Bývalý iracký vicepremiér Táha Jasín Ramadán odvisol na šibenici včera nadránom. Poprava podľa irackých zdrojov prebehla „hladko“. Ramadána pred obesením podľa agentúry AP pre istotu odvážili, aby mu pripravili dostatočne dlhú a silnú slučku.
Tentoraz bez nehody
Pri predchádzajúcej poprave sa totiž stala „nehoda“, keď slučka odťala hlavu Ibrahimovi Barzánovi Tikrítímu, ktorého popravili spolu s Anwarom Bandarom v polovici januára, dva týždne po Saddámovi Husajnovi. Sunniti vtedy vyhlasovali, že kati naschvál znesvätili telo nevlastného brata Saddáma Husajna.
Tentoraz sa iracké úrady snažili podobným obvineniam vyhnúť. Ramadán bol vraj vydesený a krátko pred popravou recitoval verše z Koránu.
Jeho právnici zase hovorili, že sa správal statočne. Pochovať by ho podľa poslednej vôle mali pri exprezidentovi Saddámovi Husajnovi.
Saddámov kat
Ramadán bol dlhé roky jeho dvojkou a v niektorých záležitostiach išiel ešte ďalej ako Saddám. Neváhal popravovať tých, čo chystali „komploty“ proti režimu, urážal ostatných arabských lídrov a podľa BBC navrhoval, aby sa Saddám Husajn a americký prezident George Bush stretli v súboji a zachránili tak životy na obidvoch stranách. Zbrane si mohli vybrať.
Ramadán dostal za svoju úcasť na masakre 148 šiitov pôvodne doživotie. Podľa irackých zákonov však všetky rozsudky na doživotie a tresty smrti musí ešte posúdiť odvolací súd. Ten Ramadánovi trest zvýšil.
Ramadán, ktorý sa počas celého procesu označoval za nevinného, sa pokúsil odvolať. Jeho žiadosť zamietli minulý týždeň. Popravili ho nadránom.
Popravy Saddáma Husajna a jeho troch spoločníkov neviedli k upokojeniu situácie v Iraku, ale nesprevádzal ich ani žiadny masívny nárast násilia, ako sa očakávalo. Faktom však je, že ešte viac rozdelili Irak. Podľa prieskumu, ktorý si objednali viaceré americké a európske médiá, si štyria z piatich šiitov myslia, že popravy sa odohrali „primeraným spôsobom“, kým 97 percent sunnitov si myslí pravý opak. Saddám a jeho spoločníci pochádzali zo sunnitského prostredia.
Briti odovzdali velenie
V čase, keď si svet pripomína štvrté výročie začiatku spojeneckej operácie Iracká sloboda, sa v Iraku ani včerajšok nevyhol násiliu a teroristickým útokom. Najmenej 9 ľudí zahynulo pri bombových útokoch v rôznych častiach irackej metropoly Bagdad.
V rámci postupného sťahovania síl Briti včera odovzdali Iračanom velenie na hlavnej základni v Basre na juhu Iraku. Vzhľadom na priaznivý vývoj v tejto časti Iraku by sa mal britský počet vojakov do jesene znížiť zo 7–tisíc na 5–tisíc.
Dudžail 1982
V roku 1982 sa šiitské komando v dedine Dudžail pokúsilo o atentát na Saddáma
Iracké vedenie reagovalo masovým zatýkaním vrátane detí a žien. Mnohí boli mučení.
Počas masakry popravili celkom 148 ľudí.
Za represie v Dudžaile bol na trest smrti odsúdený aj iracký diktátor Saddám Husajn.