Každý daňovník mal vlani nárok na nezdaniteľnú položku 90 816 korún. Zamestnancom to firmy započítavali mesačne. Podnikatelia musia o nezdaniteľnú časť požiadať v priznaní.
BRATISLAVA. Hoci sadzba dane z príjmov je 19 percent, ľudia do štátnej kasy odvádzajú zo svojich zárobkov menší podiel ako 19 percent. Niektorí zamestnanci alebo podnikatelia dokonca neplatia vôbec nič. Je to preto, že v dani z príjmov existujú takzvané nezdaniteľné časti základu dane a rôzne úľavy. Tie znižujú základ dane, teda sumu, z ktorej sa odvádza daň.
Nemuseli pracovať celý rok
Pre tohtoročné daňové priznania platí, že všetci majú nárok znížiť si základ dane o nezdaniteľnú časť 90 816 korún. A to bez ohľadu na to, koľko zarábajú, z akej činnosti dosiahli príjmy a koľko mesiacov v zdaňovacom období pracovali. Môžu si ju uplatniť aj tí, čo pracovali vlani menej ako 12 mesiacov, ako aj študenti. Má na ňu nárok tiež daňovník, ktorý nežije trvalo na Slovensku, ale tu pracuje.
Daňovník si môže znížiť základ dane o nezdaniteľnú časť aj na manželku, ktorá nepracuje. Keď manželka nemá príjmy, môže si základ dane znížiť o celú sumu. Za minulý rok teda o 90 816 korún. Ak manželka má určitý príjem a ten bol vlani nižší ako 90 816 korún, daňovník si od základu dane odráta len rozdiel medzi nezdaniteľnou časťou a manželkiným hrubým príjmom. Pri podávaní priznania v budúcom roku sa od vlastného príjmu manželky budú odratávať aj odvody. V praxi to bude znamenať, že nezdaniteľná časť na manželku sa pre mnohých daňovníkov zvýši.
Zamestnancom firma započítava nezdaniteľnú položku každý mesiac, platili tak nižšiu daň. Podnikatelia a živnostníci si položku uplatňujú až pri podávaní daňového priznania. Za minulý rok si každý podnikateľ môže od základu dane teda odrátať 90 816 korún. Štát im tak vráti viac ako 17-tisíc korún.
Penzisti úľavu nemajú vždy
S obmedzenou možnosťou môžu nezdaniteľnú položku využívať aj penzisti. Ak niekto začal poberať dôchodok v priebehu minulého roka, ale popri tom stále pracuje, má nárok na zníženie základu dane o 90 816 korún. V prípade, že bol celý rok dôchodcom a jeho penzia presiahla 90 816 korún, na nezdaniteľnú časť nemá nárok. Ak penzia daňovníka nedosiahla 90 816 korún, môže si daňový základ znížiť o rozdiel nezdaniteľnej časti a penzie.
Daňovník si môže znížiť základ dane aj o príspevky, ktoré zaplatil do doplnkovej dôchodkovej sporiteľne alebo na špeciálny produkt dlhodobého sporenia v podielových fondoch, životnej poisťovni alebo banke. Bez ohľadu na výšku zaplatených príspevkov si môže od základu dane odrátať najviac 12-tisíc ročne. Musí si však šetriť najmenej 10 rokov a pri výbere musí mať aspoň 55 rokov. Nestačí splniť len jednu z podmienok, ale obe súčasne.
Všetky nezdaniteľné časti sa v daňovom priznaní typu A uvádzajú v oddiele šesť a v béčku je to oddiel desať.
Odpočítateľné položky daňovníka
Odvody na zdravotné a sociálne poistenie. Zamestnanci platia odvody 13,4 percenta z hrubej mzdy. Živnostníci viac ako 47 percent zo svojho vymeriavacieho základu.
Nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka, 19,2-násobok životného minima, za minulý rok je to 90 816 korún.
Nezdaniteľná časť základu dane na manželku/manžela, 19,2-násobok životného minima, za minulý rok 90 816 korún. Ak manželka mala vlani príjem a ten bol nižší ako 90 816 korún, môže si daňovník od základu dane odrátať rozdiel medzi nezdaniteľnou časťou a partnerovým hrubým príjmom.
Úspory na penziu v treťom pilieri, najviac 12-tisíc ročne. Táto daňová úľava má dve podmienky: šetrenie trvá minimálne desať rokov, daňovník bude penziu z tretieho piliera čerpať až po dovŕšení 55 rokov.