BRATISLAVA. Na konci februára mohlo do zamestnania nastúpiť 273 515 evidovaných nezamestnaných, čo je 9,2 percenta ekonomicky aktívneho obyvateľstva. Nižšiu nezamestnanosť malo Slovensko iba na konci novembra, keď dosiahla 9,12 percenta.
Nezamestnanosť nemôže klesať donekonečna. Vo vyspelých krajinách sa jej prirodzená miera pohybuje okolo piatich až šiestich percent.
„Ďalší pokles nezamestnanosti na Slovensku bude veľmi náročný,“ myslí si ekonóm Martin Chren z Nadácie F. A. Hayeka. Veľkú časť z ľudí, ktorí dnes nemajú prácu, tvoria dlhodobo nezamestnaní, čiže „ľudia, ktorí si len ťažko obnovujú pracovné návyky, majú často nízku kvalifikáciu, a tí, o ktorých zamestnávatelia majú najmenší záujem“.
Kto niečo vie, pracuje
Miera evidovanej nezamestnanosti klesá vo väčšine okresov. V okrese Bardejov, kde je 13,8-percentná, blíži sa k svojej prirodzenej miere, povedal Milan Kokinda z bardejovského úradu práce. „Vzhľadom na vzdelanostnú a kvalifikačnú štruktúru uchádzačov o zamestnanie nie je predpoklad, aby klesla pod 12 percent,“ povedal.
Okres Dunajská Streda mal naposledy mieru nezamestnanosti 6,8 percenta. Ladislav Balódi z tamojšieho úradu práce predpokladá, že by sa mohla „stabilizovať okolo 4,8 - 5,5 percenta“. Znížiť ju ešte viac sa podľa neho už asi nebude dať, pretože na regionálnom trhu práce chýba kvalifikovaná a použiteľná pracovná sila. Tvrdí, že už je ťažké nájsť frézarov, sústružníkov, obrábačov kovov, šičky, krajčírky, a tak sa „zamestnávatelia začínajú intenzívnejšie informovať o zamestnávaní cudzincov“.
Môže sa aj prepúšťať
Vladimír Haško z ústredia práce povedal, že v marci môže evidovaná nezamestnanosť ešte klesnúť. Odhaduje, že v 53 okresoch ľudí bez práce ubudne, v piatich pribudne, v ostatných sa ich počet nezmení.
Pokles sa načas môže zastaviť aj počas enormného ekonomického rastu. Posilňovanie sa koruny má totiž negatívny dosah na tržbu vývozcov.
Podľa prezidenta zväzu chemického a farmaceutického priemyslu Romana Karlubíka „možnosti firiem reagovať sú obmedzené“ a jednou z možností znížiť výrobné náklady je hromadne prepúšťať. Aj Haško pripúšťa, že vývoj nezamestnanosti môže ohroziť hromadné prepúšťanie, ktoré ohlásili niektoré podniky.
Chren dodáva, že vyhliadky nezamestnaných môže ešte zhoršiť novelizácia Zákonníka práce, ak sa pre ňu firmám zvýšia náklady na pracovnú silu.