Je najdlhšie pôsobiacim predsedom strany. Teraz má protikandidáta, ktorého podporuje kontroverzný Miklós Duray. O Durayovi otvorene hovorí, že nedodržiava dohody a že jeho mediálne výstupy škodia strane. Na budúcu sobotu chce na sneme povedať, či a dokedy chce pôsobiť ako predseda SMK. Béla Bugár naznačuje, že pomýšľa na odchod z politiky. Hneď to však byť nemá.
Máte po ôsmich rokoch protikandidáta. Čím si to vysvetľujete - iba tým, že to Pál Csáky a Miklós Duray tak chcú, alebo aj tým, že je v strane nespokojnosť?
„V strane určite nespokojnosť je. Po ôsmich rokoch sme sa dostali do opozície a veľa ľudí zo štátnej správy prepustili. Niektorí neuspeli ani vo voľbách do samosprávy. Tí, samozrejme, nespokojní sú a boli by radšej, keby sme boli vo vláde. A určite v strane boli vždy aj ľudia, ktorí boli trošku radikálnejší a možno nespokojní so štýlom, ktorý sme všetci - nielen predseda, ale aj celé predsedníctvo, teda aj Csáky - uskutočnili. Tí chcú túto nespokojnosť pretransformovať na nespokojnosť s časťou vedenia alebo s predsedom.“
Hovorí sa, že práve v SMK odchod do opozície a vláda s SNS spôsobili najväčšie sklamanie.
„Nemyslím si, že tu je nespokojnosť najväčšia. Pamätám si, ako to bolo napríklad v SDKÚ, keď nezvolili Prokopoviča alebo dostali von Vavríka. V každej strane personálne zmeny vyvolávajú napätie. U nás to napätie nie je veľké. No cítiť určitý lobizmus. Povedzme v prospech jedného kandidáta sú ľudia ochotní obchádzať delegátov strany.“
Máte pocit, že ste v strane niečo zanedbali?
„Každý robí chyby. Ja hovorím, že za osem rokov nášho vládnutia sme sa veľmi málo starali o naše štruktúry. Keď sme sa prvýkrát dostali do vlády, obrovskými silami sme museli hľadať ľudí a preskúšať ich, či sú dobrí. Práve preto sme vytvorili post výkonného podpredsedu, ktorý to mal na starosti. Musím to však považovať za veľmi malú aktivitu, keď 160 základných organizácií nie je úplne v poriadku. Zmena, ktorú navrhujem, teda, aby sa vnútornými štruktúrami zaoberal človek, ktorý bude riaditeľom strany a bude mať na starosti len základné organizácie, je práve preto dobrým návrhom.“
Za štruktúry momentálne zodpovedá Miklós Duray. Funkciu chcete zrušiť preto, že ju vykonáva zle?
„Nedá sa povedať, že chceme tú funkciu zrušiť a bodka. Kompetencie, ktoré má, presunieme na inú funkciu. Na iného, ktorý bude 100 percent času venovať len vnútorným štruktúram. To, že sa to týka pána Duraya... V tomto prípade nie je dôležitá osoba, ale ako by to malo fungovať.“
Csáky a Duray si pred voľbami pomerne veria. Vy ste si istý, že vyhráte?
„Človek si nikdy nemôže byť istý. Hlavne preto, že budem na sneme hovoriť o problémoch, ktoré som videl za posledných osem rokov. A kritika sa nemusí páčiť. Ak budú chcieť, budú to môcť využiť vo svoj prospech.“
Prejav teda bude ostrý?
„Nebude ostrý. Nepotrebujem na niekoho kydať alebo vyvolávať napätie. Ja hovorím o tom, ako si predstavujem ďalšie fungovanie strany v opozícii, keď je u nás určité napätie. Teraz máme budovať stranu a získať tých 50-tisíc hlasov, ktoré sme stratili. To však nebude pochod slávy, ale veľmi ťažká robota.“
Spojenectvo Csákyho s Durayom chápete iba ako účelové? Ako blízko majú k sebe?
„To sa musíte opýtať ich. Ja si však myslím, že to nie je dobrý signál. Nerozmýšľam v intenciách, či vyhrá Csáky, alebo ja, ale či vyhrá strana. Zoberte si, že by Pál Csáky vyhral s pomocou Duraya. Ako by to vnímali voliči, ako by to vnímali médiá, ktoré informácie sprostredkujú? Bude to dobré pre stranu keď tam bude stále ten biľag, že je za tým nejaká iná dohoda? To je nebezpečenstvo, ktoré musí vidieť aj Csáky.“
Takže si myslíte, že by víťazstvo Csákyho s podporou Duraya stranu izolovalo?
„Minimálne by to bol zlý signál smerom von. Viete ako médiá vnímajú pána Duraya. A pritom tvrdím, že ak chce niekto prirovnávať Duraya k Slotovi, je na omyle. Duray má tú vlastnosť, že v najnevhodnejšiu chvíľu najnevhodnejším spôsobom položí tému. Ako napríklad v súvislosti s Kosovom hovoril o autonómii. Ak chce strana hovoriť o autonómii, musí tomu predchádzať vnútorná diskusia a musí si rozmyslieť, čo všetko chce. To však neinicioval ani pán Duray, ktorý je osem rokov v predsedníctve. Preto si myslím, že teraz ide o medvediu službu Pálovi Csákymu.“
Csáky by však bez podpory Duraya nemal väčšie šance...
„Asi je to tak, a práve preto pristúpil na takýto kompromis.“
Takže ide aj o kompromis v Csákyho hodnotách preto, aby sa stal predsedom?
„To sa musíte opýtať jeho. Nie je dôležité, ako to vidím ja, ale ako delegáti.“
Aké sú vaše vzťahy s Durayom? Ste priatelia, alebo len stranícki kolegovia?
„Sme kolegovia. Pokiaľ sa vám totiž stane, že o niečom hovoríte, a potom ten druhý urobí pravý opak a v podstate zbytočne ste s ním diskutovali, tak to nemá význam.“
Takže Duray neplní dohody?
„Stáva sa to.“
Aký je váš vzťah s Csákym?
„On proti mne kandidoval už dvakrát a spolupracujeme. Aj naše hodnotové základy sú dosť blízke. Jeho za blízkeho spolupracovníka považujem.“
Aj za priateľa?
„Koho máte v politike za priateľa? Ja už som sa vyjadril, že skutočných priateľov mám ešte z čias, než som vstúpil do politiky.“
Csáky hovorí, že ste priatelia?
„Ja v politike toto slovo nepoužívam. Hovorím, že je mojím blízkym spolupracovníkom, s ktorým dokážem hovoriť o citlivých témach. Keď sme boli pred mesiacom v Štrasburgu, s Csákym sme sa rozprávali medzi štyrmi očami aj o tom, či bude kandidovať. Hovoril som mu dve veci. Ak sa rozhodne kandidovať, musí zabudnúť na to, že v roku 2009 bude kandidovať za europoslanca. To aj povedal, a teda dohody dodržuje. A pokiaľ bude kandidovať, nech sa na seba nepozeráme ako na nepriateľov. Aj to dodržuje. Z toho vyplýva, že sa s ním dá dobre spolupracovať.“
Nesvedčí Csákyho kandidatúra a jeho podpora od Duraya o tom, že jeho krídlo v SMK naberá na sile?
„Nemyslím si to. Bol som na rôznych okresných konferenciách. Tie najsilnejšie okresy ako Dunajská Streda, Komárno, ale aj Šaľa, Rožňava, Rimavská Sobota, Lučenec, podporujú mňa. No ako budú hlasovať delegáti - to nikto nevie.“
Súboje o predsedov strán sa často končia nezmieriteľným nepriateľstvom. Nemôže sa stať, že by po prípadnom neúspechu odišli nejakí poslanci od SMK?
„Nemyslím si. My sme na tom trochu ináč. Aj Pál Csáky sa vyjadril, že nech vyhrá alebo nie, bude kandidovať na podpredsedu strany a že naopak bude pokračovať so mnou. To nie je o tom, koho strana vytlačí von. Je to o súboji koncepcií.“
Niektorí vaši kolegovia si myslia, že ak prehráte, odídete z politiky.
„To je vec, ktorú nespájam s prehrou. A to je vec, ktorú poviem najprv delegátom. Lebo som už rozhodnutý. Som pevne rozhodnutý, čo poviem na kongrese, ale to vôbec nesúvisí s tým, či prehrám, alebo vyhrám. Dokonca tvrdím, že tieto voľby budú o tom, ako vychovať budúceho predsedu strany. Ako sa nám podarí vychovať nových ľudí, ktorí by prišli do vedenia.“
Hovorí sa o vás, že ste človekom, za ktorým sú financmajstri a mecenáši strany, naopak, za Csákym vraj nie je nikto taký.
„Je to obrovská blbosť. Keď budete tvrdiť, že je niekto mojím sponzorom, bude to pravda? Goebelsova metóda trikrát opakovanej lži funguje. No to ešte neznamená, že je to pravda. Financmajstrom alebo pokladníkom strany je pán Villági. Neviem, kto vymyslel túto idiotinu, ale funguje to. Každý novinár sa to v rozhovore opýta minimálne raz. Ak by to tak bolo, takto by som v pokoji sedel, čakal by som, čo urobia ľudia, ktorí sú hospodársky veľmi silní a prípadne si aj kupujú delegátov. A to by bolo veľmi choré. Nikdy to tak v SMK nebolo a za môjho vedenia ani nebude.“
Už ste si niekedy povedali, že vás politika nebaví a končíte?
„To je to, k čomu sa vyjadrím na sneme. Človek po 16 rokoch predsedovania a 17 rokoch v politike cíti, že príde chvíľa, keď musí povedať, že už politiku nechá. Kedy to bude a ako to bude - to poviem na kongrese. No nečakajte, že poviem, že odchádzam. Ja poviem, ako si predstavujem svoje pôsobenie v politike a ako proces, aby sme tu za sebou nechali mladých ľudí.“
Ohlásite, že to bude vaše posledné funkčné obdobie?
„Neexistuje, aby som cez médiá niečo odkázal delegátom. Delegáti sa to dozvedia a dovtedy nepoviem nič.“
Dokážete si predstaviť inú prácu ako politiku?
„Samozrejme. O tom však momentálne nerozmýšľam. To nie je otázkou dňa. Prečo by som rozmýšľal o tom, čo bude o pár rokov? Dožijem sa? Náhodou ma niekde nezrazí auto? Dlhodobo plánovať nemôžete. Ja len hovorím, že sa nestratím.“
Zoberte si, že by Pál Csáky vyhral s pomocou Duraya. Ako by to vnímali voliči, ako by to vnímali médiá, ktoré informácie sprostredkujú?
To je nebezpečenstvo, ktoré musí vidieť aj Csáky.