Keby ste herečku Oľgu Belešovú a jej manžela Masahika Shirakiho pozvali na verejnú diskusiu o rasizme alebo o zmiešaných manželstvách, odmietli by vás, aspoň tak tvrdia. Majú pocit, že o témach, ktoré ich v spoločnom živote začali trápiť, dokážu najlepšie hovoriť v divadle. K rozhodnutiu nechať si nahliadnuť pod perinu ich inšpiroval režisér Viliam Klimáček, keď ich odporučil na festival dvadsaťminútových hier Ohromné maličkosti v pražskom Divadle Na zábradlí.
„Ponúkli sme krátky happening v podobe kuchárskej šou a divákom sme predviedli našu prípravu suši. Mali sme úspech, ale zistili sme, že spolu dokážeme povedať na javisku aj niečo viac,“ hovorí Oľga Belešová. Svitlo jej totiž, že s Masahikom tvoria vlastne rovnaký pár ako John Lennon a Yoko Ono, akurát v opačnom garde.
O živote Johna a Yoko si prečítali v záznamoch z tlačových konferencií a začali hľadať paralely, ktoré ich spájajú. „Najzaujímavejšia bola tá o zmiešanom manželstve. Yoko Ono zažívala po Lennonovom boku nepríjemné situácie. Byť rovnocenným manželským partnerom a pritom cudzincom nie je ľahké,“ prízvukuje režisér pripravovanej inscenácie Viliam Klimáček. Z ponúknutých improvizácií sa snažil vyberať s nadhľadom najlepšie veci a vážnu myšlienku rodovej a rasovej odlišnosti stvárniť čo najjednoduchšie.
Inscenáciu nazvali tvorcovia John&Yoko a prihodili aj voňavý podtitul Sex, suši a rock'n'roll. „Celá hra bude vlastne o tom, ako sme sa s Masahikom stretli, ako spolu žijeme a s akými problémami sa stretávame. Na vyjadrenie situácií používame jednoduché, niekedy až banálne prostriedky,“ vysvetľuje John - Oľga Belešová. Odkedy vraj začali hru skúšať, doma sa s Masahikom nepohádali. „Niektoré veci sa nám vyjasnili. Dokážem zasa o kus lepšie pochopiť, ako Masahiko cíti, a jemu je teraz určite jasnejšie, prečo chodím domov večer z predstavení unavená.“
Masahiko ako bývalý japonský novinár precestoval veľa krajín. Tvrdí, že s najvýraznejšími prejavmi rasizmu sa stretol v Mexiku a u nás. Aj o tom sa v hre hovorí. A reč bude aj o jazykovej bariére. Predstaviteľ Yoko však nechce byť lídrom týchto smutných myšlienok. Práve preto sa mu páči, že na javisku môže riešiť vážne veci s humorom. Mimochodom, pár divadelných štekov na Slovensku má už za sebou a práve nakrúca film.
Napriek téme o rasovej neznášanlivosti a starostiam s legalizovaním zmiešaného vzťahu na Slovensku má predstavenie manželskej dvojice ambíciu divákovi zachutiť. Na divadelnom piedestáli sa bude vypínať suši a bryndza ako nevyhnutný internacionálny umelecký materiál hodný kultúrnej výmeny a vzájomnosti, cez ktorý sa dobre komunikuje a dolaďuje sa spoločný názor. „Ako hovoria John a Yoko, dve hlavy sú lepšie ako jedna,“ dodáva Masahiko.