Jahnátek: Zle počujete

Minister Jahnátek z funkcie neodstúpi a tvrdí, že podľa zvukového záznamu jeho výroky boli vytrhnuté z kontextu. Záznam ho však usvedčuje.

Minister Jahnátek včera počas hodiny otázok v parlamenteMinister Jahnátek včera počas hodiny otázok v parlamente (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek (Smer) z funkcie odstúpiť nemieni. Včera povedal, že výroky, pre ktoré ho na odchod vyzvala celá opozícia, nepovedal tak, ako ich napísal časopis Trend. Sú vraj vytrhnuté z kontextu a dokazovať to má zvukový záznam. Práve ten však Jahnátka usvedčuje.

Jeho odpovede sú prepísané presne tak, ako odzneli.

Trend zverejnil rozhovor s Jahnátkom na svojej internetovej stránke.

Lídri opozície považujú výroky ministra o čiernych penia­zoch a úplatkoch, ktoré by mali vedieť evidovať štátne firmy pri obchode so zbraňami s krajinami tretieho sveta, za škandalózne. Ak neodstúpi sám, chcú, aby ho odvolal premiér Robert Fico.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ten sa Jahnátka zastáva. „Minister v rozhovore otvorene odpovedal na otázku, aké sú praktiky v krajinách tretieho sveta. Svoju odpoveď jasne uzatvoril tým, že súkromné aj štátne firmy musia v tomto prostredí postupovať „len zákonným spôsobom“, napísala v stanovisku hovorkyňa premiéra Silvia Glendová.

„Opozícia si urobila vlastný výklad jeho slov a spustila kampaň. Keď už je taká spravodlivá, nech nám porozpráva, ako sa účtovali provízie pri privatizácii,“ tvrdí. Ak by mal byť podľa Glendovej minister odvolaný len preto, že si niekto po svojom vyloží jeho vyhlásenie, predseda vlády „by sa musel odvolať už asi tisíckrát sám“.

Slovensko pritom podpísalo dohovor OECD o zákaze podplácania. „Konvencia OECD je proti podplácaniu zahraničných verejných predstaviteľov v medzinárodnom obchode. Nemyslím si, že musíme debatovať o presnej podobe podplácania,“ povedal hovorca OECD Nicholas Bray.

SkryťVypnúť reklamu

„Je to veľmi nepríjemné počuť takéto vyhlásenia od ministra,“ vyhlásil zase Mark Pyman, ktorý je zodpovedný za otázky obrany v britskej Transparency International. Verejnosť by podľa neho mala od ministra žiadať, aby odstúpil.

Kaliňák: Trochu nešťastné vyjadrenia

Predseda vlády Robert Fico včera neprišiel na hodinu otázok, v parlamente ho zastupoval podpredseda vlády, Smeru a minister vnútra Robert Kaliňák.

"Považujem tie vyjadrenia síce za trochu nešťastné, ale minister mi vysvetlil, že hovoril o legálnych províziách," povedal Kaliňák. V rozhovore podľa neho "slovo predbehlo myšlienku, ale je jasné, že mal na mysli zákonné veci".

Podľa Erika Tomáša z ministerstva vnútra sa Jahnátkovými výrokmi nebude zaoberať ani polícia, lebo z nich "nevyplynulo, že by mal minister poznatky o nelegálnej činnosti".

SkryťVypnúť reklamu

Veteška: Koalícia by to mala riešiť

SNS nechcela prípad komentovať. Podpredseda HZDS Viliam Veteška povedal, že by sa o celej záležitosti mali rozprávať aj šéfovia koaličných strán. "Mne sa nepáči, že pán minister takýmto spôsobom prezentuje možnosti Slovenska v rámci obchodovania ako členskej krajiny OECD a EÚ." Veteška dodal, že "to je obraz ministra".

Opozícia: minister legalizuje korupciu

Predsedovia troch opozičných strán Mikuláš Dzurinda, Béla Bugár a Pavol Hrušovský chcú, aby Jahnátek odstúpil. Jeho výroky sú podľa nich škandalózne. Hrušovský pripomína Ficovi jeho vlastný výrok, že čo i len pri podozrení z korupcie, nebude mať problém konať do troch sekúnd. "Minister Jahnátek legalizuje korupciu v priamom prenose," dodal predseda KDH s tým, že ide o konanie nezlučiteľné s morálkou a etikou v politike.

SkryťVypnúť reklamu

"Jeho výroky sú priamym návodom, rovno výzvou na korupciu," povedal zase Dzurinda. Bugár vyhlásil, že Jahnátek poškodil záujmy Slovenska a "vysiela signál, ako keby sme boli banánová republika".

Jahnátek odstúpiť nemieni. Opozícia vraj môže žiadať, čo len chce. Dzurinda si myslí, že Jahnátkov výrok o vytrhnutí z kontextu je len vyhováraním sa. Na to, či sa ho opozícia nepokúsi odvolať v parlamente sama, povedal, že je predčasné sa pýtať. "Viete, aké je rozloženie síl."

Jahnátek: Mám vlastnú nahrávku

Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek odpovedal na otázky médií krátko po brífingu opozície v parlamente.

Trend má zvukový záznam, ktorý presne sedí s tým, čo ste povedali.

SkryťVypnúť reklamu

"Áno, ale zrejme vám dali len určitú časť. My máme celý rozhovor takisto nahratý, a tam sa hovorí v troch rovinách - vo všeobecnosti, aké praktiky sa používajú v tomto odvetví v tretích krajinách, aké sú praktiky, ktoré sa používajú v súkromnom sektore, aké sú praktiky, ktoré sú legálne a ktoré môžeme používať. Keď toto vyskladáte a vystriháte, tak vyjde taký záver, aký uverejnilo SME."

Vy ste na otázku o úplatkoch odpovedali, že to by sme klamali, keby sme nepotvrdili tento fakt. Sám ste použili výraz čierne peniaze aj v súvislosti s tým, že štátne firmy by ich mali vedieť zaevidovať.

"Toto som nikdy nepovedal, nehnevajte sa, to máte nejakú čudnú kombináciu výrokov."

Čo v prípade, ak zvukový záznam ukáže, že výroky sú zaznamenané veľmi presne.

SkryťVypnúť reklamu

"My máme takisto svoj zvukový záznam."

To musí byť ten istý.

"To nie je pravda. Náš zvukový záznam je určite ten, ktorý je pravý, aký bude iný, to neviem."

Poskytnete ho médiám, ten váš zvukový záznam?

"Nevidím dôvod."

Čo v prípade, ak zvukový záznam ukáže, že výroky sú zaznamenané veľmi presne?

"Úplne jasne som sa k tomu vyjadril. Ja som nikdy praktiky čiernych peňazí nepoužíval, hovoril som o províziách."

(mož)

Čierne obchody by vraj neprešli

Obchody so zbraňami kontroluje štát, korupčné praktiky by vraj nepovolil.

Korupčné pozadie obchodov so zbraňami sa vraj nikdy podrobne neskúmalo. Povedal to Ondrej Varačka, ktorý bol do roku 2004 riaditeľom odboru riadenia obchodu s citlivými tovarmi na ministerstve hospodárstva.

SkryťVypnúť reklamu

"Celý obchod so zbraňami je založený na osobných kontaktoch a stretnutiach. Ťažko by ste urobili obchod v nejakej rozvojovej krajine bez korupcie," povedal Varačka s tým, že nemusí vždy ísť o finančné vyrovnanie. "Dá sa k nemu dostať cez sprostredkovateľa, ktorému poskytnete inú službu za to, že pomôže."

Varačka si však nemyslí, že štát musí podplácať. "Je to hlúpa teória, hlúpa vízia." Úlohou štátu je podľa neho kontrolovať obchod so zbraňami, ale nie byť jeho priamym aktérom.

Povolenie na vývoz zbraní vydáva práve odbor, ktorý Varačka viedol. Riadi sa odporúčaniami stálej expertnej skupiny na vývoz zbraní, kde je zastúpené aj ministerstvo zahraničných vecí. To má právo veta, ktoré môže použiť v prípade podozrenia, že by vývoz mohol poškodiť zahraničnopolitické záujmy Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu

"Náš zástupca dohliada, aby všetky vývozy boli v súlade zo zahraničnou politikou a našimi záväzkami," povedal hovorca ministerstva zahraničia Ján Škoda.

"Som presvedčený, že keby sme mali také poznatky, určite by sme túto možnosť využili. Neviem si to ani predstaviť. Každý taký prípad by škodil našim záujmom."

Ako sa korumpuje pri predaji zbraní

Mark Pyman z Transparency International Londýn, ktorý má na starosti vojenský priemysel, povedal, že existuje šesť spôsobov, akými sa môže prejaviť korupcia v rezorte obrany. "Aj z hľadiska kupujúcej vlády, aj z hľadiska spoločnosti snažiacej sa o potláčanie korupcie,sú všetky rovnako zlé," povedal.

1. Nijaký tender. Firma presvedčí spoločnosť, ktorá nakupuje, alebo vládu, aby neuskutočnila tender, ale aby ju uprednostnila ako jediného záujemcu: firma má potom privilegovanú pozíciu a nemusí ísť do súťaže s konkurenciou.

SkryťVypnúť reklamu

2. Využitie sprostredkovateľa.

Vývozcovia môžu nájsť v kupujúcom štáte agentov, ktorí uprednostnia ich ponuku na vládnej úrovni alebo aj na inej. Vývozcovia zaplatia sprostredkovateľovi, ktorý zvyčajne nemá nijaký oficiálny post, a tým si zabezpečia zvýhodnenie v tendri. Platby zvyčajne prebiehajú mimo krajín, medzi ktorými sa uzatvára obchod. Všetko sa to vybaví prostredníctvom nezúčastnených firiem alebo právnických firiem mimo oboch štátov.

3. Platenie úplatku. Najpriamejší spôsob a znamená skutočné vyplatenie peňazí úradníkovi zapojenému do rozhodovania, napríklad armádnemu generálovi alebo úradníkovi z ministerstva.

4. Paralelné obchody. Po realizácii kľúčového predaja sa uskutočnia následné obchody, ktoré sa veľmi často objemom vyrovnajú pôvodnému predaju zbraní. Pri paralelných transakciách, ktoré má predávajúci štát pripraviť, existujú nespočetné príležitosti, ako odmeniť úradníkov v krajine, ktorá pri predaji pomohla. Napríklad urobiť ich akcionármi v jednej zo spoločností vedľajšieho obchodu alebo dať im výhodnú pozíciu v zmluve o paralelnom obchode.

SkryťVypnúť reklamu

5. Zamestnávanie. Niekedy sa úradníci v kupujúcej spoločnosti snažia presunúť inam a firma môže ponúknuť im, alebo ich deťom, či príbuzným zamestnanie v zahraničí, či štipendiá.

6. Financovanie. Existuje veľa spôsobov, ako odmeniť ľudí, ktorí pomohli. Firma zaplatí províziu alebo percentá, alebo inak zvýhodní konkrétneho úradníka, ktorý jej pomohol.

Tom Nicholson

Stĺpček Konštantína Čikovského
Navyše klamár

Výhodou mediálneho obdobia je, že sníva aj za tých­, čo sú takí leniví alebo intelektuálne málo odolní, že sa im nechce vlastnou hlavou už čo i len snívať. Fantázia sa správa ako realita.

Nevýhoda je, že takéto televízne svety sa na divákov lepia, láskajú ich, tvária sa, akoby boli naozaj. Populisti tých ľudí potom milujú.

SkryťVypnúť reklamu

V takýchto svetoch sa pravda meria intenzitou a lepkavosťou prejavu rečníka. A najmä schopnosťou dlhodobo klamať pred kamerou.

Ohrozenie, že takíto politici prevážia, je rovnako nebezpečné ako, povedzme, rozšírenie korupcie. Lebo vedie do sveta, kde sa už nedá spoľahnúť na to, že biele je biele, červení sú červení atď.

Ľubomír Jahnátek včera klamal do očí každému, kto sedel večer pred televízorom. Blúznil o nahrávke, ktorú on má a je iná ako tá, ktorú všetci počuli. A ktorú si nechá pre seba. Dúfal, že ľudia už ne­bdejú, že už len tak sedia pred telkami a počujú len šum, v ktorom sa orientujú podľa toho, ktorý obrázok je krajší.

V normálnom svete by takýto človek nemohol byť ministrom.


Kliknite - obrázok zväčšíte.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 341
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 902
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 689
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 181
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 698
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 300
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 707
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 604
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu