Premiéri všetkých šestnástich spolkových krajín Nemecka sa vo štvrtok dohodli na zákaze fajčenia vo verejných inštitúciách, zdravotníckych zariadeniach a na diskotékach. Rovnako bude zakázané fajčiť v reštauráciách a pohostinstvách. Tu sa však našiel priestor na pár výnimiek.
Je na každej spolkovej krajine, či udelí výnimku zákazu fajčenia malým krčmám a podnikom, ktoré na tento účel vyhradia uzavretú miestnosť. Kritikom sa to nepáči, tvrdia, že keď bude legislatíva v každej krajine iná, bude z toho zmätok. Niektorí nefajčiari tak naďalej ostanú diskriminovaní.
Každá spolková krajina má inú predstavu. V Bavorsku chcú podľa týždenníka Der Spiegel udeliť výnimku veľkým stanom, ktoré sa používajú napríklad na najznámejšom festivale piva Oktoberfest.
Premiér Sárska navrhuje povoliť výnimky len v krčmách, ktoré prevádzkuje majiteľ, a neohrozuje tak zdravie zamestnancov.
Napriek tomu, že sa spolkové krajiny nevedia dohodnúť na výnimkách, ide zatiaľ o najtvrdšie opatrenia na ochranu nefajčiarov vôbec.
Vlani v decembri predložila vláda zákon o zákaze fajčenia vo verejnej doprave a vládnych budovách. Stále čaká na schválenie v parlamente.
Vlaňajší pokus federálnej vlády o plošný zákaz fajčenia, ktorý by zahŕňal aj reštauračné zariadenia a bary, nevyšiel okrem iného aj vďaka silnej loby tabakového priemyslu. Štát zarobí na daniach z tabakových výrobkov 15 miliárd eur ročne.
Kancelárka Angela Merkelová presadzuje pri udeľovaní výnimiek zákazu fajčenia jednotné riešenie v rámci štátu, naopak ministerka spravodlivosti Brigitte Zypriesová súhlasí s tým, aby každá spolková krajina rozhodla sama.
V Nemecku fajčí asi tretina obyvateľstva. Podľa organizácií na ochranu nefajčiarov umiera ročne 140-tisíc ľudí na choroby súvisiace s fajčením.
Autor: jah