strážnika SBS, či sa v práci nenudí, odpovie vám protiotázkou: "Myslíte?" Preto neprovokujte. Je to práca ako každá iná. Možno má dnes práce plné ruky tak ako vy.

SkryťVypnúť reklamu

V SBS-kách sú vítané aj ženy.


Od pracovníkov SBS sa dnes vyžaduje aj znalosť nových technológií. FOTO - G4S SECURITY SERVICES


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  4. Probiotiká nie sú len na trávenie
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  8. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 190
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 4 950
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 846
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 671
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 3 856
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 924
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 730
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 460
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu