Nedoplatky môžu ľudia daňovým úradom uhradiť poštovou poukážkou alebo cez banku. Všetky daňové úrady majú účty v Štátnej pokladnici.
BRATISLAVA. Na priznanie dane zostáva ľuďom už len 9 dní. V pondelok 2. apríla je posledný deň, keď môžu priznať daň bez pokuty.
Po podaní priznania sa môžu ocitnúť v troch rozličných situáciách. Majú buď preplatok, nedoplatok, alebo sa vypočítaná daň rovná zaplateným preddavkom. Štát vracia iba preplatok nad sto korún, menší nie. Daňovník pritom platí daň iba vtedy, keď je vyššia ako 500 korún.
Vrátia iba viac ako stovku
Ak ľudia zaplatili cez preddavky viac, ako mali, štát im preplatok vráti najneskôr do 10. mája. Na ľudí je štát prísnejší ako na seba. Nedoplatky mu musia zaplatiť najneskôr do 2. apríla. Podľa zákona ich uhrádzajú aj v prípade, že dlžia štátu čo len jednu korunu.
Platiť môžu dvoma spôsobmi. Bankovým prevodom alebo poštovou poukážkou. Platiť priamo na daňovom úrade sa už niekoľko rokov nedá.
Pri bankovom prevode daňové úrady považujú za termín úhrady dane deň, keď peniaze odídu z účtu, a nie keď daňovník zadal príkaz na platbu. „Za deň platby sa považuje pri bezhotovostnom prevode z účtu v banke deň, keď bolo uskutočnené odpísanie z účtu daňovníka,“ povedala Mária Tolnaiová z Daňového riaditeľstva.
Oneskorenci pykať nebudú
Daňové úrady majú účty v Štátnej pokladnici. Prevod medzi dvoma komerčnými bankami trvá dva dni, preto daniari odporúčajú, aby sa príkaz zadal o deň skôr. „Pri platbách do Štátnej pokladnice platia rovnaké podmienky ako pri medzibankových prevodoch,“ povedala hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Miriam Fuňová.
Tomu, kto neskoro zaplatí nedoplatok, daňový úrad účtuje sankciu vo výške štvornásobku úrokovej sadzby Národnej banky Slovenska, ktorá je v súčasnosti 4,75 percenta. Sankčný úrok je ročný a prepočítava sa na každý deň omeškania. Daňovníkovi, ktorý má doplatiť napríklad 20-tisíc korún, vyjde denná sankcia zhruba desať korún. Ten, kto má doplatiť 200-tisíc, má za každý deň sankčný úrok niečo vyše sto korún. Zákon o správe daní a poplatkov hovorí, že ak je sankcia nižšia ako 500 korún, daňovník ju zaplatiť nemusí. Nedoplatky sú však väčšinou nižšie ako 200-tisíc. Znamená to, že ak by aj ľudia niekoľko dní meškali, pokuty by platiť nemuseli.
Môže nastať situácia, že daňovník zle napíše číslo účtu. Nemalo by sa však stať, že peniaze prídu na účet nejakej súkromnej osobe, pretože daňové úrady majú účty len v Štátnej pokladnici. Tá má svoj bankový kód 8180. Ten sa píše za číslom účtu. Ak sa daňovník pomýli a napíše číslo iného daňového úradu, nič sa nestane. Jeho úrad ho vyzve, aby zaplatil nedoplatok. Daňovník príde a predloží doklad o zaplatení. Daňové úrady si potom platbu medzi sebou prepošlú. Ak celkom popletie číslo, ale zachová kód, platba sa jeho komerčnej banke vráti. Musí ju znova poslať.
Priznanie dane: sankcie sú prísnejšie
Iné je to so sankciami, ak daňovník nestihne načas podať daňové priznanie. Sankcia je 0,2 percenta z dane za každý deň omeškania, najmenej však dvetisíc korún. V tomto prípade zákon daňovým úradom nariaďuje, že sankciu musia daňovníkovi vyrubiť.
Vo výnimočných prípadoch ľudia môžu požiadať o odklad priznania dane. Tým sa posunie aj termín, do ktorého musia prípadný nedoplatok zaplatiť.