BRATISLAVA. Mŕtve dievčatko, ktoré v piatok našli pracovníci sťahovacej služby v mrazničke bytu na Ružomberskom sídlisku Kľačno, nemuselo byť podľa predbežných informácií zavraždené.
Polícia prípad zatiaľ vyšetruje ako trestný čin hanobenia mŕtveho. Znamenalo by to, že matka porodila dieťa mŕtve a neohlásila to. Vtedy by jej hrozilo jeden až päť rokov väzenia.
„Stále nemôžeme vylúčiť ani cudzie zavinenie. Ako novorodenec zomrel, nám ukážu až výsledky súdnej pitvy, ktoré by mali byť známe v najbližších dňoch,“ povedal krajský policajný hovorca v Žiline Igor Mahút. V prípade je podľa neho zatiaľ na slobode stíhaná 38-ročná žena.
Dieťa sa podľa informácií televízie Markíza narodilo v 9. mesiaci tehotenstva, ale podľa matky nejavilo známky života, tak ho zabalila a uložila do mrazničky.
Podobné prípady sa už stali
Súdny psychiater Svetozár Droba hovorí, že čin spáchal s najväčšou pravdepodobnosťou človek trpiaci duševnou poruchou. „Poznáme prípady, keď psychotická osoba nedokáže prijať fakt, že jej blízky človek je mŕtvy,“ hovorí.
Ako príklad spomenul vlaňajší prípad zo Šútoviec v okrese Prievidza, kde polícia na povale rodinného domu objavila telo tri roky mumifikovaného päťročného chlapca. V dome s mŕtvym chlapcom celý čas žili jeho matka a stará matka.
Zástupkyňa trenčianskej krajskej policajnej hovorkyne Katarína Hlaváčová potvrdila, že ani v tomto prípade nebolo zistené cudzie zavinenie smrti.
Počet zavraždených novorodencov klesá
Počet novorodencov, ktoré matky po pôrode zabijú alebo nechajú zomrieť, v posledných rokoch na Slovensku klesá.
V roku 2003 matky podľa policajných štatistík zabili deväť detí, o rok neskôr štyri, v roku 2005 to bolo jedno a vlani dve deti. Marta Bujňáková z policajného prezídia si to vysvetľuje najmä zriadením verejných inkubátorov - takzvaných hniezd záchrany. Od decembra 2004 v mestách po celej krajine ich začalo otvárať občianske združenie Šanca pre nechcených.
V hniezdach môžu matky, ktoré sa o deti nechcú alebo nemôžu starať, potomka anonymne odložiť. Dnes je hniezd na Slovensku desať. V tomto roku plánujú otvoriť ďalšie na Orave a Spiši. Podľa koordinátorky Anny Ghannamovej do hniezd matky zatiaľ odložili desať detí, tri sa po ne neskôr vrátili. Či sa dieťaťa vzdajú, si môžu rozmyslieť do 6 týždňov.
Pomáhajú aj utajené pôrody
Primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Fakultnej nemocnice v Prešove Rudolf Halák hovorí, že situáciu výrazne zlepšila aj možnosť utajeného pôrodu. Utajený pôrod je u nás legálny od roku 2005, ministerstvo zdravotníctva však nevedie štatistiku, koľko žien možnosť využilo. Ghannamová odhaduje, že tajne odrodilo cez sto žien.
Hniezda a utajené pôrody môžu podľa Ghannamovej zabrániť tragédiám. „Spomínam si na prípad, keď druh žene zakázal prísť s ďalším dieťaťom pod hrozbou, že zabije jej tri deti z predošlého vzťahu. Obetovala dieťa, ku ktorému ešte nemala vzťah, a usmrtila ho.“ K tragédii by dnes už podľa nej možno nedošlo.
Prípady mŕtvych novorodencov
Január 2007: Na košickom Luníku IX. doma na toalete porodila žena, dieťa umrelo. Bránila sa, že o tehotenstve nevedela.
December 2004: V obci Seľany matka troch detí spálila štvrté - novorodenca v kotle ústredného kúrenia a popol rozsypala v záhrade.
August 2003: Telo mŕtveho chlapčeka našla polícia v plastovom vedre v udiarni rodinného domu v Horných Strhároch. Vedľa objavili 5 až 6 rokov starú kostru ďalšieho novorodeniatka.
(mp)