Maďarská polícia v noci na pondelok v tichosti rozobrala zábrany pred budapeštianskym parlamentom. Železné kordóny uzatvárali námestie pred sídlom poslancov od 23. októbra minulého roku.
Polícia ich postavila, keď z námestia vyhnala pár stoviek radikálnych protivládnych demonštrantov, ktorí tam vtedy táborili už niekoľko týždňov.
Sklamaní demonštranti
Na odstránenie zábran sa odhodlala potom, čo sa minulý týždeň nesplnili obavy z obnovenia pouličných nepokojov.
Od včera je opäť možné pred parlamentom demonštrovať. K večeru sa na námestí zišlo asi tristo protestujúcich. Boli sklamaní tým, ako málo ich je. Zatiaľ sa zdá, že radikáli po neúspechu všetkých doterajších pokusov prinútiť socialistického premiéra Ferenca Gyurcsánya k odchodu, rezignovali.
Problém s upadávajúcim nadšením svojich prívržencov zažíva aj líder opozičného Fideszu Viktor Orbán (na snímke SME). Ten teraz poslednú nádej vkladá do referenda, prostredníctvom ktorého chce, aby občania ešte tento rok odmietli reformné kroky vlády.
Najskôr chcel Orbán v referende predložiť voličom sedem otázok, neskôr pridal ešte jednu. Ústavný súd zatiaľ schválil vypísanie referenda o troch z nich: či budú mať domáci farmári predkupné právo na poľnohospodársku pôdu, či sa budú môcť lieky predávať aj inde, než v lekárňach a o privatizácii nemocníc.
Priame platby u lekára
Súd naopak odmietol dve otázky týkajúce sa pravidiel zamestnávania dôchodcov a finančnej aj trestnej zodpovednosti členov vlády za prekročenie rozpočtu. O troch otázkach ešte rozhodnutie nepadlo.
Nevie sa, či bude referendum aj o platení školného na vysokých školách, o priamych platbách u lekára a za pobyt v nemocnici.
Orbán tvrdí, že ak občania reformy odmietnu, musia vláda a Gyurcsány odstúpiť. „Po referende buď urobí vláda, čo ľudia chcú, alebo ju bude možné vyhnať,“ vyhlásil Orbán bojovne na minulotýždňovom mítingu svojej strany.
Orbán si chce od vlaňajšej jesene vynútiť predčasné voľby, ktoré by teraz vzhľadom na klesajúce preferencie vládnych strán bez problémov vyhral.
Referendum je pre neho iba ďalším prostriedkom, ako vládu k voľbám popohnať. Orbán ho označil za poslednú a rozhodujúcu bitku proti silám zla.
Hlavným problémom lídra opozície však je, že podobných posledných bitiek vyhlásil od minulej jesene už viacero. Rovnako ako ultimátum, ktoré musí Gyurcsány splniť. Vláda zatiaľ po žiadnom z nich neodstúpila a nič sa nestalo. Orbánove hrozby tak strácajú účinnosť a jeho prívrženci nádej, že sa niečo zmení.