BRATISLAVA. Ďalšieho politika z vládnej koalície polícia obvinila z korupcie.
Úplatok 10-tisíc korún za prijatie študenta na Univerzitu Konštantína Filozofa v Nitre podľa nej študijnej referentke sprostredkoval Ján Bukai, predseda okresnej organizácie SNS v Tvrdošíne. O obvinení informoval v sobotu denník Pravda.
Ani nie pred týždňom polícia z korupcie obvinila poslanca Smeru v bratislavskej Devínskej Novej Vsi Jozefa Molnára. Strana ho okamžite vylúčila zo svojich radov.
SNS sa politika, na ktorého padlo podozrenie, zbaviť nechce. Predseda jej poslaneckého klubu v Národnej rade Rafael Rafaj povedal, že „v každom prípade platí prezumpcia neviny“ a predsedníctvo strany, ktoré môže rozhodnúť o straníckom osude obvineného, si počká, ako sa veci vyvinú.
Bukai riadi neziskovú organizáciu Zdravá a vzdelaná Orava, ktorá pre detašované pracovisko nitrianskej univerzity v Trstenej zháňa študentov. Kedysi bol ústredným tajomníkom SNS.
Obvinenie rezolútne odmieta. Ak niektorý zo študentov povie, že mu dal čo len päť korún, tak sa vraj pred prezidentskou kanceláriou obleje „20 litrami benzínu a na protest proti tejto červenej vláde sa zapálim“, povedal pre TA 3.
Predsedníctvu KDH trvalo vyše roka, kým vtedajšiemu starostovi bratislavskej Rače Pavlovi Bielikovi pozastavilo členstvo. Špeciálny súd ho v januári uznal vinným z korupcie.
Keď Smer vylúčil obvineného poslanca Molnára, zdôraznil, že „bude v obdobných prípadoch postupovať rovnako a nepripustí, aby individuálne osoby zneužívali svoje postavenie v miestnych, regionálnych alebo centrálnych štruktúrach vo svoj prospech, alebo v prospech inej osoby“.
Čaplovič dáva za vzor Smer
Podpredseda Smeru i vlády Dušan Čaplovič by bol rád, keby si SNS vzala príklad a osvojila postup Smeru, len čo sa objaví podozrenie. Povedal, že prikázať jej to nemôže, len odporučiť. „Nech sa rozhodnú, či si chcú svoj štít špiniť aj takými kauzami, ktoré ohrozujú nielen ich kredit, ale aj kredit vládnej koalície,“ povedal.
Viliam Veteška, podpredseda HZDS, tretej koaličnej strany, si zasa myslí, že „je vnútornou vecou každej politickej strany, ako sa vyrovná so svojím členom“.
Na otázku, či prípad nevrhá tieň aj na koalíciu, odpovedal, že ak by sa obvinenie potvrdilo, tieň by to vrhlo na celú spoločnosť. „Korupcia nepozná koalíciu, opozíciu, nepozná stranícku knižku.“
Bukai sa o obvinení dozvedel od novinárov
Bukai o obvinení údajne nevedel, kým mu nezavolali novinári, lebo mu ho ešte nedoručili. Riaditeľ Úradu boja proti korupcii na policajnom prezídiu Tibor Gašpar predpokladá, že ho dostane v najbližšom čase. Bukaiovi i študijnej referentke hrozí až osem rokov väzenia.
SNS bude prípad sledovať
Rafaj vraj nechce predbiehať aj preto, lebo má skúsenosť, že „nie všetko, čo sa v médiách povie, alebo orgány činné v trestnom konaní predložia, je v tej koncovke také, ako to bolo podané na začiatku“. SNS však určite prípad bude sledovať a zaujímať sa oň.
Ak súd nerozhodol, vylučovať netreba
Právnik Pavel Nechala z Transparency International hovorí, že by malo platiť „padni komu padni“. Ak člena nejakej strany obvinili z trestného činu, nemalo by podľa neho záležať na tom, z ktorej politickej strany je, a strana by na to mala reagovať.
Ak súd ešte nerozhodol, rovno vylúčiť obvineného zo strany nemusí byť primerané, lebo platí prezumpcia neviny, mieni Nechala.
Stĺpček Petra Schutza
Mlčanie SNS
K trestnému stíhaniu okresného šéfa z Tvrdošína, ktorý upadol do podozrenia z korupcie, sa SNS postavila skutočne principiálne. Kým sa veci nejako nevyvinú, vyjadrovať sa nebudú.
Prečo by sa mali? Čo by už politická strana mala povedať k tomu, že jej člen možno berie úplatky? Či dokonca nejako zasiahnuť? Ľudia nech si myslia, čo chcú, teraz vládnu oni. A je toľko dôležitejších záležitostí. Napríklad nominácie do štátnej správy, dôveru v ktoré len upevní, čím viac korupčných indícií sa v straníckom svete objaví.
Pán Rafaj sa trošku mýli, že „v každom prípade platí prezumpcia neviny“. Nevinný je občan z hľadiska zákona pred vynesením rozsudku, ale nie funkcionár politickej strany pred tvárou verejnosti, čo vysiela ľudí do pozícií, kde sa rozhoduje o peniazoch. Pre toho platí krédo najprv sa očistiť, a potom vrátiť. O tom v SNS ešte nepočuli.
Želanie koaličného partnera Čaploviča, ktorý volá po tom, aby „postupovali príkladne“, preto nemôžu naplniť. Nemajú dosť chuti na pretvárku, ani pokory.