Ruský prezident Vladimir Putin včera poveril premiéra Michaila Fradkova vyšetrovaním príčin troch tragédií, ktoré postihli Rusko za posledný týždeň. Haváriou lietadla v Samare, pri ktorej 17. marca zahynulo 7 osôb, pondelňajším výbuchom v bani „Uljanovskaja“ v Kemerovskej oblasti a včerajším požiarom v domove dôchodcov v Krasnodarskom kraji, ktorý si vyžiadal 62 obetí.
Moderná baňa
Najväčšia tragédia postihla jednu z najmodernejších šácht v Rusku. Zahynulo pri nej 106 baníkov, čo je najväčšia banícka katastrofa v novodobej histórii Ruska. „Je nutné urobiť všetko, aby boli príčiny vyšetrené na tej najvyššej úrovni,“ prikázal Putin. Zmocnenec pre ľudské práva Vladimir Lukin navrhol vyhlásiť štátny smútok v celej federácii. Na taký rozsah nešťastí sú podľa neho „regionálne smútky“ málo.
Putinove narodeniny
Šachta „Uljanovskaja“ bola otvorená v roku 2002 a na príkaz gubernátora Kemerovskej oblasti Amana Tulejeva musela začať prevádzku na päťdesiatiny Putina.
Tulejev o začatí prác v bani napísal hlave štátu v pozdravnom telegrame. Teraz sa špekuluje, či úspech v roku 2002 nezapríčinil terajšiu haváriu.
Podľa špecialistov bol však veľký počet obetí spôsobený súhrou náhod - vo chvíli výbuchu sa menili zmeny a obe sa nachádzali pod povrchom zeme.
V inkriminovanom čase tam pracovala aj brigáda, ktorá inštalovala nový bezpečnostný systém, a odborná komisia vrátane britského špecialistu. Preto zahynulo prakticky celé vedenie šachty vrátane britského predstaviteľa spoločnosti International Mining Consultancy. Záchranné práce v hĺbke 300 metrov pokračovali ešte celý včerajšok, pretože sedem ľudí bolo stále nezvestných.
„Nádej na to, že nájdeme živých ľudí, trvá, kým nenájdeme posledného človeka, ktorý mal byť v šachte,“ vyhlásil minister pre výnimočné situácie Sergej Šojga. Minulý týždeň Tulejev, verný obdivovateľ Putina, na zasadaní vlády predniesol koncepciu rozvoja regiónu.
Zdôraznil, že je pripravený splniť požiadavku prezidenta zvýšiť ťažbu uhlia.
Po pondelňajšej tragédii bude musieť koncepciu prehodnotiť. Baníci budú teraz ešte hlasnejšie volať, že za priemerný plat 14 600 rubľov (asi 14–tisíc korún) nebudú riskovať život.
Požiar v domove dôchodcov
Záchranári ešte nestačili nájsť všetkých zavalených baníkov a už prišla správa o dôchodcoch, ktorí zhoreli na stanici Kamyševatskaja v Krasnodarskom kraji. Požiarnici obvinili personál zo „zločinnej nemohúcnosti“.
Opatrovateliek bolo v čase požiaru v domove žalostne málo, pričom nevedeli, čo majú robiť. Pred mesiacom mesiacom tam bola navyše zrušená miestna požiarna zbrojnica, takže na príchod hasičov sa čakalo vyše hodinu.
V podobných zariadeniach horí v Rusku často. Naposledy vlani v decembri zhorelo 43 pacientok a dvaja zamestnanci v liečebni pre drogovo závislých v Moskve. V rovnakom mesiaci horelo ešte v dvoch zdravotníckych objektoch.
Trosky, ktoré ostali po požiari v domove dôchodcov. FOTO – REUTERS |
Autor: Agentúra Epicentrum