BRATISLAVA – Šance Devín banky na získanie ďalšieho polroka na realizáciu deblokácií ruského dlhu sú zatiaľ otázne. Neochotu poskytnúť banke čas navyše už vyjadrila SMK, SOP aj DS. Na druhej strane najvyššia finančná autorita – Národná banka Slovenska by kladný postoj vlády privítala. Banka samotná tvrdí, že nepredĺženie mandátu bude viac na škodu štátu ako banky.
Postoj guvernéra NBS je jednoznačný: „Moje stanovisko k návrhu vlády na predĺženie mandátu je kladné. Odporučíme vláde, aby Devín banke predĺžila termín,“ povedal denníku SME Marián Jusko. Ministerka financií Brigita Schmögnerová zatiaľ nechce o svojom názore hovoriť. „Nepozerám sa na to ako na politický problém, ale chceme ho riešiť v odbornej rovine,“ povedala Schmögnerová.
Napriek jej úsiliu vidieť problém nepoliticky bude rozhodujúci postoj vládnych politikov. Proti predĺženiu zmluvy sa najprv postavila SMK a vzápätí aj SOP. Obe spochybňovali dôveryhodnosť banky a jej schopnosti deblokovať. Včera sa k nim pridala aj DS. „Devín banka nesplnila ani doterajšie podmienky verejne neobhájiteľnej štátnej protekcie,“ uvádza sa vo vyhlásení DS.
Podľa Devín banky by nepredĺženie mandátu na deblokácie nespôsobilo banke žiadne problémy, naopak problém by mal štát. „V takom prípade by štát prišiel o 48 miliónov dolárov,“ tvrdí hovorkyňa banky Oľga Viestová. Nesplnenie termínu deblokácií do konca roka 2000 odôvodňuje technickými komplikáciami. „Problém je len v tom, že tovary, cez ktoré sa deblokuje, treba predať do tretích krajín,“ doplnila Viestová.
Ak by vláda žiadosť Devín banky odmietla, prišla by banka o možnosť úveru od ministerstva financií aj o deblokačnú odmenu, ktorá predstavuje 12 miliónov dolárov. Podľa Viestovej však banka od týchto peňazí nie je závislá. Navyše Devín banku podľa nej čaká mohutná injekcia zahraničného kapitálu. Má ísť o tri miliardy korún, ktoré majú formou zvýšenia základného imania priniesť japonskí investori. Centrálna banka sa k tomuto zámeru stavia pozitívne. „Vítame úsilie akcionárov o vstup nového kapitálu,“ hovorí Jusko. Trojnásobné zvýšenie základného imania však ani podľa neho nevyrieši všetky problémy banky. „Sú tam problémy v riadení, kontrolnej činnosti, rozhodovacích postupoch a ďalšie, ktoré sú odstrániteľné ľahšie než zvýšenie základného imania,“ doplnil.
Devín banka sa necíti závislá ani od ďalšieho pokračovania deblokácií ruského dlhu. Rozhodnutie, či bude Devín banka sprostredkovateľom deblokácií aj naďalej, bude pravdepodobne závisieť od budúcich podmienok deblokácií ruského dlhu. Ministerka Schmögnerová považuje podobu ďalších deblokácií za komplikovanú. „Je to trochu zamotanejšie, ako sme sa nazdávali. Memorandum nebolo ešte podpísané, takže komoditný obsah naplnenia deblokácií zatiaľ nie je pripravený. Je to otázka najbližších týždňov,“ povedala ministerka.
Budúcnosť deblokácií vrátane deblokačného objemu na rok 2001 bude pravdepodobne ovplyvnená aktuálnou snahou Ruska o odpustenie časti dlhov, respektíve o možnosť platiť tovarmi. Napriek tomu by podľa neoficiálnych informácií nemal byť objem deblokácií na rok 2001 nižší ako 40 miliónov korún, ktoré malo Rusko vrátiť Slovensku v roku 2000.
JURAJ JAVORSKÝ