GAZA. TEL AVIV. Palestínska vláda národnej jednoty zložila v sobotu prísahu do rúk prezidenta Mahmúda Abbása. Vládu, zloženú z predstaviteľov hnutí Fatah a Hamas, predtým veľkou väčšinou schválili palestínski poslanci.
Palestínsky štát
Staronový palestínsky premiér Ismail Haníja vyhlásil, že hlavným cieľom novej vlády je vytvorenie nezávislého štátu Palestínčanov, zahrňujúceho územia, ktoré Izrael obsadil počas vojny v roku 1967.
Bojkot Izraela
Kabinet premiéra Haníju začal hneď pracovať. Jednou z jeho prvých úloh je presvedčiť medzinárodné spoločenstvo, aby zrušilo ekonomický aj politický bojkot palestínskych území.
Novú vládu uznalo z medzinárodného spoločenstva Nórsko. Naopak izraelský kabinet včera veľkou väčšinou schválil návrh premiéra Ehuda Olmerta na bojkotovanie novej palestínskej vlády.
Hoci premiér Olmert tvrdí, že nová vláda je „umiernenejšia“ ako predchádzajúci kabinet zložený v drvivej väčšine z členov teroristického hnutia Hamas, stále nespĺňa požiadavky medzinárodného spoločenstva.
Jej vládny program nehovorí nič o uznaní práva židovského štátu na existenciu (vo vládnom programe podľa analýzy denníka Jerusalem Post ani raz nepadlo slovo Izrael) či o vzdaní sa násilia. Naopak hovorí o práve na „odpor voči okupantom“.
Olmert včera na rokovaní vlády vyhlásil, že Izrael bude komunikovať len s palestínskym lídrom Mahmúdom Abbásom. Aj to len o obmedzenom okruhu tém - pravdepodobne o humanitárnych otázkach.
Izraelská vláda považuje za „zradu“, že sa Abbásovo hnutie Fatah pridalo k radikálom z Hamasu a pristúpilo na ich pravidlá hry. Abbás účasť Fatahu vo vláde národnej jednoty vysvetľuje tým, že jej vytvorenie bolo nevyhnutné na zastavenie vnútropalestínskeho násilia.
Sklamané Spojené štáty
Olmert včera vyzval svetové spoločenstvo, aby neprestávalo s doterajším bojkotom palestínskej vlády.
Európska únia vyhlásila, že vládu bude pozorne sledovať.
Najväčší izraelský spojenec Spojené štáty vyjadrili včera sklamanie z novej vlády a vyhlásili, že neobnovia finančnú pomoc.
Trvajú na tom, že palestínska vláda v akomkoľvek zložení musí rešpektovať princípy medzinárodného kvarteta, ktoré pozostáva zo zástupcov USA, Európskej únie, OSN a Ruska.
Medzi ne patrí potreba vzdať sa násilia, uznať právo Izraela na existenciu a dodržiavanie doterajších mierových dohôd.
Američania sú však napriek tomu pripravení spolupracovať s jednotlivými členmi vlády národnej jednoty, ktorí nie sú z militantného hnutia Hamas.
Autor: mik