Na Slovensku sa prezentujú v rámci výstavy (ne)MOC/(sub)DOMINANCIA v Stredoslovenskej galérii v Banskej Bystrici. Výstava skúma mocenské vzťahy v širších súvislostiach. Pri tejto príležitosti umelecká skupina poskytla „kolektívny“ rozhovor denníku SME.
Na výstave prezentujete video o pálení štátnych vlajok, aká je jeho súvislosť so Slovenskom?
„Ide o video, na ktorom postupne pálime vlajky všetkých existujúcich štátov sveta. Práca vznikla na základe konkrétnej kauzy - pri návšteve amerického prezidenta Busha na Slovensku boli vyhostení dvaja českí občania za to, že spálili malú papierovú vlajočku USA. Zaoberáme sa myšlienkou, kam by sme mali byť po našom čine vyhostení, keď už je celý povrch planéty rozparcelovaný medzi jednotlivé štáty.“
Vaším zámerom je obracať sa aj na neumeleckú verejnosť, pracujete tiež vo verejnom priestore?
„Radi vstupujeme do negalerijných priestorov, preto sme tentoraz po meste i vnútri galérie nastriekali niekoľko výhražných šablón Made in China! Práve v deň vernisáže výstavy sa váš premiér vrátil zo štátnej návštevy Číny.“
Vaša tvorba je často výrazne kritická, stretli ste sa už s cenzúrou?
„Najvážnejšiu kontroverziu sme zažili v Poľsku, kde sme na protest proti diskriminácii homosexuálov vystavili fotografiu pápeža Benedikta XVI. držiaceho v ruke odťatú hlavu Eltona Johna. Dielo scenzuroval riaditeľ galérie. Vyvolalo to vlnu diskusií. “
Ako si tieto odmietavé reakcie vysvetľujete?
„Dôvodom môže byť hrozba zastavenia finančných tokov. Granty galériám často schvaľujú ľudia, ktorí ich môžu týmto spôsobom manipulovať. Na druhej strane je zvláštne, prečo takáto inštitúcia vlastne usporadúva výstavu angažovaného alebo politického umenia. Nie je to všetko len falošná hra na toleranciu a slobodu prejavu?“
Prečo cítite potrebu vyjadrovať sa k súčasnej politickej realite?
„Na rozdiel od mnohých príkladov politického umenia nechceme byť len nezainteresovanými komentátormi spoločenských javov, ale aktívnymi kritikmi. Je potrebné byť neustále v strehu, pretože spoločnosť má tendenciu zvrhnúť sa na totalitu. Na aktívny postoj vyzývame všetkých, ktorým záleží na skutočnej ľudskej slobode.“
Ako si vyberáte témy?
„Témy si vyberajú nás. Sledujeme médiá a potom reagujeme. Často vytvárame diela na výstavu až v predvečer vernisáže, aby informácie, ktoré nás k vytvoreniu inštalácie vedú, boli čo najčerstvejšie. Neradi by sme sa tiež stali otrokmi svojho vlastného štýlu, ako sa to stáva mnohým umelcom.“
Sú vaše diela predajné?
„Vzhľadom na to, že sú naše diela angažovanými výpoveďami, nezdá sa nám vhodné nazerať na ne ako na predajnú komoditu. Nechceme, aby vec, ktorá vznikla za účelom kritiky spoločnosti, visela niekde v obývačke. Možno by sme zmenili názor, ak by o niektoré z našich diel prejavila záujem verejná inštitúcia. Nezarábame si umením, takže si môžeme dovoliť luxus slobodnej výpovede.“
Autor: Lenka Kukurová (Autorka je výtvarná kritička)