Minulý rok vložili ľudia na Slovensku do rôznych hazardných hier až o 8,6 miliardy korún viacs porovnaním s rokom 2005.
BRATISLAVA. Vlani prevádzkovatelia hazardných hier prijali od hráčov vklady za viac ako 43 miliárd korún. Oproti roku 2005 je to nárast o takmer 25 percent.
Najviac peňazí vložili hráči do výherných prístrojov, kurzových stávok a elektronických ruliet.
So zvyšujúcimi sa vkladmi hráčov rastú aj odvody do štátneho rozpočtu a rozpočtu obcí. Minulý rok podľa predbežných odhadov ministerstva financií do rozpočtu štátu z vybraných hazardných hier (kurzové stávky, kasíno, bingo, technické zariadenia) prišlo vyše dve miliardy korún. Do rozpočtov obcí prevádzkovatelia odviedli takmer 91 miliónov korún.
Podiel vyplatených výhier sa medziročne veľmi nemení a tvorí približne tri štvrtiny vyplatených vkladov.
Tipujú všetci bez rozdielu príjmu
Podľa sociologičky SAV Zuzany Kusej sú zvyšujúce sa vklady do hazardných hier svetovým trendom. Rast tipovania nechcela spájať so zlepšujúcou sa ekonomickou situáciou alebo naopak beznádejou tipujúcich. Pripomína štúdiu o hazarde, ktorá ukazuje, že aj v prosperujúcej krajine bez veľkých sociálnych rozdielov, akou je Kanada, hazard rastie. Podľa Kusej nie sú rozdiely v objeme vkladov medzi chudobnejšími alebo ekonomicky silnejšími oblasťami.
Jednotlivé sociálne vrstvy sa však líšia technikami a spôsobmi hazardu. „Chudobnejší viac využívajú hracie automaty a vo väčšej miere riskujú,“ povedala Kusá.
Dôvodom rastu hazardu sú aj nové možnosti tipovania, a to, že hazard je dostupný aj prostredníctvom internetu.
Na Slovensku môže prevádzkovať hazardné hry prostredníctvom internetu len štátna spoločnosť TIPOS. Podľa zákona o hazardných hrách sa prevádzkovanie zahraničných hazardných hier u nás zakazuje.
Prevádzkovanie hazardných hier a lotérií v Európe nemá vytvorený spoločný právny rámec.