BRATISLAVA. Proti nezávislému Kosovu sú SNS, HZDS, SDKÚ aj KDH, Smer je zdržanlivý, SMK s odtrhnutím provincie od Srbska súhlasí. Postojom ku Kosovu sa má do utorka zaoberať zvláštne stretnutie koaličných predsedov.
Ani včerajšie zasadnutie zahraničného výboru parlamentu zatiaľ neprinieslo návrh, ktorý by mal šancu v hlasovaní uspieť. Predseda SDKÚ však už teraz hovorí, že SNS, SDKÚ a KDH sa už vlastne dohodli a majú jednu spoločnú deklaráciu. Smer sa prikláňa k tomu, že by k tejto otázke mala zaujať stanovisko vláda - nie parlament s pomocou deklarácie.
Slota: Bude koaličná rada
„Pán Ahtisaari nie je OSN. Iniciatíva jeho a pár úradníkov nemôže byť prejavom vôle OSN,“ povedal predseda SNS Ján Slota. Šéf SNS je presvedčený, že takýto návrh v OSN nemôže prejsť. Slota potvrdil, že sa Kosovom bude zaoberať zvláštne stretnutie predsedov koaličných strán.
„Som prekvapená touto správou, pretože od začiatku sa nehovorí o absolútnej samostatnosti a absolútnom delení územia Srbska,“ povedala Zdenka Kramplová z HZDS. Išlo by totiž o problémový precedens pre EÚ a vytvorenie úplne samostatného Kosova by ani nebolo v súlade s medzinárodným právom.
„Je to nový postoj, o týchto veciach budeme musieť v Smere hovoriť,“ povedal predseda poslaneckého klubu Ficovej strany Miroslav Číž.
„To, že sa v Ahtisaariho správe narába s pojmom nezávislosť, ma neprekvapuje. Keď som si prečítal text, ktorý ponúkol na rokovania vo Viedni, ktoré sa skončili 10. marca a ich účastníkom boli Priština aj Belehrad, minimálne na 13 miestach z toho trčal suverénny štát Kosovo,“ povedal predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda. Podľa expremiéra nezávislosť Kosova nesmie zakladať precedens v medzinárodnom práve a išlo by o „neslýchanú“ situáciu. Dzurinda pripomenul, že už neexistuje návrh deklarácie od SNS, ale „to je návrh troch politických strán“, teda aj SDKÚ a KDH.
O Kosove rozhodneme aj my
Podľa predsedu KDH Pavla Hrušovského treba jednoznačné stanovisko parlamentu aj kvôli Ahtisaariho správe. „Je to v rozpore so všetkými medzinárodnými zvyklosťami a dohodami a je to postavené na hlavu aj proti všetkým rezolúciám a uzneseniam OSN,“ povedal. O budúcnosti Kosova na základe Ahtisaariho správy rozhodne v najbližších mesiacoch Bezpečnostná rada OSN. Kým väčšina štátov vrátane Európskej únie či Spojených štátov plne stojí za návrhom bývalého fínskeho prezidenta, Rusko s jeho podporu váha.
Kosovskí politici sú optimistickí. „Pevne verím, že do konca jari v New Yorku schvália rezolúciu o nezávislosti,“ povedal SME počas svojej návštevy v Bratislave popredný kosovský politik Veton Surroi.
Niekoľkoročné rozhovory medzi Srbmi a Kosovčanmi nepriniesli nijaký pokrok. Srbi so svojím návrhom „viac ako autonómia, menej ako nezávislosť“ neuspeli.
Autor: Miroslav Kern Mirek Tóda