Všetko sa to začalo vyhodením ôsmich federálnych prokurátorov Spojených štátov. Demokrati tvrdia, že išlo o pomstu zato, že neboli naklonení vláde prezidenta Georgea Busha. To však Bush popiera. Zároveň však nechce pripustiť, aby jeho poradcovia v tejto otázke svedčili pod prísahou. Demokrati, ktorí ovládajú od januára Kongres, teraz chcú ukázať, že nie sú iba papierovým tigrom.
Lojálni bushovci
V Senáte aj v Snemovni reprezentantov trvajú na tom, aby Bushovi poradcovia pod prísahou svedčili, akú úlohu zohrávali pri decembrovom prepúšťaní prokurátorov.
Vychádza totiž najavo, že celý nápad mal podporu prezidentovho kampaňového guru Karla Rovea. V korešpondencii medzi ním a šéfom kancelárie ministra spravodlivosti Kylea Sampsona z roku 2005 Rove napísal: „Chceli by sme vymeniť 15 až 20 percent súčasných prokurátorov, zvyšok robí výbornú prácu, sú to lojálni bushovci.“
O rok prišla požiadavka vymeniť niektorých prokurátorov. Koncom minulého roka ich aj vyhodili. Šéf kancelárie ministra spravodlivosti Sampson mal v e–mailoch vyrobiť zoznam, v ktorom napísal, ako je ktorý prokurátor vláde lojálny.
Bush, ktorý za to teraz čelí ostrej kritike, navrhol kompromis. Poradcov pustí pred Kongres, ale bude to výpoveď bez vyhotovenia záznamu a nie pod prísahou. Kongresmani to okamžite odmietli. „To, čo sa stalo, je čistka. Akoby zastrašovali slovami: Nehádajte sa viac s nami,“ povedal agentúre AP bývalý prokurátor a demokratický senátor Sheldon Whitehouse.
Príslušný výbor v Snemovni včera rozhodol o predvolaní Bushových ľudí.
Prezident sa bráni tým, že ak by jeho ľudia svedčili pod prísahou, bol by to precedens pri deľbe moci a poškodil by exekutívu ako inštitúciu. V protiútoku v televíznom vystúpení Bush obvinil demokratov zo straníckej politiky. Argumentoval, že on vymenuje federálnych prokurátorov a môže ich aj vymeniť. Nedávno sa vyjadril, že on „je ten, ktorý rozhoduje“.
V protiklade s tým však Senát v utorok drvivou väčšinou 94 ku dvom zbavil ministra spravodlivosti Alberta Gonzalesa právomoci nahradiť neobsadené miesta bez súhlasu zákonodarného zboru.
Roztrasená stolička
Stolička sa pod ministrom Gonzalesom začala nebezpečne triasť. Prokurátorov má totiž pod palcom on. Bush sa ho síce zastáva, no sám minister sa obhájiť nevie. A to sa nepáči ani konzervatívnym komentátorom. Čo s ministrom, ktorý habká v rannej televíznej talkshow, hovoria.
Gonzales tvrdí, že o ničom nevedel a vina leží na pleciach jeho podriadeného Kyle Sampsona. Ten už minulý týždeň odstúpil. Demokrati by však neradi videli ďalšieho obetného baránka za veľké ryby, ako to bolo v prípade viceprezidentovho poradcu Lewisa Libbyho.
Jeho nedávno súd uznal vinným z klamania pod prísahou vo veci vyzradenia identity agentky CIA a teraz mu hrozí väzenie.
Ak ani jedna strana neustúpi, spor sa môže skončiť aj na Najvyššom súde. „Pôjde to na obvodný súd a potenciálne aj na Najvyšší súd. Administratíve, pritom zostáva 21 mesiacov. Spočítajte si to, súdy tak rýchlo nepracujú,“ vysvetľoval skepticky pre CNN právny analytik Jeffrey Toobin.
Autor: Michigan