MELBOURNE. Po plaveckých MS v Montreale 2005 sa francúzska akvabela Virginie Dedieuová rozhodla skončiť aktívnu činnosť. Ako jediná v histórii synchronizovaného plávania obhájila titul v sólových pretekoch z Barcelony 2003 a mal to byť zlatý klinec kariéry.
Medzinárodná plavecká federácia (FINA) sa však rozhodla v každej disciplíne (sólo, duet a družstvá) rozdeliť viacboj na dve samostatné súťaže - technický program a voľnú zostavu, čo otvorilo šance plavkyniam s neobyčajným umeleckým výrazom. Iba štyri mesiace pred melbournskými MS Dedieuová ohlásila návrat. Technickú drezúru vynechala a akurát oprášila svoje voľné vystúpenie.
„Šokovalo ma to, dostala som hneď najsilnejšiu súperku a musela som sa s tým zmieriť,“ priznala jej najväčšia rivalka Natalia Iščenková z Ruska.
Iba 20-ročná rodáčka z Kaliningradu jasne získala v Austrálii premiérové zlato v dejinách v technickom programe, ale včera ani jej najlepšie úsilie na 28-ročnú francúzsku profesionálnu dizajnérku nestačilo. Virginie sa vrátila zo športového dôchodku po tretie zlato a precestovala celý svet.
Nečudo, že nevedela potlačiť slzy a dlho sa objímala s partnerom Jeromiem Henrym. Videla tri desiatky za umelecký dojem a dosiahla hetrik, ktorý bude ťažké prekonať. ,,Prepáčte, volá mi francúzsky minister športu,“ odvetila cestou na tlačovú konferenciu. „Som rozrušená, také niečo som nečakala. Bola to vlastne stávka pred štyrmi mesiacmi, čo ma zlákala na návrat, a tú stávku som vyhrala. Dala som do výkonu znovu všetky emócie a výrazové prostriedky. Bolo to najťažšie zlato.“
Iščenková jej športovo zablahoželala: „Virginie je vynikajúca športovkyňa, vo voľných zostavách sotva napodobiteľná. V Melbourne sa cítim dosť unavená, vďaka novým pravidlám predvádzam za týždeň až 10 súťažných zostáv.“
Ruská výprava včera prvý raz nezískala zlato v synchronizovanom plávaní. Ak potvrdí úlohu favorita v zostávajúcich disciplínach odíde so šiestimi zlatými a jednou striebornou. „Jasná politika - chcú urvať Rusku nejaké zlato aspoň v jednej disciplíne,“ poznamenala trénerka Taťjana Pokrovská.
„Sme najlepší, ale vo voľných zostavách, kde ide skôr o umelecký výraz než o šport, majú šance aj iní. To, že rozdelili disciplíny a zvýšili ich počet na sedem, v zásade nie je zlé. Môžeme doniesť viac medailí, dostaneme viac peňazí, no jednoznačne ide o zdramatizovanie šampionátu pre divákov.“ Synchronizované plávanie je v programe MS od ich premiéry 1973. Sprvoti udávali tón USA a Kanada, ale po roku 1995 vládne jedna veľmoc - Rusko.
To, čo ruskí „artisti“ dokážu v balete, gymnastike či v krasokorčuľovaní, preniesli aj do vody a už ich ťažko zastaviť podľa doterajších pravidiel. Tento druh športu nemá široké svetové zázemie ani tvrdú konkurenciu. V Melbourne robí nízka návštevnosť starosti organizátorom a prázdne sedadlá uberajú zážitok účastníčkam.
Preto sa diskutuje o zmenách, a či sa to ruským trénerkám a choreografkám páči, alebo nie, podľa príkladu gymnastiky aj tento šport pomaly smeruje viac ku kráse a voľnosti. Rusko stratilo hegemóniu na náradiach, hneď ako sa zrušili povinné zostavy. Zdá sa, že aj vo vode bude synchronizácia čoraz náročnejšia po oddelení technickej časti.
Fakty MS v Melbourne
Synchronizované plávanie - jednotlivkyne - voľný program, finále: 1. Dedieuová (Fr.) 99,500, 2. Iščenková (Rus.) 98,500, 3. Civilová-Mengualová (Šp.) 98,000...v kvalif. 15.Dzureková (SR) 86,334.
Vodné pólo - muži - 2. kolo - A-skupina: Japonsko - Nemecko 7:17, Srbsko - Taliansko 6:3. B-skupina: USA - JAR 14:4, Chorvátsko - Austrália 10:9. C-skupina: Rusko - Španielsko 8:12, Čína - Grécko 5:11, D-skupina: Nový Zéland - Rumunsko 4:18, Kanada - Maďarsko 3:19.
Skoky do vody – 3 m doska mužov, kvalifikácia: 1. Despatie (Kan.) 486,65 , 2. Kai (Čína) 474,50, 3. Čong (Čína) 470,75, 1 m doska žien, kvalifikácia: 1. He Zi (Čína) 299,35, 2. Lašková (Rus.) 297,15, 3. Hartlezová (Kan.) 288,95.
Autor: Melbourne