trebnej dane na pivo, Česi proti norme povstali a Topolánkov kabinet povedal hlasne nie. Napriek tomu, že po zvýšení dane na diesel to Česi pri tankovaní pocítia, vláda necítila potrebu ozvať sa.
Čo z toho plynie? Že keď je poruke jednoduché zvýšenie popularity, vláda sa neváha pustiť do boja. Pri menej chytľavých kauzách sa správa normálne - uvažuje, o koľko drahší diesel uškodí voličovi v porovnaní s tým, koľko prinesie do štátnej pokladnice.
Vtedy ešte minister Tlustý odmietol kritiku, že pivná motivácia bol číry populizmus. Vraj bránil pivo proti vínu a vôbec daňovú suverenitu Česka. Principiálnosťou argumentoval aj vicepremiér pre európske záležitosti Alexander Vondra.
Principiálnosť? Skutočne? Kam sa teda skryla pri dieseli? Prečo zrazu vláde neprekážala harmonizácia daní? Prečo nebránila prospešnosti konkurencia sadzieb a nespochybňovala ich zjednotenie?
Reč je o dieseli, príbeh sa však dá zovšeobecniť. Nedostatok principiálnosti sprevádza českú euroskepsu od začiatku a kroky terajšej vlády ju len obnažili.
Z liberalizácie má mantru, keď sa však v únii rieši sprístupnenie národných energetických sietí, minister Říman ako prvý stúpi na protekcionistickú barikádu.
Českí euroskeptici si na seba uplietli bič. Nikdy sa nesprávali ako obchodníci - na rozdiel od Poliakov - v zmysle, že by kritiku toho či onoho v únii neskôr za niečo vymenili. Vždy sa bránili ideologicky, vierou v iný koncept. Aby však boli dôveryhodní, musia sa ho držať.
Autor: Brusel